jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۷۲۹۱۶۷   ۲۷ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۹:۵۴

به گفته یک فوق تخصص جراحی ترمیمی هرچقدر مراقبت های اولیه در شرایط اسیدپاشی کامل تر و دقیق تر باشد و مراقبت بیشتری انجام شود، برای این بیماران طبیعتا موارد ناشی از سوختگی های عمیق کمتر خواهد بود.

توصیه‌هایی برای مواجهه احتمالی با اسیدپاشی

جام جم سرا: 4 زن قربانی اسیدپاشی های این روزهای اصفهان شده اند. موتورسوارانی اسید به دست، دست به کار شده اند تا اسیدپاشی کابوس هر لحظه مردم این شهر شود. افرادی که با هدف نامعلوم قصد کرده اند تا روی خوش زنان به زندگی را بگیرند.

واکنش ها در حد اعلام حمایت و پیگیری این مسایل بوده است. به عنوان مثال روز گذشته شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری گفت: لازم است تدابیری به منظور مقابله با خشونت علیه زنان اتخاذ شود و این تدابیر باید در حوزه بازدارندگی قانونی و حمایتی باشد. متلک گویی، اسید پاشی و غیره مصداق خشونت علیه زنان در اجتماع و جامعه است و زنان باید چه در حریم خصوصی و چه در جامعه از خشونت در امان باشند و قربانی یکی از اشکال خشونت قرار نگیرند.

و یا جانشین فرمانده نیروی انتظامی از پیگیری این اسیدپاشی ها خبر داد.

اسیدپاشی یک روش ناهنجاری انتقام گیری است که معمولا برای انتقام جویی یا از بین بردن زیبایی یا چهره افراد مورد استفاده قرار می گیرد. سال ها بود این موضوع کم کم به دست فراموشی سپرده می‌شد اما در 4-5 سال اخیر مجددا در حال شیوع پیدا کردن است.

اما زنان قربانی اسیدپاشی می شوند و تا اتخاذ تدابیر معلوم نیست چند قربانی دیگر به جمع قربانیان اسیدپاشی اضافه خواهند شد. حال مساله ای که مطرح می شود این است مردم در زمان مواجه با اسیدپاشی چکاری می توانند برای کاهش آسیب های آن انجام دهند؟ تعداد زیادی از مخاطبان خبرآنلاین، زیر خبرهای مربوط به اسیدپاشی ها از بی اطلاعی برای این موضوع نوشتند. اینکه برای یک مصدوم اسیدپاشی در وهله اول باید چه کرد؟

از نظر پزشکی مردم و اطرافیانی که در صحنه اسیدپاشی قرار دارند می توانند نقش به سزایی در کاهش آسیب های این حادثه داشته باشند. ورود به موقع آنها می تواند در ترمیم و عدم ایجاد سوختگی های عمیق در بافت های فرد قربانی موثر باشد. دکتر مجید لاهوتی، فوق تخصص جراحی ترمیمی و پلاستیک، ترمیم بافت های فردی که دچار سوختگی حاد با اسید شده است را مشروط به مراقبت های مناسب اولیه می داند که اگر به موقع انجام شود بدشکلی های پوست فرد کمتر خواهد شد و نیاز به جراحی های سنگین را برطرف خواهد کرد.

گفت و گوی خبرآنلاین با دکتر لاهوتی را در ادامه می خوانید:

از ابتدا که فرد قربانی اسیدپاشی می شود چه تغییراتی در بدنش اتفاق می افتد؟

اسید از آنجا که از اسمش پیداست یک ماده شیمیایی غلیظ است. بعضی وقت ها این ماده واقعا اسید است و بعضی وقت‌ها قلیای خیلی شدید است. هر دو این موارد چه قلیایی شدید و چه اسید شدید، انهدام و از بین رفتن نسوج بدن را به همراه خواهد داشت. هنگامی که این مواد به بدن ریخته می شود، یک سوختگی عمیق شیمیایی در بدن ایجاد می کنند که تمام لایه های پوست و لایه های زیر پوست را می تواند درگیر کند و این شدت سوختگی بستگی به 3عامل دارد؛ غلظت مواد، مقدار مواد و زمانی که مواد شیمیایی در تماس با بدن قرار می گیرد. یعنی در واقع این سه عامل به شدت ضایعات بدن وابسته است. آثار ناشی از تماس این مواد با بدن به صورت سوختگی های شیمیایی عمیق است. همانطور که می دانیم سوختگی انواع مختلف دارد یک مورد آن می تواند با بخار و حرارت یا مایعات باشد که اینها سوختگی حرارتی نام دارد و یک مورد دیگر می تواند سوختگی شیمیایی باشد که یکی از انواع آن همین اسید پاشی و یا سوختگی های ناشی از مواد اسیدی و قلیایی است. با توجه به اینکه معمولا اسید و این مواد در قسمت های باز بدن مثل دست و صورت ریخته می شود معمولا تبعات بد و بعضا غیر قابل جبرانش در این نواحی به چشم می خورد و در قسمت هایی که پوشیده است چون لباس مانع از ورود و تماس این مواد با بدن می شود ممکن است آسیب کمتری ایجاد کند یا اصلا آسیبی نرساند و حداقل باشد، ولی صورت، دست ها، گردن و سر اینها نواحی ای است که بیشتر دچار آسیب می شود و به دلیل اینکه در دید مردم است نتایج ناشی از این کار خیلی کریه تر می شود.


در روزهای گذشته چند مورد اسیدپاشی در اصفهان گزارش شده است. هنگامی که مردم در کوچه و خیابان با این قضیه روبه رو می شوند اولین کاری که می توانند برای فرد قربانی انجام دهند تا آثار مخرب اسید کمتر شود چیست؟

اسیدپاشی یا سوختگی های شیمیایی به هر نحو (در کارخانه ها یا آزمایشگاه‌ها) که باشد، یک اصول اولیه مراقبتی دارند که باید به آن توجه شود؛ اینکه همانطور که عرض کردم کمک اولیه باید با توجه به همان سه مورد غلظت، مقدار و زمان مواد به این افراد انجام شود. در همه اینها اگر ما این 3مورد را بگیریم طبیعتا ضایعاتی که می تواند خیلی وحشتناک باشد به حداقل می رسد و احتمال و قابلیت درمانی فرد قربانی بیشتر می شود.

طبیعتا برای از بین بردن هر سه مورد وکم کردن اینها که اگر هر یک از آنها کم شود ضایعات کمتر می شود. بهترین کار این است که محل سوختگی با آب فراوان شسته شود تا از غلظت این مواد کاسته شده و حجم این مواد کاهش پیدا کند. آب مورد استفاده آب معمولی می تواند باشد و اگر در مراکز درمانی باشد که با سرم های مخصوص این شست و شو انجام می شود. قدم بعدی انتقال این افراد به اولین اورژانس و به خصوص مراکزی که درمان سوختگی آنجا وجود دارد است تا اقدامات اولیه روی این افراد انجام می شود.


وقتی فرد قربانی به مرکز درمانی منتقل می شود چه اقداماتی روی این افراد انجام می شود و کوتاهی در این زمینه چه تبعاتی برای آنها به همراه خواهد داشت؟

هرگونه سوختگی دو مرحله کلی دارد که یکی مرحله اولیه در سوختگی حاد است. در این مرحله افراد دچار ضایعات حاد و از بین رفتن فوری بافت های سطحی می شوند، در این شرایط اقدامات درمانی شامل جداکردن مواد شیمیایی از بدن این افراد است. مرحله بعد رقیق کردن و شست و شوی فراوان در بدن این افراد و قسمتی که با اسید تماس داشته است. مرحله سوم اینکه معمولا چون سوختگی در نواحی حساس بدن است دچار درد شدید می شوند که درد این افراد باید کنترل شود. احتمال عفونت در این سوختگی ها بالاست. به این افراد باید آنتی بیوتیک مناسب به آنها داده شود. پانسمان لازم است روزانه چندین بار به خصوص در ساعات اولیه تعویض شود و تا آنجایی که می شود بافت های از بین رفته که زمینه ساز بروز عفونت می شود از سطح پوست برداشته شود تا بافت به صورت یک بافت زنده برگردد. اگر چه زخمی است ولی باید بافت های سوخته برداشته شود.

بهترین کار این است که محل سوختگی با آب فراوان شسته شود تا از غلظت این مواد کاسته شده و حجم این مواد کاهش پیدا کند. آب مورد استفاده آب معمولی می تواند باشد و اگر در مراکز درمانی باشد که با سرم های مخصوص این شست و شو انجام می شود. قدم بعدی انتقال این افراد به اولین اورژانس و به خصوص مراکزی که درمان سوختگی آنجا وجود دارد است تا اقدامات اولیه روی این افراد انجام می شود.

با عمل های ترمیمی و جراحی پلاستیک تا چند درصد می توان امید به بازگشت زیبایی این افراد داشت؟

هرچقدر مراقبت های اولیه در شرایط سوختگی حاد کامل تر و دقیق تر باشد و مراقبت بیشتری انجام شود برای این بیماران طبیعتا موارد ناشی از سوختگی های عمیق کمتر خواهد بود و به تدریج که بیمار از شرایط سوختگی خارج شد بدن به طرف فاز دوم که ترمیم بافت های سوخته است، می رود. در این شرایط بدن شروع به ترمیم بافت های از دست رفته و بازسازی بافت هایی که دچار سوختگی و آسیب سطحی یا عمیق شده اند، می کند. در بعضی از این موارد این بازسازی کامل و بدون آثار است اما در شرایطی که سوختگی عمیق باشد بسته به شدت آسیب اولیه که باعث بدشکلی هایی در اعضای بدن فرد می شود باید تصمیم گرفت که چه اقداماتی برای فاز ترمیمی آنها انجام شود. در واقع در مرحله دوم بدن این بیماران را ترمیم می کند.

معمولا بیشترین آسیب ها در کدام بخش های بدن است؟

کشیدگی هایی در قسمتهای مختلف بدن اتفاق می افتد، حتی ممکن است مواد شیمیایی داخل چشم شده باشد و آسیب های جدی به قرنیه وارد کرده و باعث کوری چشم و در بعضی موارد باعث تخلیه چشم شود. سوختگی پلک ها یکی از شایع ترین سوختگی های صورت است که به دلیل ظریف بودن بافت اطراف چشم اتفاق می افتد. کشیدگی هایی که چانه به سمت گردن خواهد داشت و سوختگی هایی که در ناحیه گردن اتفاق می افتد. در مواردی ممکن است اسید باعث آسیب دهان، لب و بینی شود که در این شرایط فرد ممکن است نتواند غذا بخورد یا در صحبت کردن دچار اختلال شود یا اینکه سوراخ های بینی بر اثر سوختگی ها بسته شود که منجر به اشکال تنفسی در این افراد می شود. از همه اینها که بگذریم ظاهر ناپسندی بر اثر سوختگی های عمیق ممکن است برای فرد به وجود بیاید. این افراد بسته به شدت ضایعات پیش آمده تحت مداوا می توانند قرار بگیرند و در این شرایط از روش های مختلف جراحی پلاستیک می توان استفاده کرد. معمولا این افراد نیاز به جراحی های متعدد و متواتر دارند و گاهی اگر لازم باشد جراحی های پیچیده ای اتفاق می افتد. اما در نهایت آنچه برای قربانیان اسیدپاشی پیش می آید همه به شدت و عمق سوختگی برمی گردد و بستگی به مراقبت های اولیه دارد که اگر به درستی و به موقع انجام گیرد دچار بدشکلی های کمتر و جراحی های سبک تر هستیم.

مردم در مواجهه با اسیدپاشی و برای پیشگیری از سوختگی های عمیق چه باید بکنند.

اولا که از نظر اجتماعی باید پدیده ها یا عواملی را که باعث شیوع مجدد این حرکت ناپسند در جامعه می شود از نظر روانشناسی و جامعه شناسی مورد شناسایی قرار دهیم. اینکه چه عواملی باعث این حرکت می شود و این مساله را ریشه یابی کرد، به ریشه های آن به عنوان بهداشت روانی و اجتماعی توجه کرد و اصولا پرهیز کنیم از اینکه کلا چنین مساله ای را ایجاد کنیم. این صحبت ها مربوط به پیشگیری از بروز چنین مساله ای است.

مردم ما بیشتر به دنبال هیاهوی این قضایا هستند و به جای اینکه نقش یک امدادرسان را بازی کنند نقش یک خبرنگار را بازی می کنند. حداقل کار مردم این است که با یک اقدام ساده و با یک شست و شو با آب معمولی می توانند جلوی ضررهای جبران ناپذیر را بگیرند. البته مشروط بر اینکه در هنگام شست و شو باید دقت شود که مواد به جاهای دیگر بدن توسط آبی که شست و شو صورت می گیرد منتقل نشود. مهم این است که فقط موضعی که دچار سوختگی است را شست و شو دهند وگرنه مثلا فردی که در قسمت صورت دچار سوختگی شده و آب را از بالا برصورت این فرد بریزیم، این مواد به گردن و سایر نقاط بدن این فرد که دچار سوختگی نشده منتقل می شود. اگر فرد در ناحیه صورت دچار سوختگی شده باید سر فرد دولا شود یا به طرفین باشد به ترتیبی که آب از کنار بریزد یا اگر آب از بالا ریخته می شود آب به بیرون بچکد، چون شست و شو، مواد شیمیایی را با خود حمل می کند. پس باید خیلی مراقب باشیم که بقایای این شست و شو به قسمت های دیگر بدن ریخته نشود.(طهورا شهبازی)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
پلیس افرادی كه آهنگ شاد تو ماشین میخوندن را در 2 ساعت گرفت حالا چطوری است كه نمیتونند این اسید پاش ها را دستگیر كنه...؟؟؟
۰
۰
رضا
United Kingdom
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۷
باید قانون مجازات خیلی شدید برای این مجرم ها در نظر بگیره تا كسی جرات انجام این كار وحشتناك رو به خودش نده
۰
۰
مهرناز
Denmark
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
در مملكتی كه پلیس به جای دستگیری تروریست ها ، زنها رو دستگیر می كنه به دلیل آرایش و بد حجابی، معلومه كه این اراذل دست به این شرارت ها می زنند!
به نظر من این اسید پاش ها هم به نوعی تروریست هستند. تروریست كه شاخ و دم نداره!
مگه كار اینها با داعش چه فرقی داره؟؟
۰
۰
پروین
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
جالبه به جای حل مسئله دارن صورت مسئله رو پاك میكنن وزارت اطلاعات و پلیس آگاهی چیكاردارن میكنن كه این افراد دارن راست راست میگردن و چنین جنایتی رو انجام میدن به جای اینكه این روش هارو یاد بدن علت اصلی و عامل اصلی رو پیدا كنن اسید كه پاشیده شد هرچقدر هم مردم جمع بشن و كمك كنن و به اورژانس برسونن چهره اون فرد هرگز مثل اولش نمیشه چشمهای نابینا شده هرگز بینا نمیشن بس لطفا به داد زنها برسید
۰
۰
شقایق
United States
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
فقط اعدام این افراد باعث جلوگیری از این حوادث در آینده میشه. فقط
ولی متاسفانه كسانی هستند كه منتظرن این اشرار دستگیر شن تا بیفتن دنبال خانواده شاكی تا رضایت بگیرند.
۰
۰
محمد
Canada
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
خیلی تاسف بار هست

مثل آن وزیر كه می گوید
ما بخاری های معیوب رو عوض نمی كنیم بچه ها رو بیمه می كنیم

یعنی حاضریم یه انسان نابود بشه ولی بخاری رو عوض نكیم

۰
۰
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
فانون برخورد با این جرایم باید قاطع وبسیار بازدارنده باشد.
۰
۰
كمال
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
نمردیم و نسخه اصفهانی داعش هم ظهور كرد
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
آخ تو رو خدا از قانون و طرز اجرای اون تو مملكت نگید كه دلم كبابه.
۰
۰
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
اگه یه مجازات درست و حسابی برای این افراد بذارن یا مقابله به مثل و جدی تر این موردارو كمتر میبینیم
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
چرا هیچ اقدامی برای دستگیری صورت نمیگیره فقط هپی ها رو میتونند در عرض شش ساعت دستگیر كنند واقعا هنر كردنند
۰
۰
مونا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
این هم داعش ایرانی
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
اشد مجازات را برای این مجرمین باید در نظر گرفت. چگونه خانواده ها را به دردسر می اندازند. سر هیچ و پوچ
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
به این وحشیگری ها كی می خواهید رسیدگی كنید. امنیت از جامعه گرفته شده. همش دلهره و اضطراب و نگرانی . از دولت مردان خواهشمند است این مسئله را جدی بگیرند.
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
بابا این تروریستها را دستگیر كنید امنیت از جامعه گرفته شده
۰
۰
مینا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
یعنی همه گیر شده مثل ابولا؟!!!!! كه باید توصیه ها رو در مواجهه احتمالی بخونیم!!!! جای تاسف داره ...
۰
۰
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
چطور ممكنه پلیس در عرض چند ساعت بازیگران كلیپ هپی رو بگیره ، بعد نتونه تو چند هفته اسید پاشها رو بگیره ؟ پیدا كنید پرتقال فروش را.
۰
۰
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
اسید پاش از داعشی بیرحمتر و ناجوانمرد تر است. متاسفم برای خودمون
۰
۰
ایله نور
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
متاسفم ولی خوب میدونم تاسف هیچ چیز رو ب این خانوما برنمیگردونه نه زیبایی نه روحیه و نه حتی خانواده ای ك احتمالا از هم بپاشه
۰
۰
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
بهترین حالتی كه وجود داره اینه كه فرد دستگیر شده با اسید قصاص بشه و هیچكس هم رضایت نده همین
۰
۰
سحر
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۸
من یه دختر اصفهانیم واقعااااا اینجا رعب و وحشت بیداد میكنه تو رو قرآن شمایی كه پهباد امریكارو رو هوا میزنین بیاین اینارو رو زمین بگیرین.
۰
۰
سارا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
واقعا دردناكه. تو رو خدا یه كاری بكنید. كابوس اسید همه زندگی ما زنها رو كرفته. تكان دهنده ست. دولت باید فورا أقدام كنه. نیروی انتظامی با أین مقدرتش نمیتونه دوتا جوون از خدا بی خبر رو دستكیر كنه!!!!!!
۰
۰
یه دختر اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
ممنون بخاطر راهنمایی تون برا اقدام بعد از سوختگی
ولی تو دلم آشوبه، با ترس خیلی شدیدی میرم سر كار! توروخدا پیداش كنین و به سزای عملش برسونیدش..
۰
۰
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
ای كاش در كشوری بودم كه قانون اجرا میشد و كسی جرات این كارها را نداشت. اگر بدانید حكم اسید پاشی در این كشور چیست خندتان میگیرد.
۰
۰
محمدحسن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
ای خدا ، سوختم وقتی كه شنیدم عده ای بیچاره به خاطر جنایت عده ای دیگر سوختند. خدایا چرا مملكت ما به این روز افتاده است .
۰
۰
فلورا
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
وحشتناكه كه آدم باید از هم ملیت و همشهری خودش بترسه و درامان نباشه پس پلیس داره چیكار میكنه اگه پلیس اصفهان نمی تونه از نیروها ی تهران كمك بگیرند و فقط این ماجرا را تموم كنند و اون آدم را قصاص كنند
۰
۰
میترا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
باید این اسید پاشها هر چه زودتر دستگیر شوند و از همان اسید روی انها بریزند تا جونشون در بیاد. تورا بخدا فوری اقدام كنید . من می ترسم دخترمو بفرستم دانشگاه . خدا می دونه رسانه های در مورد ایران چیا میگن
۰
۰
سلیمانی
Germany
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
بهترین روش دستگیری فرد و یا افراد اسید پاش می باشد ، وقتی یكی از این افراد دستگیر و در ملاء عام مجازات شوند بقیه این افراد شرور حساب كار خودشان را می كنند ،
۰
۰
ایرانی
Germany
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
پس از دستگیری افتابه به گردن توی شهر بخصوص در محل وقوع جرم چرخانده سپس وی را مجازات نمایید
۰
۰
hasti
Germany
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
این هایی روكه اهنگ هپی رو پر كردن چهل و هشت ساعته گرفتن اونوقت همچین باند خطرناكی روكه امنیت جامعه رو به هم میزنن رو بعد از یك ماه هنوز منتظن بیان برن پاسگاه خودشون رو معرفی كنن
۰
۰
شهروند اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
بابا چرا اینقدر ترسیدید لابد اگه داعش بیاد..... همیشه مردم كشور نجات دادن وحالا بجای اینكه وحشت كنید كمك كنید كه خودمان بگیرمشون.لطفا هركی موتوری دید كه حتا كلاه یا نقاب رو سرش بگیریدش و اونا بگردین مخصوصا شما بردران نیرو انتظامی.ترو خدا همش به فكر خودتون نباشید و هوای همدیگه را داشته باشین
۰
۰
شیرین
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
من چندین روزه از خونه نمیرم بیرون امروز صبح خاله ی دوستم رو توی خیابون مهرداد اسید پاشی كردن
واقعا متاسفم چطوریه كه اینا یكیو كه مورد نظرشونه سر سه سوت میگیرن میرن در خونش بعد این اسید پاشی ها رو نمیتونن
واقعا كه...
۰
۰
الهه
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
من خیلی ترسیدم قبلازاین ترسی نداشتم ولی حالا خیلی ترسیدم
۰
۰
دلارام دختر اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۷/۲۹
خواهش میكنم بخاطر خدا حداقلش .......كاری كنید ترس تمام وجود من وتمام خانمهای شهرمو گرفته...... فقط امام زمان كمك كنه وگرنه خدا میدونه از سكته بخاطر ترساز اسید این روزا بیشتر تلافات داشته باشیم ....هر كس این نظر منو میخونه یه صلوات بفرسته برا تمام شدن تمام مشكلات
۰
۰
سایه
United States
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
خدایا خودت به داد همه ی بنده هات برس. امیدوارم كه این كابوس تلخ و تلخ به زودی تموم شه و سایه امنیت و ارامش به تمام دختران زیبا روی و زیبا طینت اصفهان برگرده.با ارزوی سلامتی برای عزیزانمون كه الان بستری هستند.
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
گروه هپی 48 ساعته گرفته میشه
عوامل تفریح آب پاشی تو تهران 24 ساعته
عبدالمالك ریگی رو هوا میگیرن
اما چهارتا اسید پاش رو نمیتونن بگیرن
امروز زنگ زدم 110 اصفهان. میگه كلا 1 نفر بیشتر نیست!
۰
۰
مرد اصفهانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
مسئولان محترم قضائی خواهشا طبق دستور قرآن عمل كنید و اسید پاشی رو با اسید پاشی قصاص كنید ن با اعدام چند تا جوون تا آخر عمر ناكام شدن فایده ای نداره كه فرد اسید پاش به همین راحتی جون بده اون باید در ملأ عام با اسید از بین بره النبه اگه میخواین دیگه همچین اتفاقاتی نیفته چون اگه قرار باشه هر از خدا بی خبری بزنه چندین خانواده رو متلاشی كنه و بعد هم در عرض چند ثانیه اونم با اعدام جون بده پس جواب این آدمای بی گناهو كی میخواد بده دلشون چجوری باید آروم بشه خواهشا توی تصمیماتی كه میگیرین خیلی خیلی دقت كنید
۰
۰
منم تات
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
فقط خدانكنه ی خانواده توی باق شخصیشون یكم شادی كنن ببین چطوری از در و دیوار میریزن تو همه رو دستگیر میكنن اما .........................؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
كاش میفهمیدن درد این جامعه چیه؟؟؟؟؟
كاش بجای پرداختن به حاشیه به اصل موضوع میپرداختن
۰
۰
یك بانوی حقوقدان ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
امنیت یكی از اساسی ترین حقوق شهروندی است كه در ماده دوم میثاق بین المللی حقوق مدنی وسیاسی امده كه از وظایف دولت هاست .چگونه میتوان باور داشت كه در شهر زیبا و ارام ایران زمین اوضاع به شرایطی دراید كه بانوان این مرزوبوم دائما در حال ترس از اقدام وحشیاته اسید پاشی باشند؟؟چرا یك بانو باید یك عمر نابینا شود به جرم كدامین گناه؟طبق قانون مجازات اسلامی ایران و سایر كشورهای متمدن هیچ عملی جرم نیست مگر انكه جرم انگاری شده باشد ، ایا برای بدحجابی مجازاتی تعیین شده؟؟انهم اسید پاشی؟؟!! ایا نمایندگان محترم مجلس به این مسئله توجه دارند كه اختیار دادن به افراد، بدون انكه مسئولیتی برای انان تعریف شده باشدو نیازی به پاسخگویی داشته باشند جه هرج ومرجی را در جامعه به دنبال خواهد داشت؟ ایا توجهی به كج فهمی های یك عده در اعمال نهی از منكر دارند ؟برای رضای خدا هم شده قبل از تصویب یك قانون قدری به عواقب ان در جامعه بیندیشید نگذارید این مملكت امام زمان روحی فداء بیش از این در ورطه ناامنی بیفتد واجازه ندهید كه عده ای خود محور وگاه مزدوربیگانه با اقداماتی از قبیل اسید پاشی به بهانه های واهی امنیت كشور را بر هم زنند.. به امید دستگیری هرچه زودتر جنایتكاران اسید پاش كه علاوه بر جنایتی كه بر خواهران هم وطنم روا داشته اند به دلیل ایجاد رعب و وحشتی كه درجامعه ایجاد كرده اند بطور قطع محارب هستند زیرا طبق نص صریج قران كه میفرماید چنانچه كسی سلاح كشد كه موجب رعب و وحشت مردم شود محارب است (وهم چنین قانون مجارات اسلامی)از طرفی دیگر این افراد مستوجب قصاص هستند .
۰
۰
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
خواهشا اشتباه نكنید، اسید سولفوریك غلیظ اگر آب بهش برسه داغ میشه و این كار شكنجه كردن مصدومه...اول بادی اسید را تا حد ممكن خشك كرد بعد نه با یك لیوان یا سطل بلكه با یك حوض پر از آب یا یك شیلنگ پر از آب موضع آسیب دیده را شست. اینجوری می نویسید براتون مسئولیت داره...حداقل یك كم بررسی كنید بعد مقاله بنویسید...
۰
۰
از یك هموطن
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۷/۳۰
عزیزان به خاطر كه این شر از سر جامعه ی ما به خوبی وخوشی ختم به خیر شود از شما میخواهم ((( حدیث كسا ))) به نیابت از پنج تن ال عبا را بخوانید و از این معصومین به در گاه خدا امداد بطلبید .
انشا ا... عاملین این فاجعه ی دردناك به زودی دستگیر شده و مجازات اعدام در ملاعام انجام گیرد .
۰
۰
هادی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
داعش آمده اخوی چشاتو باز كن تروریست تروریست حالا تو میل داری تفكیكش كنی ی بحث دیگس بیدارشید عراقم یهو دچار بحران داعش شد خیال كردی میاد ازت اجازه میگیره!!!!!!!!
۰
۰
شیدا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
فقط بخاطر فقر هست این كاركثیف انجام میدهند
۰
۰
دختر هراسان اصفهان
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
اقایون مسئول از همه نیروها كمك بگیرید باید با موتور تو سطح شهر باشین تا بتونید تعقیبشون كنید.لطفا امار روزانه اسید پاشی را تو تلویزیون بكید تا مردم بیشترمواظب باشن.این موتوریای بی وجدان هم كه اب میریزن و قاه قاه میخندند را هم برخورد جدی و قضایی باهاشون كنید اینا اسید پاشای اینده اند
۰
۰
یك دختر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
من كه از وقتی خبر اسیدپاشی رو شنیدم حتی توی خونه با صدای موتور تنم به لرزه می افته.خواهشا بجای مسایل فرعی به موضوع اسیدپاشی رسیدگی كنید ...
دخترا دارن از بین میرن...
۰
۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
به شتر گفتن چرا گردنت كجه؟ گفت كجام راسته.
حالا شده داستان وضعیت زندگی ما
۰
۰
قصاص
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۱
مسئولان محترم قضایی باید جدی تر برخورد كنند اگر فرزندان خودشان در چنین شرایطی قرار می گرفتند آیا به همین آسانی از آن می گذشتند قصاص حقی است كه خداوند در قرآن آن را تایید فرموده است باید مطابق آن چه بر دیگران وارد آورده اند قصاص شوند تا معنی واقعی اسید پاشیدن روی زنان و دختران معصوم را بفهمند و درسی شود برای تمام انسانهای پلیدی كه قصد چنین كارهای غیر انسانی را در جامعه دارند
۰
۰
علی
Germany
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۲
باید نیروی انتطامی زودتر اقدام میكرد .حالا هم باید در همه جا نیرو داشته باشه تا مردم رو محافظت كنه. مردم ازشون خواهش میكنن زود اسید پاش ها رو دسستگیر كنن.به مردم هم اموزش بدن كه بتونن كمك های اولیه بدن.امیدوارم در زمینه كمك به مردم موفق باشند.
۰
۰
میلاد
United Kingdom
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۲
من تو جاهای دیگه خونده بودم كه اسید های كه استفاده میشه بسیار غلیظه و در واكنش با آب باعث تولید گرما و سوختگی بیشتری میشه و پاشیدن جوش شیرین رو رو محل اسید پاشیده شده توصیه كرده بودن ، از صدا و سیما خواهش میكنم به جای این همه اگهی و تبلیغ بازرگانی یك آموزش كمك اولیه در مواجهه با این مورد بزاره لا اقل اطرافیان مصدوم ضرر بیشتری با اقداماتشون بهشون نزنن!
۰
۰
isomer
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۲
سلام میشه یه جواب درست و حسابی بدید....؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

توی آموزش كمك های اولیه كه من دیدم بهم گفتن كه وقتی كسی روی بدنش اسید ریخته شده به هیچ وجه از آب استفاده نشه چون باعث میشه آسیب بیشتری به ناحیه مورد نظر بزنه.....بلكه از نمك فراوووووون استفاده بشه....
الان تكلیف ماااااااااااچیه اخه چرا هركس براخودش هر چی دوست داره میگه؟؟
حالا جناب آقای دكتر رو چه حسابی این حرفو زده؟؟؟؟
به نظرم باید شما باید از آتش نشانان یا سوانح سوختگی سوال كنید و به ما اطلاعات بدید ظاهرا اونا بیشتر با این قبیل مشكلات روبه رو میشن..
لطفا یه جواب درست بدید .......
۰
۰
نگران
Spain
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
اینا رو باید تا كمر بكنن تواسید و ولشون كنن تا همون جا بمیرن.
ببینم ، هر كس هرچی میگه ، به جرم تشویش اذهان عمومی و اقدام علیه امنیت ملی سه سوته میگیرنش.
مگه اسید پاشی اقدام علیه امنیت ملی نیست؟
...
۰
۰
مهین
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۳
با نظر آقای میلاد كاملا موافقم====آگهی بازرگانی
۰
۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
خیلی ممنونم از خبر و یادداشت خوب و مفید شما
ای كاش بقیه سایتهایی كه همیشه مدعی هستند نوع و نیت اخبار و حرفاشون به نفع مردم و از قبیل همین خبر و توصیه های مفید شما باشه
سلامت باشید
۰
۰
بیبی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
سلام ایا می توان ازآب وجوش شیرین برای كسی كه اسید تازه برروی صورتش ریخته استفاده كرد جهت آسیب كمتر
۰
۰
س.خ
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
با سلام
واقعا از اطلاعاتی كه ارائه دادید متشكرم چون من واقعا نمی دونستم در چنین شرایطی چه اقدامی صحیح هست با كمال تشكر
۰
۰
ف.ب
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۴
واقعا بابت اطلاعاتی كه در اختیار ما گذاشتید ممنون امید وارم كه هرچه زود تر این اسید باشیه های زنجیره ای تمام بشود
۰
۰
نیلوفر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
با سلام من لیسانس شیمی هستم به اطلاع می رسانم واكنش اب با اسید و باز یك واكنش گرما زا است آیا گرمای حاصل شده باعث تشدید سوختگی نمی شود.
۰
۰
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
مرسی بابت اطلاعاتی كه درمورداسیدپاشی دراخیارماگذاشتید.
۰
۰
یه ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
امیدوارم خدا به آسیب دیده ها صبر بده.واقعا ادم شرمنده میشه كه یه ایرانی با هموطن خودش این كارو میكنه.اینا خودشون خواهرو مادر ندارن؟
۰
۰
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۵
این مسئله واقعا موجب وحشت شده لطفا اخبار موثق بیشتر در رسانه های عمومی اعلام شود
۰
۰
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
به نظر من باید آمرین این موضوع در هر سطحی شناسایی و دست مردم بدهند تا مردم خود پاداش آنها انتخاب كنند
۰
۰

یادداشت

بیشتر
دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

دانشجو همیشه عدالتخواه بوده است

افتخارم این است که همیشه دانشجو بوده و هستم و خواهم بود. تا بوده دانشجو همیشه و در همه جهان فرهیخته، وطن‌دوست و عدالت‌طلب بوده است.

آن 18 نفر در گوانتانامو

آن 18 نفر در گوانتانامو

ترم اول دانشجویی من در خوابگاه خصوصی گذشت، خوابگاهی که از خیلی جهات مثل تمام خوابگاه‌های دیگر بود.

گفتگو

بیشتر
پیش از نبرد با سرطان

اهمیت حفظ توان باروری بیمار پیش از درمان سرطان را در گفت‌وگو با متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن‌ سینا بررسی کرده‌ایم

پیش از نبرد با سرطان

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها