کارگردان فیلم سینمایی «ساکن طبقه وسط» با حضور در برنامه «هفت» در مورد نخستین تجربه خود در زمینه کارگردانی صحبت کرد.
کد خبر: ۷۲۶۵۱۱
شهاب حسینی: دیگر حواشی حرفه‌ام برایم جذاب نیست

شهاب حسینی مهمان ویژه برنامه «هفت» در جمعه شب 18 مهرماه بود. حسینی که در طول 15 سال فعالیت کاری خود در 20 اثر تلویزیونی و سینمایی حضور موثر داشته است این روز ها در مقام کارگردان در انتظار اکران فیلم خود «ساکن طبقه وسط» به سر می‌برد.

حسینی در ابتدای صحبت‌های خود از حضورش در فیلم «ساکن طبقه وسط» و کارگردانی این کار گفت و افزود: «برای من همیشه کارگردانی سیری بوده که در امتداد بازیگری قرار داشته است و این مسیری که یک بازیگر پس از مدتی کارگردان یا کارگردانی، بازیگر می‌شود برای من از جذابیت بیشتری برخودار بوده است. در هر صورت در امتداد بازیگری شاید چنین تغییراتی لازم باشد چرا که بعد از 16 سال کار در عرصه بازیگری، هیجانات کاری این نوع حرفه را از دست داده‌ام و حواشی حرفه‌ام برایم جذاب نیست اما این وادی من را به چالش دعوت می‌کند.»

او به ایفای نقش خود در فیلم «ساکن طبقه وسط» در کنار کارگردانی اثر اشاره داشت و ادامه داد: «میان ارکان مختلف یک فیلم باید وحدت را درنظر گرفت. در ابتدا به همه ما در حیطه بازیگری باید عنوان فیلمساز اختصاص داده شود که پس از آن به کارگردانی و بازیگری و طراح صحنه و دیگر حرف مربوط به این شغل تقسیم شود.»

/Media/Image/1392/10/12/635242635845154876.jpg

بازیگر «جدایی نادر از سیمین» در زمینه موفقیت خود در مدت 15 سال بیان کرد: «از کودکی تخیل داستانی یکی از سرگرمی‌های من بود که بعد با بازی های کودکی شکل منسجمی به خود گرفت و پس از آن دوران نوجوانی عرصه بسیار مهمی بود که رویای تماشای فیلم سرگرمی صرف نبود و در اثری که می‌دیدیم غرق می‌شدیم و تا مدت‌ها به آن فکر می‌کردیم و در ادامه و جوانی نیز برای اینکه در حرفه خود یاد بگیریم شروع به رصد آثار مهم سینمایی کردم، که در هیمن اثنا احساس کردم در حال یادگیری زندگی هستم و این موضوع همیشه مراترسانده است چرا که ورای جذابیت ظاهری حرفه من، حقیقت هولناکی خوابیده است و این حرفه با روح و روان آدم ها سر و کار دارد بنابراین هرچه پیش می‌رود با اعماق مخاطب کار دارد چرا که پیچیدگی های انسان تمامی ندارد و سینما نیز در این قسمت تعریف می‌شود که برای نوع تفکر، نوع زندگی ها پیشنهاد مطرح کند.»

حسینی ادامه داد: «وقتی نقشی را بازی می‌کنم هیچ قضاوتی درباره آن ندارم چرا که موظفم آن شخصیت را با تمام ابعادش نشان دهم و برای این کار فیلمنامه را به عنوان مخاطب می خوانم تا با این کار حظی راکه خود از خواندن و تماشای کار می برم را بتوانم انتقال دهم. درواقع بازیگری نمایش اندیشه ها و روح نقش است که برای بدست آوردنش باید به روح نقش متصل شد چون اعمالش تابع افکارش است. بنابراین بازیگر باید آبشخور اندیشه خود را غنی تر کند و دغدغه کائنات را پیدا کند و از مسائلی غمگین شود که هیچ ارتباطی با وی ندارند.»

این بازیگردر خصوص وضعیت سینمای ایران اظهارکرد: «امروزه شاهد بسیاری چیزها هستیم که به غلط نهادینه شده است که اول از همه چیز یادمان رفته است که کارمان بیشتر از تجارت، فرهنگی است و انگیزه‌های اقتصادی و مالی را بزرگتر از فحوای کار احساس می‌کنیم. چرا که هم چون هر تجارت دیگری به سری دوزی و تولید انبوه دچار می‌شود تا در عین کیفیت پایین‌تر محصول، مخاطبان بیشتری جذب کند.»

حسینی در پایان صحبت های خود اذعان داشت: «در هر ژانری در سینمای جهان آثار فاخری در حال تولید است. هنرمند باید به کار خود متعهد باشد چرا که کارما نیز یک کار خدماتی تحت عنوان خدمات فرهنگی است بنابراین در این عرصه هر کسی هر کاری انجام می دهد باید یک کار را انجام دهد و برای آن پیش تولید قابل قبولی داشته باشد. کار سینما سرگرمی نیست وسیله ای است که حرفهای عمیق را به فیلم تبدیل می کند و خوراک گسترده و همه فهمی از آن بدست می دهد.»

این فیلم از چهارشنبه هفته جاری در سینماها به نمایش عمومی درمی‌آید. (خبرآنلاین)

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها