jamejamonline
فرهنگی کتاب و ادبیات کد خبر: ۸۱۵۲۵۴ ۱۸ تير ۱۳۹۴  |  ۰۵:۱۰

این‌که روزها به شب برسند و شب‌ها فراموش شوند و مرگ خودش را بیندازد وسط صبح یک‌ریز بی‌خبری، وسط نفس‌کشیدن بی درو پیکر حیاط زندگی، تو بگو سهم من از آدم تا خاتم تو چیست؟

زخمی‌ تنهایی بی‌طغیان‌ خویشتن

بگو سهم من از کتاب‌های بی‌پیامبر و پیامبران سکوت درونم چیست؟

مرا به آتش باران، مرا به شعله‌های خنده‌ات بکشان که دیرسالی ا‌ست زخمی تنهایی بی‌طغیان خویشم و توفانی قلندری‌های زمان.

تنم عادت کرده است به سستی خواب‌های تب و ترانه و نسیم‌های تاریک صبح و چشمم به گریز از نور.‌ ببین چه بی‌تو مست می‌کند این شتر که جلوی خانه روحم خوابیده است و نوید عروسی‌ام با شیطان را می‌دهد.‌ ببین که دریای متلاطم روحم ‌خشکی مسافران دروغ افتاده است و باور کرده‌ام که تو ساحلم نیستی.‌ نخواه، بیا و نخواه که زبان‌گنجشک تشنگی‌هایم را بیهوده به سحرهای چرب‌آخور ببرم.

نخواه که سهم من از ماهِ رسیده تا زمینت نشخوار دعاهای کسالت‌آور و برآورده نشده هر شبه‌ام باشد.

ببین چگونه می‌خزم روی آب و دست و پا می‌زنم در سکوت مرداب زمین و پارو می‌کنم پاهای سفر نکرده‌ام تا تو را که غرق جذبه‌های تو شوم. ‌ ببین چگونه شک موریانه تمام پیمان‌هایم با تو و شعب گرسنگی‌ام به بی‌خرمایی لبان حضور تو مبتلا شده است. این تشنگی را که نمی‌شود حاشا کرد از لب‌های شهر.

نمی‌شود که گفت تا تو نمی‌آیم و گرسنگی‌ام بازمی گردد به کاغذبازی‌های رایج دنیا.

بیا و با من راه بیا و بگذار آدمیت را از کهف بگیرم و بی سکه‌های قدیمی و قیمتی به دیدارهای تا سحرت، میان دست‌های برکه بودنت بیتوته کنم. خاک، وقتی که قدمگاه من و تو باشد به افلاک رسیدنش سخت نیست.

جام جم

نسرین حیایی‌تهرانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وداع با ماه عزیز

وداع با ماه عزیز

ماه مبارک رمضان که تمام می شود به خاطر ویژگی‌هایش با آن «خداحافظی» می‌کنیم. هرکسی که در این ماه مبارک با شرایطی روزه گرفته که در رساله‌های عملیه آمده، ان‌شاءا... از همگان قبول است، زیرا خداوند اساس شریعت را بر سهل بودن نهاده است.

مردمانی 80 سال در قرنطینه

مردمانی 80 سال در قرنطینه

می‌دانی حلما... من قول می‌دهم... من قول می‌دهم یک روز بعد از نماز ظهر، روی تخته سنگ‌های روبه‌روی مسجد الاقصی می‌گویم بنشین و می‌دوم از ابوطاریج برایت فالوده می‌خرم با شربت سیب‌های ترش وحشی و آبلیمو ...

پیک امید پویانمایی

پیک امید پویانمایی

فیلم های پویانمایی ایرانی از جمله آثار پرمخاطب سامانه های اینترنتی نمایش فیلم هستند و تماشاگران با نظرات مثبت، میزان رضایتمندی خود را از این کارها اعلام می کنند.

گفتگو بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر
افطاری‌ ها

ماه رمضان امسال چه سریال‌هایی روی آنتن شبکه‌های مختلف سیما خواهند رفت؟

افطاری‌ ها

پیشخوان بیشتر