jamejamsima
سیما فیلم و سریال کد خبر: ۷۲۸۵۶۴   ۲۶ مهر ۱۳۹۳  |  ۱۰:۳۳

چند روز قبل خبر کوتاهی پخش شد که قرار است یکی از شبکه های ترکیه سریالی به نام «مارمولک» پخش کند. سریالی که کپی فیلم «مارمولک»، ساخته کمال تبریزی است.

ترک‌ها چگونه کپی فیلم «مارمولک» را  ساختند؟
این سریال از هفته آینده در کنداکتور شبکه ATV قرار گرفته و با نام KERTENKELE روی آنتن خواهد رفت. نقش اول این سریال را تیمور آکارِ 34ساله بازی کرده و اردوغان سوینچ هم کارگردان آن است.
منوچهر محمدی تهیه کننده فیلم مارمولک درباره اینکه آیا ترکها می توانند از روی فیلم ایرانی کپی برداری کنند به تماشاگران امروز، گفته است: آنها نمی توانند داستان فیلم مارمولک را به معنای واقعی کلمه کپی کنند چون روحانیت شان با روحانیت ما فرق دارد.
ضمن اینکه فیلمسازان ما هم بارها از روی فیلمهای خارجی فیلم ساخته اند که چون عضو قانون کپی رایت جهانی نیستیم نمی توان شکایت کرد.
وی درباره پیگیری این موضوع گفته است: باید به دوستان وزارت ارشاد اطلاع بدهیم تا ببینیم چه اقدامی انجام می دهند. البته آن شبکه ای که قرار است سریال مذکور را پخش کند در ایران قابل دریافت نیست و جزو شبکه های کارتی محسوب می شود.
گفتنی است که ترکها داستان «مارمولک» را با تغییر ساخته اند. مثلا در نسخه ایرانی، پرویز پرستویی در لباس روحانیت می رفت تا از کشور فرار کند و اتفاقا به ترکیه برود(!) اما در سریالی که هنرمندان ترک ساخته اند یک سارق اتومبیل در لباس روحانیت می رود اما قرار نیست از جایی فرار کند. به جایش –مثل اغلب سریالهایشان- درگیر یک ماجرای عشقی می شود! البته صحنه هایی که هر دو شخصیت اول، لباس روحانی می پوشند بسیار شبیه هم است و موقعیت های کمیک یکسانی دارد مثل بازی با تسبیح موقع سخنرانی، قسر در رفتن از دست پلیس، حرف زدن با جوانهای پرسشگر و...
لازم به ذکر است که کمال تبریزی نیز فیلم «مارمولک» را از روی فیلم «ما فرشته نیستیم» (به کارگردانی نیل جردن/1989) ساخته بود! (تماشاگران امروز)
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

گفتگو

بیشتر
سلبریتی‌ زده نیستیم

مژده لواسانی، مجری «بسته پیشنهادی» از ویژگی‌های برنامه‌ای می‌گوید بعد از مد‌ت‌ها با آن به تلویزیون بازگشته است

سلبریتی‌ زده نیستیم

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
روزنامه بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها