jamejamnashriyat
کد خبر: ۷۳۷۳۵۳   ۲۱ آبان ۱۳۹۳  |  ۰۰:۰۱

در کاخ گلستان قدم می‌زدیم که عده‌ای جوان پرشر و شور را با لباس‌های متحدالشکل دیدیم که به اطراف کاخ سرک می‌کشیدند و عکس‌های یادگاری می‌گرفتند. تصور کردیم اعضای یک تیم ورزشی هستند، به سمت مردی میانسال که همان یونیفورم آبی‌رنگ را به تن داشت رفتیم و بعد از گپ کوتاهی متوجه شدیم این‌ها همان گروه اکتشافی راه آبی جاده ابریشم هستند که چندی پیش با کشتی بزرگ «هان بادا» در بندر شهید باهنر شهرستان بندرعباس لنگر انداختند.

به گزارش ایسنا، «اونگ سوک کیم» تیم دانشجویان کره‌ای کاخ گلستان را هدایت می‌کرد؛ او پژوهشگر موسسه کره‌ای علوم و فناوری دریایی است که قبلا هم معاون رئیس این مرکز بوده است. «کیم» در حال حاضر استاد بیولوژی دریایی دانشگاه علوم و فناوری است که با تیمی بیست و دو نفره متشکل از دانشجویان رشته‌های مختلف راهی ایران شد تا ریشه‌های تاریخی و مذهبی کره را به آینده‌سازان کشورش بشناساند.

از او پرسیدیم درباره شاگردانش کمی توضیح دهد که در پاسخ گفت: بیشتر اعضای گروه دانشجویان بیست و یک تا بیست و پنج ساله‌ای هستند که در رشته‌های مختلفی همچون تاریخ‌، موسیقی‌، هنر‌، بازرگانی‌ و... مشغول به تحصیلند. ما برای شرکت در چند همایش در اصفهان به ایران آمدیم. از بندرعباس به شیراز رفتیم، پرسپولیس و دیگر مکان‌های تاریخی را دیدیم. این فرصت خوبی برای شناخت ایران است.

«کیم» با اشتیاق ادامه می‌دهد: حتما می‌دانید که ما در مرکز پایتخت‌مان خیابانی به نام «تهران» داریم و شما هم اینجا خیابانی به نام «سئول» دارید. این نشانه‌ سابقه طولانی رابطه دوستانه‌ دو کشور کره و ایران است‌. بیشتر کره‌ای‌ها چیز زیادی از ایران نمی‌دانند، اما ما آمده‌ایم تا ریشه‌های کهن مسیر دریایی جاده ابریشم را ببینیم و این فرصت را در اختیار دانشجویان گذاشته‌ایم.

این استاد دانشگاه درباره مسیر و هدف سفرشان گفت: ما پانزدهم سپتامبر کره را ترک کردیم و با کشتی به گوانگجو در چین رفتیم. بعد به ویتنام‌، جاکارتای اندونزی و سپس به مالزی سفر کردیم. ما دو هدف برای این سفر طولانی‌مدت داشتیم‌، اول این‌که می‌خواهیم مسیری را که یکی از پادشاهان‌مان برای آموختن آیین بودایی طی کرد، دنبال کنیم. به گونه‌ای این یک هدف تاریخی است. مساله‌ دیگر این است که می‌خواهیم این مردان جوان و آینده‌سازان کره، شجاعت درونی خود را پیدا کنند و اهمیت اقیانوس‌ها را دریابند.

«کیم» که با خنده می‌گوید اسم فامیلش به معنای طلاست و به یکی از خاندان اشرافی کره منسوب است، در آخر از چگونگی آشنا شدنشان با ایران گفت: سال گذشته یکی از اعضای تیم اکتشافی به اصفهان آمد و اساس روابط دوستانه‌ بین دو کشور را بنا کرد. امسال اولین سالگرد این رویداد است که ما برای جشن گرفتن آن به اصفهان رفتیم‌. آنجا سمینارهایی درباره راه دریایی جاده ابریشم داشتیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

چرا خوشحال نمی‌شویم؟!

آدم‌های دنیا به اندازه زیادی آب، غذا، اکسیژن و البته خبر مصرف می‌کنند. شاید فکر کنید این مورد آخری خیلی هم نیاز نیست، اما به همان اندازه که گرسنگی ما را به دنبال خودش می‌کشد، میل به دانستن هم ما را دنبال خودش می‌برد.

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

اما بایدن گفته است: می‌رویم!

روس‌ها ششم دی‌ماه ۱۳۵۸ وارد افغانستان شدند و ۲۶ دی‌ماه ۱۳۶۷ خارج. طی ۹ سال بیش از یک میلیون نفر را کشتند. زیرساخت‌ها نابود شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر