jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۵۷۵۷۱   ۱۹ دی ۱۳۹۳  |  ۱۳:۵۷

یک کلاهبردار با لباس پزشک در اتاق عمل!

تغییر قصه سریال «مدیری» به نفع پزشکان

۳

پس از کشمکش‌های فراوان بر سر پروژه تازه مهران مدیری، گزینه «اتاق سالمندان» از روی میز برداشته شد و تولید «اتاق عمل» قطعی شد تا مجموعه طنز تازه مدیری با لحنی رقیق‌تر به این سوژه بپردازد اما آیا با رقیق کردن کمدی مدیری برای عدم اعتراض نهادهایی نظیر نظام پزشکی، چیزی از کمدی تازه مدیری باقی می‌ماند؟ باید صبر کرد و دید!

تغییر قصه سریال «مدیری» به نفع پزشکان
تولید مجموعه نود قسمتی مهران مدیری برای تلویزیون به قسمت هفتم رسیده بود که همه چیز متوقف شد و این توقف علت مشخصی داشت. از یک سو اعتراض‌هایی درباره تولید این مجموعه با ارسال نامه نظام پزشکی مطرح شده بود و از سوی دیگر تصمیم‌گیرندگان رسانه ملی که باید استمرار تولید این سریال تلویزیونی را با همان رویه گذشته تایید می‌کردند، در حال تغییر بودند و به همین دلیل پروژه مدیری عملاً در وضعیت تعلیق قرار گرفت.

در راستای همین نامه نگاری نظام پزشکی بود که علیرضا زالی رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به دیدگاه نظام پزشکی در زمینه سریال «اتاق عمل» ساخته مهران مدیری، گفت: «ما مخالف طنز فاخر نیستیم ولی باید شأن جامعه پزشکی نیز رعایت شود، به هر حال پزشکی ایران در دنیا به خصوص در منطقه، جایگاه ویژه ای دارد و نامه ای که درباره این سریال به مسئولان رسانه ملی نوشته شد، براساس درخواست انجمن‌های علمی و پزشکی بود.»

وی با تاکید بر اینکه اینگونه فیلم‌ها و سریال‌ها نباید جایگاه پزشکی کشور را تحت الشعاع قرار دهد، افزود: «ساخت سریال‌هایی بدون مشورت و کارشناسی نظام پزشکی و جامعه پزشکی، می‌تواند به توریسم سلامت ایران ضربه بزند، ولی سازمان نظام پزشکی آمادگی خود را جهت مشورت و کار کارشناسی، برای ساخت چنین سریال های طنزی اعلام می کند.»

در واقع با نامه ارسال شده و گفته‌های زالی، عملاً سریال مدیری در معرض این اتهام قرار گرفت که ممکن است شان جامعه پزشکی را رعایت نکرده باشد و یا حتی ممکن است به توریسم سلامت ایران ضربه بزند و این قدرت یک طنز تخیلی که باید از ورود به آن به شدت جلوگیری کرد! شاید سوژه‌هایی نظیر زیرمیزی پزشکان در این کمدی می‌توانست به طور ویژه پرداخته شود اما با این نامه چنین سوژه‌هایی به زباله دان رفت!

ماجرا آنچنان بالا گرفت که تا چند روز پیش، بحث «اتاق سالمندان» مطرح بود و حتی جلسات برای تغییر سوژه سریال مدیری نیز مطرح شد اما لوکیشن سریال مدیری که ماهیانه 60 میلیون تومان هزینه در بر دارد و به لطف مخالفان این سریال برای مدتی خاک می‌خورد و همچنین سایر هزینه‌های یش تولید، تغییر کامل سوژه سریال را دشوار ساخته بود و بنابراین قرار شد پروژه «اتاق عمل» همچنان فعال باشد.

البته این ملاحظه تازه به صورت جدی مطرح شده که طنز مدیری در این سریال رقیق شود و در واقع حساسیت‌هایی که نظام پزشکی درباره شان پزشکان دارد، در «اتاق عمل» دیده شود که طبیعتاً اگر چنین اتفاقی بیافتد، از ارزش کمیک اثر به شدت کاسته می‌شود تا به توریسم پزشکی ایران و حریم پزشکان ثلمه‌ای وارد نیاید!

مجموعه تازه مهران مدیری، ماجرای یک شیاد و کلاهبردار است که لباس پزشکی بر تن می‌کند و در یک بیمارستان حاضر می‌شود و در واقع همه کمدی نیز حول محور یک پزشک واقعی نیست اما ظاهراً شوخی با هیچ قشری در ایران ممکن نیست و حتی نوع مواجهه پزشکان به عنوان یکی از طبقات تحصیل کرده کشور با یک اثر کمدی نیز به مثابه یک اثر مستند است و موثر در شان پزشکان تعبیرش می‌کنند که دست کارگردان‌های سینما و تلویزیون ایران را برای خلق یک اثر ماندگار بیش از پیش می‌بندد.

به نظر می‌رسد یکی از اموری که می‌بایست تلویزیون بر آن همت بگمارد، فرهنگ‌سازی برای درک مفاهیمی نظیر کمدی، ملودرام، تراژدی، مستند و... است، چرا که در کشورمان همه این مفاهیم یکسان تلقی می‌شود و تصور این است که باید در یک اثر سینمایی جدی یا کمیک عملکردی مشابه فیلم مستند داشت و نعل به نعل مستندسازی کرد که این تصوری باطل و خلاف سینما است. (تابناک)
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
همایون
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۱۹
اگر بخواد ملاحظاتی صورت بگیره دیگه چیزی به نام طنز نمی مونه .ما مهران مدیری را با طنز لطیف و برّنده اش می شناسیم.
چه ربطی داره كه به توریسم پزشكی كشور لطمه وارد میشه یعنی مردم دنیا بین طنز و مستند تفاوت قائل نیستند؟؟؟
ما از جامعه پزشكی انتظار بیشتری داریم.

۰
۰
محمد جان .
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۰
من هم با نظر دوستانی كه می گویند چرا تا الان با هر قشر شوخی شده مشكل نبوده از سیاستمدار گرفته تا فوتبالیست ، تا رفتگران زحمتكشان . اما امروز مافیای صنفی پزشكان هم به دیگر مافیا ها اضافه شد . آن از افزایش حقوق چند برابری به ظاهر قانونیشان در پوشش حذف زیر میزی این هم از شوخی نكردن با آنها . یادشان رفته با مالیات ملت به دانشگاه رفته اند . با مالیات ملت بیمارستان ساخته می شود . و با مالیات ملت داروسازی ساخته می شود . خسته نباشید معنی واقعی بی درد شما پزشكان پرتوقع هستید .
۰
۰
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۵
دلیل نداره هر كی پزشكه فرهنگ و شعور بالاتری هم داشته باشه. پزشك یعنی بفهمه این قرص و این آمپول برای چه بیماری خوب است
۰
۰

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها