jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۸۲۱۰۸   ۲۸ اسفند ۱۳۹۳  |  ۱۱:۲۲

با عنوان «عطر یاس» و تا ۱۴ فروردین برگزار می‌شود:

نوروز با جشنواره اقوام ایرانی در میدان آزادی

جام جم سرا: شهردار منطقه ۹ گفت: همزمان با ایام نوروز ۹۴، جشنواره اقوام ایرانی با عنوان «عطر یاس» با حضور اقوام و عشایر ۸ استان در میدان آزادی برگزار می‌شود و این جشنواره از ۲۸ اسفند آغاز بکار کرده و تا ۱۴ فروردین ادامه خواهد داشت.

نوروز با جشنواره اقوام ایرانی در میدان آزادی

سیدعلیرضا حسینی در این زمینه بیان کرد: اقوام بسیاری در شهر‌ها و روستاهای کشورمان زندگی می‌کنند و هریک از این اقوام، آداب و رسوم خاص خود را دارند و برای آشنایی با این سنت‌ها، کافیست که شهروندان به میدان آزادی رفته و قومیت‌های مختلف را از نزدیک ببینند.

وی افزود: اقوام و قومیت‌های مختلف با حضور در این جشنواره سعی می‌کنند تا رسوم خود را به صورت گروهی به شهروندان و مسافرین نمایش دهند و ۲۰ غرفه فرهنگی، سلامت، کارآفرینی و امور اجتماعی و همچنین ۶ چادر عشایر نیز برپا می‌شود.

حسینی این برنامه را فرصتی مناسب برای آشنایی شهروندان با آیین‌ها دانست و گفت: این جشنواره همانند ایرانی کوچک، همه دانستنی‌ها درباره اقوام مختلف را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد و اقوام و عشایر استان‌های سمنان، کهکیلویه و بویراحمد، لرستان، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، سیستان و بلوچستان و گلستان پذیرای مردم در پای برج آزادی سمبل آزادی ایرانیان خواهند بود.

به گفته شهردار منطقه ۹ این جشنواره تا ۱۴ فروردین ۹۳ ادامه دارد و علاقه مندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۲ شب برای بازدید به مکان برپایی این جشنواره مراجعه کنند و با محصولات، صنایع دستی و سوغاتی‌های قومیت‌های مختلف آشنا شوند.

بر اساس گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ۹، وی خاطرنشان کرد: اوایل برگزاری، این جشنواره صبغه فاطمی به خود می‌گیرد و با ارائه برنامه‌های آئینی مذهبی به پیشواز ایام فاطمیه می‌رود و در راستای ترویج شعائر اسلامی در دو نوبت نماز جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشاء برگزار می‌شود و تا ۴ فروردین مراسم «چمرخوانی» سوگواری اقوام برپا خواهد شد و مراسم موسیقی اقوام نیز از پنجم فروردین تا پایان روز جشنواره برگزار می‌شود. (ایسنا)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها