jamejamonline
ایام تقویم تاریخ کد خبر: ۷۸۲۱۲۵   ۲۸ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۳:۱۰

امروز ، 28 اسفند 1393 خورشیدی برابر با 28 جمادی الاول 1436 هجری و 19 مارس 2015 میلادی است. رویدادهای مهمی که در چنین روزی در تاریخ رخ داده، بدین شرح است:

28 اسفند، بمباران شیمیایی حلبچه

هجری شمسی

28 اسفند 1288

ستارخان و باقر خان سرداران آذربایجان، تبریز را به قصد تهران ترک کردند. آنان در مسیر حرکت مورد تجلیل مشروطه‌‌خواهان قرار گرفتند.

28 اسفند 1291

نظمیه تهران با سازماندهی جدید توسط کلنل «وستد» سوئدی تأسیس و آغاز به کار کرد. در این روز از سوی نامبرده دستور استخدام پانصد «آژان» برای تهران صادر شد.

28 اسفند 1302

در پی توهین یکی از نمایندگان مجلس به مدرس، تظاهرات بزرگی در تهران و چند شهرستان دیگر کشور برگزار شد و مردم مخالفت خود را با جمهوری مورد نظر رضاخان اعلام کردند.

28 اسفند 1340

با تشکیل اولین جلسه کمیته مرکزی حزب ملل اسلامی به ریاست سید محمد کاظم موسوی بجنوردی فعالیت مخفی این حزب با در پیش گرفتن مشی مسلحانه علیه رژیم شاه آغاز شد.

28 اسفند 1366

بر اثر بمباران شیمیائی شهر کردنشین حلبچه 5 هزار نفر از مردم این شهر جان خود را از دست داده و 7 هزار نفر دیگر مصدوم و مجروح شدند.

هجری قمری

28 جمادی الاول 1319

حاج میرزا محمد حسن آشتیانی از علما شیعه درگذشت. تحصیلات وی در بروجرد و نجف اشرف سپری شد. آشتیانی پس از وفات استادش، مرتضی انصاری، به تهران آمد و به تحقیق و تدریس مشغول شد. در واقعه امتیاز انحصار خرید و فروش توتون و تنباکو همگام با دیگر علما، با آن مخالفت و از فتوای میرزای شیرازی حمایت کرد. زمانی که ناصرالدین شاه، آیت الله آشتیانی را به خروج از تهران و استعمال قلیان مخیّر کرد، وی آماده ترک تهران شد. این واقعه منتهی به شورش مردم برضد دولت و در نتیجه لغو امتیاز به دستور ناصرالدین شاه شد.

میلادی

19 مارس 1930

"آرتور بالفور" یکی از بانیان انگلیسی تأسیس رژیم غاصب صهیونیستی درگذشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: