jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۹۰۱۵۹   ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۴  |  ۱۰:۰۱

پیشگیری از ناباروری با تشخیص بموقع آن ممکن است

مهمترین عوامل ناباروری در زنان

جام جم سرا- زنی ۲۶ ساله‌ام؛ در خانواده من و همسرم زوج‌هایی بوده‌اند که برای باروری مشکل داشتند. این ترس و نگرانی به من و همسرم نیز منتقل شده است و می‌خواهم بدانم چه عواملی در ناباروری مؤثرند؟

مهمترین عوامل ناباروری در زنان

پاسخ مشاور: مؤثر‌ترین عامل جلوگیری از تخمک‌گذاری و علل ناباروری، سندرم تخمدان پلی کیستیک است. افراد مبتلا به این عارضه، معمولاً سیکل‌های قاعدگیشان منظم نیست و با افزایش وزن روبرو هستند؛ همچنین سطح هورمون‌های مردانه در آن‌ها بالا است یا ممکن است دارای بیماری‌های زمینه‌ای دیگری باشند. به عنوان مثال، دیابت پیشرفته و بیماری‌های کلیوی پیشرفته به عدم تخمک گذاری و در نتیجه ناباروری منجر می‌شوند یا اینکه ممکن است لقاح به طور طبیعی صورت نگیرد که بیشترین موارد آن ناشی از چسبندگی داخل لگن در زنان است.


بیماری‌های التهابی لگن و آندومتریوز نیز راه لوله‌ها را مسدود کرده و تخمک نمی‌تواند خودش را برای لقاح آماده کند. چسبندگی داخل لگن به علت عمل جراحی و عفونت لوله‌ها و تخمدان‌ها یا سابقه آپاندیس که بموقع درمان نشده ایجاد می‌شود. این عوامل می‌تواند موجب التهاب شوند. باید توجه داشته باشید اندومتریوز نیز موجب ناباروری می‌شود و التهاب لگن ایجاد می‌کند.
مسأله دیگر به محیط رشد جنین مربوط می‌شود؛ مشکلاتی که در داخل رحم ایجاد می‌شود علاوه بر ناباروری حتی ممکن است اختلالات مادرزادی را در نوزاد زیاد کند.
با توجه به موارد گفته شده، برای آزمایش و سونوگرافی به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا عوامل زمینه ساز ناباروری را با تشخیص بموقع از بین ببرید. (دکتر اعظم السادات موسوی - متخصص زنان و زایمان و نازایی/ ایران)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها