jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۴۰۱۶۴   ۲۸ آبان ۱۳۹۳  |  ۱۳:۴۲

نواب صفوی این روزها با سریال «برابر اصل» مهمان خانه‌هاست؛ در نقشی که خیلی هم بی‌ربط به شغل خارج از عالم هنرش، وکالت نیست.

بعد از اخراجی‌ها پیشنهاد نقش لمپن زیاد شد

وکیل است اما از خانواده‌ای هنرمند برخاسته؛ عمویش اسماعیل نواب‌صفا، شاعر و ترانه‌سرای معروف است. حسام نواب صفوی متولد بیست و دوم شهریور 1353 است و زادگاهش تهران. کارهای شاخص کم ندارد؛ چه سینمایی و چه تلویزیونی. با کارگردانان بزرگی هم کار کرده است؛ شاخص‌ترین‌شان بهرام بیضایی است. نواب صفوی این روزها با سریال «برابر اصل» مهمان خانه‌هاست؛ در نقشی که خیلی هم بی‌ربط به شغل خارج از عالم هنرش، وکالت نیست. وی در حال بازی در سریال «معمای شاه» آن هم در نقش شهید سیدمجتبی نواب صفوی نیز هست.

علاوه بر بازیگری در زمینه حقوق هم فعالیت جدی دارید و تا جایی که می‌دانم حتی یک موسسه حقوقی هم تاسیس کرده اید. نقش بازپرس سریال «برابر اصل» چه جذابیت‌هایی داشت که آن را پذیرفتید؟

از سال 77 که اولین حضورم در سریال‌های تلویزیونی بود تا پیش از «برابر اصل» فقط نقش‌های تاریخی را بازی کرده بودم و این تجربه متفاوتی برایم بود. نقش بازپرس با این که حضور پررنگی در کار ندارد، اما تاثیرگذار است و به نوعی نماینده قوه قضاییه محسوب می‌شود. از سوی دیگر، موضوع سریال به رشته تحصیلی دانشگاهی‌ام مرتبط بود به همین دلیل بازی در آن را پذیرفتم.

آشنایی و همکاری‌های گذشته‌تان با ضیاء‌الدین دری در «کلاه پهلوی» و «کیف انگلیسی» چقدر در پذیرش پیشنهاد همکاری در مجموعه‌ای به کارگردانی برادرزاده‌اش، جلال‌الدین دری موثر بود؟

البته موثر بود، اما جلال‌الدین دری هم از دوستان صمیمی من است. زمانی که بازی در سریال برابر اصل را به من پیشنهاد دادند در صحبت‌هایمان تاکید داشتیم باید در قالب سریالی جذاب مردم را با مسائل ثبتی و مشکلات ناشی از آنها آگاه کنیم.

تقریبا تمام ژانرهای سینمایی را تجربه کرده‌اید، از کودک و طنز گرفته تا تاریخی و درام. این تنوع کاری‌تان اتفاقی است یا آگاهانه دست به انتخاب می‌زنید؟

صد در صد انتخاب خودم است. پس از ایفای نقش رسول در اخراجی‌ها 2 تقریبا تمام نقش‌های لمپن به من پیشنهاد می‌شد اما من که یک‌بار این نقش را بازی کرده بودم و مردم هم پسندیده بودند دیگر دلیلی نداشت تکرارش کنم. ما بازیگری داریم که ده سال است نقش آدم‌های عصبی را بازی می‌کند در حالی که مردم توقع دارند یک بازیگر هربار یک شخصیت جدید را به نمایش بگذارد. بازپرس سریال برابر اصل هیچ شباهتی به شخصیت‌هایی که قبلا بازی کرده‌ام، ندارد.

ژانر مورد علاقه خودتان چیست؟

فقط تاریخی.

به تبع این فعالیت در ژانرهای مختلف با کارگردانان صاحب نامی مثل بهرام بیضایی، مسعود کیمیایی، حسن فتحی و پوران درخشنده کار کرده‌اید. از همکاری با کدام کارگردان بیشترین لذت و بهره را برده‌اید؟

من از همکاری با تمام کارگردانان که تا امروز در فیلم‌هایشان حضور داشته‌ام، لذت برده‌ام و از آنها آموخته‌ام اما نمی‌توانم از شخص خاصی اسم ببرم.

کار با بهرام بیضایی چطور بود؟

فقط می‌توانم بگویم من با وجودی که چهار سال در رشته هنر تحصیل کرده و مدرک کارشناسی داشتم زمانی که با ایشان کار کردم گویا واحدهای دانشگاهی‌ام را دوباره گذراندم و یک بار دیگر لیسانس گرفتم.

نمی خواهید از نقش جوان خوش‌تیپ، جنتلمن، خوش‌پوش و البته فرصت‌طلبی که شاید خیلی از مردم شما را با این شخصیت می‌شناسند، فاصله بگیرید و نقش‌های متفاوت‌تری را تجربه کنید؟

البته من در تلویزیون غیر از دو سریال کیف انگلیسی و کلاه‌پهلوی چنین نقش‌هایی را بازی نکرده‌ام که کیف انگلیسی شروع بازیگری‌ام بود. به نظرم یک هنرپیشه ابتدا باید وارد شود، خودش را تثبیت کند و بعد ژانر کاری‌اش را تغییر دهد. فراموش نکنید که من در سریال‌های تلویزیونی نقش‌های متفاوتی مثل لطفعلی خان زند، حضرت اسماعیل و امامقلی خان سپهسالار عصر صفویه را هم بازی کرده‌ام.

وکیل پایه یک دادگستری هستید. در عین حال تحصیل هم می‌کنید و یک بازیگر حرفه‌ای هم هستید. این تعدد فعالیت تمرکزتان را از بازیگری در سینما و تلویزیون نمی‌گیرد؟

رشته اصلی من موسیقی و نوازندگی پیانو است.

پس شد فعالیت در چهار رشته کاملا متمایز.

من اکنون مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته جزا و جرم شناسی در دانشگاه تهران هستم. اگر فعالیت‌هایم با هم تداخل نداشته باشند مشکلی نیست، اما امان از روزی که امتحانات دانشگاه با یک پرونده سخت در دادگاه و حضورم در یک فیلم همزمان شود، آن وقت است که کار هماهنگی پیچیده می‌شود. (روزنامه جام جم)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
قرارگاه آگاهی و امید

قرارگاه آگاهی و امید

موضوع ترویج، تبلیغ و پراكندن امید، موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در برهه‌های مختلف زمانی به آن تاكید كردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها