مجرم اینترنتی که با ربات‌های بدافزار اطلاعات شخصی طعمه‌های خود را از تلفن همراهشان سرقت می‌کرد، دستگیر شد.
کد خبر: ۸۶۳۶۴۱
ربات‌ها، هکرهای جدید شبکه‌های اجتماعی

به گزارش جام‌ جم ، چندی قبل دختر جوانی با مراجعه به ماموران از یک مجرم اینترنتی به اتهام سرقت شکایت کرد.

او به ماموران گفت: هفته گذشته مردی در تلگرام به من پیام فرستاد و مدعی شد عکس‌های شخصی مرا به دست آورده و اگر به او پول ندهم، آنها را منتشر می‌کند و برای اثبات ادعایش چند عکس خصوصی‌ام را برایم فرستاد. او برای این که عکس‌ها را منتشر نکند، یک میلیون تومان پول خواست که این پول را به حسابش واریز کردم.

دختر جوان اضافه کرد: مرد هکر بعد از گرفتن پول به تهدیدهایش ادامه داد و این بار سه میلیون تومان خواست. من هم تصمیم گرفتم از او شکایت کنم.

ماموران با شروع تحقیقات متوجه شدند متهم از مجرمان حرفه‌ای است که ویروس را از طریق ربات و تلگرام برای قربانی خود فرستاده و پس از نصب آن، عکس و فیلم‌های شخصی را از گوشی تلفن همراه سرقت می‌کند. با ردیابی‌های پلیسی متهم شناسایی و دستگیر شد. تحقیقات برای شناسایی دیگر قربانیان او ادامه دارد.

سرهنگ فرهاد ابدال‌چگنی، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان لرستان با اشاره به خطرپذیری بالای تلگرام هشدار داد: تلگرام، اپلیکیشن قدرتمندی که مدتی قبل وارد بازار شده، توانسته تمام رقبای پیام‌رسان خود از جمله وایبر را کنار بزند و قابلیت بسیار منحصر به فرد این برنامه وجود ربات‌های هوشمند است. ربات‌های نرم‌افزاری به صورت اکانت‌های مجازی هستند که توسط کاربران به گروه‌ها اضافه می‌شوند، همچنین اگر این ربات‌ها در گروهی باشند و لینکی را در گروه معرفی کنند به طور مخفیانه نیز می‌توانند به آن گروه نفوذ کنند.

وی اضافه کرد: این ربات‌ها با پسوند نامBot وارد تلگرام شده و این احتمال قوی را می‌توان داد که این ربات‌ها قابلیت جاسوسی را نیز داشته باشند. قابلیت جدید این ربات‌ها تولید عکس‌های مستهجن و انتشار آنها بین گروه‌هاست و اگر این ربات‌ها توسط مدیر گروه پاک نشود، می‌تواند ربات‌های بیشتری را به صورت اتوماتیک به گروه‌ها اضافه کند تا اعضای گروه‌ها به دلیل دیدن مطالب غیراخلاقی یا تصاویر مستهجن از گروه خارج شوند.

وی افزود: در برخی موارد افراد سودجو با شناسایی طعمه خود و ارسال پیامکی به نام شرکت تلگرام یا با استفاده از ترفندهای دیگری مبنی بر این که برای جلوگیری از هک شدن تلگرام و سرقت اطلاعات شخصی خود، پیامکی حاوی کد دستوری برای شما فرستاده خواهد شد که با ارسال این کد دستوری برای ما از هک شدن تلگرام خود جلوگیری کنید به محض ارسال کد برای شماره موردنظر تلگرام شخص قربانی هک شده و هکر به تمامی اطلاعات از جمله تصاویر، فیلم‌ها، مخاطبان، فهرست دوستان و... دسترسی پیدا می‌کند. برای پیشگیری از خطرات احتمالی، این ربات‌ها را از گروه‌ها بیرون کرده یا از گروه‌هایی که این ربات‌ها در آن هستند، خارج شوند یا برای حفظ امنیت در شبکه تلگرام، مانند دیگر شبکه‌های اجتماعی از دریافت فایل‌های مشکوک از افراد ناشناس خودداری کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها