jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۱۷۸۴۱ ۲۶ تير ۱۳۹۴  |  ۱۸:۰۵

براساس یک مطالعه جدید مشخص شد که داروهای ضد افسردگی و مسکن ها مانند ایبوپروفن و یا ناپروکسن ممکن است خطر خونریزی مغزی را افزایش دهد.

رابطه استفاده از مسکن ها و افزایش خطر خونریزی مغزی

محققان کره ای دریافتند که بیش از ۴ میلیون نفر از بیمارانی که برای اولین بار برای آن ها داروهای ضد افسردگی تجویز شده پس از یک ماه از مصرف، بیشتر در معرض خطر خونریزی داخل جمجمه هستند.

خونریزی داخل جمجمه اشاره به خونریزی در زیر جمجمه دارد که می تواند به تخریب دائمی مغز و یا مرگ منجر شود.

این یافته ها، که در ۱۴ ژوئیه در مجله BMJ منتشر شده است، خبر بد دیگری در مورد مضرات NSAID ها در یک هفته اخیر است.

NSAIDها یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل مسکن های غیر تجویزی مانند آسپرین، ایبوپروفن (موترین، ادویل) و ناپروکسن است.

هفته گذشته، اداره غذا و داروی ایالات متحده با زدن برچسب های هشدار دهنده بر روی برخی از داروهای غیر استروئیدی، تاکید کرد که این داروها خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهند.

دکتر جیل موریسون استاد دانشگاه دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند گفت: بروز خونریزی داخل جمجمه در افرادی که از داروهای ضد افسردگی و NSAID ها استفاده می کنند، ۱۰۰۰ مورد در سال است که به منزله ۰.۵ درصد افرادی است که از این داروها استفاده می کنند و مردم باید در مصرف این داروها دقت کنند.

علاوه بر این مطالعات نشان داده اند که این داروها باعث خونریزی دستگاه گوارش در برخی افراد نیز می شوند.

این داروها به طور گسترده استفاده می شوند چرا که حدود دو سوم از افراد مبتلا به افسردگی از دردهای مزمن شکایت می کنند.

دکتر موریسون تاکید می کند که قبل از مصرف این داروها حتما اطمینان حاصل کنید که آن ها درمان مناسبی برای مشکل شما هستند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر