معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

۴۵ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی

معاون وزیر راه و شهرسازی از امکان نقل و انتقال مسکن مهر در شهرهای جدید خبر داد و گفت: ۴۵ هزار واحد مسکن مهر از ۴۰۰ هزار واحد شهرهای جدید فاقد متقاضی هستند به طوریکه در شهر هشتگرد و برخی شهرهای جدید همچنان ظرفیت برای متقاضی وجود دارد.
کد خبر: ۸۲۷۷۶۳
۴۵ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی

به گزارش فارس، محسن نریمان در برنامه اقتصاد ایران که از شبکه پنج سیما پخش شد در بخش نخست اظهاراتش از تهیه شیوه نامه نقل و انتقال واحدهای تکمیل شده مسکن مهر خبر داد و گفت: خوشبختانه شیوه نامه انتقال این واحدها تنظیم شده است و متقاضیان برای نقل و انتقال واحدهای مسکن خود در شهرهای جدید می‌توانند به شرکت عمران شهر مربوطه مراجعه کنند و از بازارهای غیر رسمی نقل و انتقالی را انجام ندهند.

وی افزود: پیشرفت بیش از 75 درصد پیشرفت فیزیکی، داشتن قرارداد، مشخص بودن واحد مسکونی قابل انتقال و شرایط چهارگانه هیأت وزیران مشمول نقل و انتقال مسکن مهر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 20 درصد از واحدهای مسکن مهر که حدود 400 هزار واحد می‌شود در شهرهای جدید کشور جانمایی شده است و مدیریت آن با شرکت عمران شهرهای جدید است، گفت: مالکان مسکن مهری که در سایر مناطق غیر از شهرهای جدید سکونت دارند برای نقل و انتقال واحد خود باید به ادارات کل راه و شهرسازی و بنیاد مسکن استان مربوطه مراجعه کنند.

نریمان با اشاره به افتتاح 30 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید در هفته دولت که 100 هزار نفر را شامل می‌شود، افزود: به همین میزان در دهه فجر افتتاح خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید تا پایان سال 94 به اتمام برسد، گفت: البته برخی واحدهای مسکن مهر پردیس که کلنگ این واحدها با تاخیر به زمین زده شد و همچنین عدم تکمیل تاسیسات زیربنایی و روبنایی در سال آینده آماده واگذاری خواهند بود البته در سال جاری 10 هزار واحد مسکن مهر به همراه خدمات زیربنایی و روبنایی به متقاضیان واگذار می‌شود که البته نیازمند همکاری همه دستگاه‌های خدمات رسان از جمله وزارت نیرو و وزارت نفت برای تامین آب، برق و گاز است.

نریمان با بیان اینکه برای خانه‌دار شدن باید کار فرهنگی صورت گیرد، افزود: نباید افراد بپذیرند که به محض تشکیل خانواده به فکر خرید باشند بلکه باید با گذر زمان، پس انداز و تجربه اجاره نشینی نسبت به خرید اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با تاکید بر اینکه باید از تجربیات بین‌المللی دنیا برای خانه دار شدن بهره گرفت، اظهار کرد: در کشورهای دیگر مردم از طریق روش‌های تامین مالی سیستم بانکی و تسهیلات صاحب خانه می‌شوند و به صورت معقول مبلغ تسیهلات از حساب افراد کسر می‌شود که سیستم افزایش تسهیلات و مدت زمان بازپرداخت باید در کشور ما احیا شود؛ البته قوانین سختی حاکم است که اگر اقساط در زمان مقرر پرداخت نشود به راحتی خانه خود را از دست می‌دهد.

40 درصد تورم کشور بخاطر اعتبار مسکن مهر بود

نریمان یادآور شد: اختصاص 50 هزار میلیارد تومان اعتبار به مسکن مهر گرچه خدمتی به مردم است اما از طرفی مشاهده شد که 40 درصد از تورم کشور ناشی از این تزریق پول پرقدرت به مسکن مهر است بنابراین دولت با تمرکز بر افزایش تسهیلات باید به گونه‌ای سیاستگذاری کند که این افزایش تسهیلات منجر به تزریق پول پرقدرت به اقتصاد و به تبع آن افزایش قیمت و تورم لجام گسیخته نشود.

حوزه مسکن 12 درصد از اشتغال و 30 درصد از نقدینگی اقتصاد را به خود اختصاص می‌دهد

وی با بیان اینکه همه کارشناسان معتقدند موتور پیش برنده رونق اقتصادی از بخش مسکن عبور می‌کند گفت: حوزه مسکن 12 درصد از اشتغال و 30 درصد از نقدینگی اقتصاد را به خود اختصاص می‌دهد که از این جهت در رونق اقتصادی تاثیر بسزایی دارد.

مسکن اجتماعی را با بهره گیری از تجربیات تلخ و شیرین مسکن مهر اجرا خواهیم کرد

نریمان با تاکید بر اینکه دولت بر روی بخش مسکن برنامه ریزی دارد اما سیاست‌ها نباید به گونه‌ای باشد که به اقتصاد ضربه زده شود، افزود: پیشنهادات متعددی در حوزه مسکن وجود دارد ضمن اینکه در شهرهای جدید ظرفیت‌های مناسبی وجود دارد که در این زمینه ساخت مسکن اجتماعی در دستور کار است.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، مسکن اجتماعی را با بهره گیری از تجربیات تلخ و شیرین مسکن مهر اجرا خواهیم کرد.

وی افزود: جلسات مختلفی گذاشته شده که ساخت مسکن اجتماعی از حالت دولت محوری خارج و ساخت این واحدها متمرکز بر مردم محور باشد. باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا طرح های مسکن حتما مردم محور و با افزایش تسهیلات باشد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی سالانه 200 هزار واحد مسکن برای جامعه هدف در شهرهای زیر 20 هزار نفر می‌سازد گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه ساخت یک میلیون واحد مسکن برنامه‌ریزی شده است که بنیاد مسکن نقش بسزایی در تحقق این برنامه‌ریزی دارد.

وی با اشاره به تسهیل شرایط ساخت و ساز گفت: باید شرایطی فراهم شود تا یک بسته آماده برای ساخت مسکن به منظور از بین بردن بسیاری از اقدامات بروکراتیک انجام شود به طوری که این ظرفیت در شهرهای جدید و برخی شهرداری ها وجود دارد ضمن اینکه بنیاد مسکن هم در شهرهای کوچک می‌تواند زمینه ساز تسهیل شرایط ساخت واحدهای مسکونی در این مناطق شود.

معاون وزیر راه شهرسازی سه بُعد تسهیلات مناسب، زمین مناسب و پروانه ساختمانی را لازمه تشویق برای رونق ساخت و ساز عنوان کرد و افزود: اگر این شاخص‌ها برای سازنده فراهم باشد قطعا سرعت ساخت و ساز افزایش می‌یابد.

نریمان با بیان اینکه مسکن موضوع بخشی نیست و بلکه فرابخشی است و سایر حوزه‌ها مانند بین‌المللی و مسائل اقتصادی از قبیل امنیت و آرامش برای سرمایه گذار در رونق یا رکود آن موثر است، گفت: متاسفانه واسطه گری علاوه بر بسیاری از حوزه‌های اقتصادی در بخش مسکن هم وجود دارد.

واریزی متقاضیان مسکن مهر متاسفانه تا سقف 50 درصد آورده بوده است

وی درباره زمان اتمام واحدهای مسکن مهر گفت: تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر کاملا بستگی به میزان آورده متقاضیان دارد. بر اساس آخرین آمار، تاکنون متقاضیان تا سقف 50 درصد آورده خود را واریز کردند. مسکن مهر باید با انجام تعهدات همزمان متقاضیان و دولت باشد.

45 هزار واحد از 400 هزار واحد شهرهای جدید فاقد متقاضی

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه واحدهایی تکمیل شده‌ای وجود دارد که متقاضی نسبت به پرداخت قسط پایانی خود برای تحویل واحد اقدام نکرده است، افزود: در حال حاضر 45 هزار واحد از 400 هزار واحد شهرهای جدید فاقد متقاضی هستند به طوریکه در شهر جدید هشتگرد و برخی از شهرهای جدید در استان‌های دیگر همچنان ظرفیت برای متقاضی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: بدون تامل باید مسکن مهر به رغم همه مشکلات به پایان برسد که یکی از سیاست‌های دولت این است که این واحدها را با کیفیت بالا و با تکمیل تاسیسات زیربنایی و روبنایی تحویل دهد چراکه هیچ واحد مسکن مهری حتی در صورت تکمیل بودن بدون اتمام تاسیسات زیربنایی به متقاضیان تحویل نمی‌شود.

نریمان افزود: ضمن اینکه برای دهک های متوسط و بالای جامعه هم باید برنامه داشته باشیم به طوری که در طرح جامع مسکن که اخیرا توسط وزارت راه و شهرسازی رونمایی شده برنامه ریزی انجام شده است و شهرهای جدید هم در قالب این طرح جایگاه خود را دارند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۱
نرم افزار موبایل
-
۱۹:۳۶ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۴
۰
۰
یه كلام درباره مترو پرند و هشتگردصحبت نكرده

نیازمندی ها