jamejamclick
کلیک شبکه کد خبر: ۸۰۰۲۱۸ ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۲:۵۹

دست‌های پشت پرده شبکه‌های مجازی

ارتباط با جنس مخالف در شبکه‌های اجتماعی

۲

نسل جدیدی از روابط اجتماعی فضاهای مجازی در حال شکل‌گیری است و با اینکه عمر زیادی ندارند توانسته به خوبی در زندگی مردم جا باز کند.

ارتباط با جنس مخالف در شبکه‌های اجتماعی

به گزارش جام جم کلیک: معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین قرارگاه فضای مجازی بسیج کشور گفت: تنوع طلبی احساسی از اثرات مخرب فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است.

در دنیای کنونی افراد برای برقراری ارتباط با دیگران از روش‌های ارتباطی مختلفی استفاده می کنند امروزه روش‌های ارتباطی از طریق اینترنت افزایش یافته است پست‌های الکترونیک، پیام‌های کوتاه، چت روم‌ها، وب سایت‌ها، بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی در تلفن‌های همراه ، روش هایی برای برقراری روابط اجتماعی نوین هستند.

جوانان در اینترنت چه می‌کنند؟!

عمدتا مخاطبان اینگونه شبکه‌ها و فضاها در سنین مختلف و گروه‌های سنی و اجتماعی متفاوتی هستند که از نقاط مختلف از این طریق با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. بیشتر مخاطبان شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی، جوانان هستند. شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی مثل اینترنت ، موبایل و ... ذهن اشخاص و به ویژه جوانان را هدف قرار داده‌اند و برآن ها تاثیر می گذارند.

ویروسی به نام ماهواره:

امروزه سبد فرهنگی برخی خانواده‌های ایرانی با شبکه های ماهواره‌ای ، فضاهای مجازی، رسانه‌های مدرن و ... پر شده است که هر کدام به نوعی بخشی از فرآیند تاثیر گذاری در خانواده را هدف گرفته‌اند.

شبکه های ماهواره‌ای و اجتماعی تمام تمرکز خود را به مقوله تضعیف خانواده معطوف کرده‌اند و پیام برنامه‌های این شبکه‌ها عبارتند از، ترویج خانواده‌های بی‌سامان در مقابل ساختار خانواده، عادی سازی خیانت همسران به یکدیگر و موارد آسیب زننده دیگری است.

برخی خانواده‌ها در معرض فروپاشی:

شبکه های مجازی و ماهواره‌ای همواره به دنبال از هم گسستن نهاد خانواده و عادی سازی خیانت زوجین به یکدیگر هستند.

علاوه بر برنامه‌های بر شبکه‌های ماهواره‌ای ، شاهد فیلم‌ها و سریال‌های خارجی بصورت دی وی دی هستیم که بخش عمده این تولیدات درباره مقوله خانواده است که به ترویج فرهنگ بی عفتی می‌پردازند و قصد همراه کردن مخاطب با خود را دارد.

اثرات منفی حضور در شبکه‌های مجازی:

حضور در شبکه‌های مجازی بر همه ابعاد زندگی و بخصوص در بحث ازدواج نیز تاثیر گذار بوده است و باعث ناپایداری در برخی ازدواج ها، تغییر الگوی همسرگزینی،‌فقدان مهارت‌های ازدواج و افزایش تنوع طلبی افراد شده است.

شبکه های اجتماعی پیاده نظام فرهنگ غرب:

شبکه‌ها و فضاهای مجازی همه به نوعی ترویج کننده آنگونه سبک زندگی است که خاستگاه آن تمدن غربی است و ترویج این شیوه زندگی باعث بی‌سامانی در فرهنگ روزمره می‌شود.

آسیب‌های جبران ناپذیر شبکه های اجتماعی:

با توجه به اهمیت فضای مجازی در توسعه جوامع،‌ در جامعه ما نیز در سالهای اخیر به فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات توجه زیادی شده است اما برخی در جامعه به سبب استفاده نادرست از این فضاها دچار آسیب‌های اجتماعی جدی شده اند.

یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی که امروزه با به وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی و وجود فضاهای اجتماعی و مجازی جوامع را به خود درگیر کرده است ضعیف شدن بنیاد برخی خانواده‌ها است. در این شرایط روز به روز روابط صمیمی و عاطفی در خانواده‌ها و به خصوص در بین زوجین به سردی گرایش پیدا می‌کند و به جایی می‌رسد که اینترنت در زندگی اجتماعی، جای دوستان و نزدیکان را گرفته و جایگزین روابط دوستانه و فامیلی افراد می‌شود.

عاقبت ارتباطات در فضاهای مجازی:

حضور در شبکه‌های اجتماعی در نهایت به ایجاد تردید و بدبینی در افراد منجر شده و آنان را در معرض محرک‌های تنش‌زای روانی قرار می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۲
ارتباط بی قائده و از سر تنوع و هوس با جنس مخالف بد هست ولی این تفسیر كه از یك ابزار بعضی ها استفاده غلط می كنند پس از اساس آن ابزار بد هست و باید جلوش گرفته بشه، اشتباهه و نگرش غلطی هست مثلا چاقو كه در دست یك جراح جون یك نفر و نجات می ده و در دست قاتل جون یك نفر و می گیره
۰
۰
نرم افزار موبایل
-
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
جلوی گسترش تكنولوژی رو نمیتوان گرفت،فقط با فرهنگ سازی تا حدودی میتوان اقدامی كرد.
۰
۰

یادداشت

بیشتر
یک افسوس همیشگی

یک افسوس همیشگی

سینماگرانی که بیانیه محکومیت ترور شهید فخری‌ زاده را امضا کرده‌اند و نیز تمام آنهایی که نتوانستند آن را امضا کنند، بدون تردید باور دارند که ترور در هر شکلی محکوم است، چه رسد به ترور بزرگمردی که خدمات ارزنده‌ای به کشور داشته و فردی موثر بوده است.

فرق چرا با چگونه

فرق چرا با چگونه

در یک عملیات تروریستی، ترور شدیم. این دومین اتفاق مهم تروریستی در بازه‌ یک‌ساله بود که مردم از دوربین رسانه مشاهده‌‌اش کردند، غرورشان جریحه‌دار شد و ناراحت شدند.

پایان تعهدات یکطرفه

پایان تعهدات یکطرفه

اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، گامی مثبت و مهم در جهت برداشتن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر