jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۸۱۷۸۴۱   ۲۶ تير ۱۳۹۴  |  ۱۸:۰۵

براساس یک مطالعه جدید مشخص شد که داروهای ضد افسردگی و مسکن ها مانند ایبوپروفن و یا ناپروکسن ممکن است خطر خونریزی مغزی را افزایش دهد.

رابطه استفاده از مسکن ها و افزایش خطر خونریزی مغزی

محققان کره ای دریافتند که بیش از ۴ میلیون نفر از بیمارانی که برای اولین بار برای آن ها داروهای ضد افسردگی تجویز شده پس از یک ماه از مصرف، بیشتر در معرض خطر خونریزی داخل جمجمه هستند.

خونریزی داخل جمجمه اشاره به خونریزی در زیر جمجمه دارد که می تواند به تخریب دائمی مغز و یا مرگ منجر شود.

این یافته ها، که در ۱۴ ژوئیه در مجله BMJ منتشر شده است، خبر بد دیگری در مورد مضرات NSAID ها در یک هفته اخیر است.

NSAIDها یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شامل مسکن های غیر تجویزی مانند آسپرین، ایبوپروفن (موترین، ادویل) و ناپروکسن است.

هفته گذشته، اداره غذا و داروی ایالات متحده با زدن برچسب های هشدار دهنده بر روی برخی از داروهای غیر استروئیدی، تاکید کرد که این داروها خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهند.

دکتر جیل موریسون استاد دانشگاه دانشگاه گلاسکو در اسکاتلند گفت: بروز خونریزی داخل جمجمه در افرادی که از داروهای ضد افسردگی و NSAID ها استفاده می کنند، ۱۰۰۰ مورد در سال است که به منزله ۰.۵ درصد افرادی است که از این داروها استفاده می کنند و مردم باید در مصرف این داروها دقت کنند.

علاوه بر این مطالعات نشان داده اند که این داروها باعث خونریزی دستگاه گوارش در برخی افراد نیز می شوند.

این داروها به طور گسترده استفاده می شوند چرا که حدود دو سوم از افراد مبتلا به افسردگی از دردهای مزمن شکایت می کنند.

دکتر موریسون تاکید می کند که قبل از مصرف این داروها حتما اطمینان حاصل کنید که آن ها درمان مناسبی برای مشکل شما هستند.(مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج پنجم کرونا در راه است؟

موج پنجم کرونا در راه است؟

براساس مشاهدات میدانی می‌توان گفت موج چهارم کرونا در بسیاری از استان‌ها در حال فروکش است و این روزها از قله موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم.

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

رد پای آمریکا از کابل تا غزه

خبر خیلی دردآور بود؛ انفجارهای تروریستی مدرسه دخترانه سیدالشهدای کابل. هنوز و در حالی که چند روز از انفجارها می‌گذرد، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان در سوگ است.

حقی که ناحق است

حقی که ناحق است

یکی دو هفته بود همه هشدار می‌دادند و حالا چند روز است همان‌ها دارند انتقاد می‌کنند که چه وضعش است! چرا این همه آدم می‌آیند برای انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌ نام می‌کنند؟ اینها کلی هزینه مادی و معنوی دارد و اصلا کجای دنیا برای انتخاب رئیس‌ جمهوری، طی پنج‌روز، 300نفر ثبت‌نام می‌کنند؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر