jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۷۰۱۵۴۸   ۱۲ مرداد ۱۳۹۳  |  ۱۴:۲۸

زنگ خطر به صدا درآمده است. زمانی که حرف از همسرکشی به میان می‌آید دیگر موضوع درباره قتل زنان به دست مردان نیست و ماجرا متفاوت شده است. حالا معضل اصلی افزایش شوهرکشی در جامعه است. جنایاتی که با روشهایی خشن انجام می‌شود و در اغلب آن‌ها پای مرد دیگری در میان است. زن با وعده ازدواج مردی را فریب داده و او را وادار به قتل شوهرش می‌کند. در پایان این پرونده‌ها نیز دو مرد قربانی شده و زن دسیسه‌گر تنها به زندان محکوم می‌شود.

زنگ خطر جدی: شیوع شوهرکُشی در میان زن‌ها

جام جم سرا: هنوز تردید داشت. چند بار نقشه‌اش را در ذهن مرور کرد. ترس همه وجودش را گرفته بود. وقتی یاد کتک‌های ناصر می‌افتاد برای اجرای نقشه‌اش مصمم‌تر می‌شد. از جایش بلند شد. قرص‌های خواب را داخل ظرف دوغ ریخته و منتظر همسرش شد. ساعت از ۱۲ گذشته بود که ناصر به خانه آمد. محکم بستن در خانه نشان می‌داد، باز هم عصبانی است. مثل همیشه مقابل تلویزیون نشست و از لیلا خواست شام او را بیاورد. بعد از خوردن شام، قرص‌های خیلی زود اثر کرد و ناصر به خوابی عمیق رفت. لیلا روسری را به دور گردن همسرش گره زد و آن را محکم کشید...

زن جوان وقتی در مقابل افسر اداره آگاهی نشست گفت: ناصر مرد بداخلاقی بود و اگر کاری برخلاف می‌لش انجام می‌دادم مرا به باد کتک می‌گرفت. چند بار از او خواستم مهریه‌ام را ببخشم و او هم با طلاق موافقت کند اما او از آزار من لذت می‌برد. تنها راه خلاصی از دستش کشتن او بود.

زنگ خطر شوهرکشی به صدا درآمد


همسرکشی یکی از جرایم مهم و قابل‌توجه جوامع مختلف است که کار‌شناسان همواره درباره علل بروز این معضل و راه‌های پیشگیری و کاهش این آسیب اجتماعی و تبعاتش که امنیت روحی، روانی جامعه را خدشه‌دار می‌کند هشدار می‌دهند. تا سال‌ها قبل اگر در مورد همسرکشی بحث می‌شد موضوع قتل زنان به دست مردان بود اما طی سال‌های گذشته با رشد چشمگیر قتل مردان به دست زنان رو به رو بودیم. شوهرکشی در حال حاضر به یک معضل تبدیل شده و وقوع قتل به روش‌های خشن به دست زنان حکایت از عمق این فاجعه دارد.

به گزارش جام جم سرا، نتایج یک تحقیق بیانگر آن است که مردان بیشتر به دلایل ناموسی، حسادت شدید، سوءظن و یا تربیت در خانواده‌های پدرسالار مرتکب قتل همسر شده‌اند. زنان نیز به دلیل ازدواج‌های تحمیلی و زودهنگام، کم‌سوادی و ناآگاهی، ناتوانی در طلاق، طولانی شدن رسیدگی به دادخواست و صدور حکم طلاق به درخواست زنان، ضعف مبانی اخلاقی و انسانی، خیانت به همسر به دلیل ناتوانی جنسی و موارد مشابه نقشه قتل همسر را کلید زده‌اند.

طلاق مشکل اصلی زنان شوهر کش

۸۵ درصد زنان متهم به قتل همسر نیز پس از دستگیری اعلام کرده‌اند که قصد متارکه داشته‌اند اما به دلایل مختلف چاره‌ای جز کشتن شوهر ندیده‌اند. همچنین زنان به ندرت، خود مرتکب قتل شده و بیشتر تحت تأثیر وسوسه فرد دیگری که اغلب مرد هستند به ارتکاب جنایت تشویق می‌شوند. در برخی موارد نیز زنان، مرد غریبه‌ای را برای کشتن شوهر اجیر می‌کنند. پیش از این تصور می‌شد داشتن فرزند عامل بازدارنده‌ای در وقوع جرم است، در حالی که واقعیت این‌گونه نیست چرا که ۹۹ درصد زنان و ۸۹ درصد مردان همسرکش گفته‌اند که هنگام ارتکاب جرم دارای فرزند یا در انتظار فرزند بوده‌اند.۶۶ درصد زنانی که مرتکب قتل همسر شده یا در آن مشارکت یا معاونت داشته‌اند، اظهار کرده‌اند در دوران زندگی مشترک، بار‌ها مشاجره و قهر و آ‌شتی داشته‌اند. اما ۸۵درصد زنان متهم به قتل همسر که قصد متارکه داشته و به دلایلی از جمله مخالفت شوهر، والدین، وجود فرزندان و نیاز مالی، شرایط زندگی را تحمل کرده و در ‌‌نهایت صبر و تحملشان به سرآمده، اقدام به از بین بردن همسر خود کرده‌اند.

به گفته جرم‌شناسان به طور معمول زنانی دست به قتل همسر می‌زنند که در کنار او احساس خوشبختی و رضایت نمی‌کنند. بنابراین در تداوم یک نارضایتی مزمن دست به جنایت زده یا دسیسه قتل می‌چینند.

نیاز به مقابله جدی

محمد صالح نیکبخت وکیل دادگستری در این خصوص می‌گوید: باید گفت تعداد پرونده‌های همسرکشی آنقدر زیاد شده که جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و جرم‌شناسان همه در این موضوع اتفاق نظر دارند که یک عمل مجرمانه جدیدی در جامعه بروز یافته که نیاز به مقابله با آن وجود دارد.

وی می‌افزاید: ازدواج‌های اجباری و مشکلات زنان برای طلاق از مهم‌ترین دلایل شوهرکشی است. والدین باید قبل از موافقت با ازدواج دختران خود از رضایت وی اطمینان حاصل کنند و آن‌ها را بنا به خواسته خود و به اجبار وادار به ازدواج نکنند.

پیش از این زنان برای قتل همسران خود از روش‌هایی مانند قتل در خواب و سم استفاده می‌کردند اما طی سالهای اخیر خشونت در پرونده‌های شوهرکشی افزایش یافته به طوری که شاهد قتل با ضربه‌های چاقو مثله کردن یا سوزاندن جسد مقتول هستیم.

نقشه ۹۵ درصد زنان برای قتل

دکتر مجید ابهری رفتار‌شناس می‌گوید ۹۵ درصد زنان شوهرکش با نقشه قبلی شوهران خود را به قتل می‌رسانند که این آمار تکان دهنده است. در تهران نسبت زنان زندانی متهم به همسر کشی به کل زندانیان آمار بالایی است که در این خصوص باید اقدامات موثری صورت گیرد.

همچنین نتایج یک تحقیق علمی نشان می‌دهد ۶۷ درصد مردان که قربانی شوهر کشی می‌شوند به علت خیانت همسرانشان و از سوی مرد بیگانه به قتل می‌رسند و تنها در ۳۳ درصد پرونده‌های همسرکشی زنان خود دست به قتل شوهرانشان می‌زنند.

بررسی پرونده‌های همسرکشی نشان می‌دهد بسیاری از این زنان ناتوانی در جدایی از همسر را علت اصلی می‌دانند و در یک رابطه نامشروع با وعده ازدواج بعد از مرگ همسر مرد دیگری را به این کار وادار می‌کنند. رسیدن به مرحله‌ای که جنایتی چون شوهرکشی رقم می‌خورد نیاز به بررسی روان‌شناسان و جامعه‌شناسان دارد اما عدم آگاهی به قوانین در جامعه به خصوص ناآگاهی زنان از حقوق قانونی خود نقش مهمی در تصمیم آن‌ها برای قتل شوهران دارد. (مهر)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
زن
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
شاید بهتر باشه یه نگاهی به قوانین بندازن یا تو دادگاه ها ببینن كه زنها چطور حقشون توسط مردهای زرنگ ضایع میشه. البته قتل كار اشتباهیه ولی همه مردم یه جور فكر نمی كنن و میخوان خودشون حقشونو بگیرن!
۰
۰
reza
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۲
مهریه اجرت المثل نفقه
اگر اینها حذف شود و فقط مرد مجبور شود نصف داراییهایش را بدهد مثل كشورهای خارجی این مسائل حل میشود
الان ازدواج تبدیل به یك ریسك خطرناك شده است كه مرد ممكن است همه چیز خود را در ان ببازد
مثل بلاایی كه سر خودم امده
۰
۰
حمید
United Kingdom
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
من هم با این مشكل روبرو شدم .همسرم خیانت كرد .ولی به جای اینكه بكشم یا بمیرم خیلی راحت با طلاق توافقی از هم جدا شدیم.نمیخواد باهات زندگی كنه طلاقش بده .ما باید یاد بگیریم كه به احساساتممون غلبه كنیم.عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. طلاق خیلی سخته .ولی باید بدونیم كه ما صاحب كسی نیستیم.زمان علاج دهنده همه دردهاست.
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
سلام خانم فرانك اگر مهریه نباشد خیلی راحت تر و بدون مشكل میتوان جدا شد و مرد با توجه به مهریه این را می گوید
۰
۰
بیخیال
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
یك عمری زن كشی متداول بود حالا هم شوهر كشی باشد
۰
۰
مرد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
وقت قانون از زن حمایت نكند زن چه كار كند ؟وقتی قانون مرد سالار است زن چه كار كند ؟وقتی قانون را مرد نوشته و به نفع خودش زن چكار كند ؟!!!
۰
۰
قلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۳
گناه دارن بچه اند .
۰
۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۳
مردهای بدبخت زیر بار مهریه های سنگین و زندان رفتن هم هستن و این شده كاسبی برای دختر ها و زن ها
۰
۰
سیتن
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۳
در جواب فرانك، مهریه رو در حد توان مردها قرار بدن یا دارایی های مرد رو موقع طلاق نصفش رو به زن بدن، اون موقع خیلی معقول و منطقی خیلی زندگی هایی كه جهنم شده خاتمه پیدا میكنه، این آزادی رو به مرد بدن زندگی های الان فقط به بند مهریه است كه با بی مهری هم حتی ادامه پیدا میكنه حتی اگه به قیمت فنا شدن زندگی طرفین بینجامه
۰
۰
منصور صادقی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
البته روز بروز بر آمار مردانی كه به خاطره اقساط مهریه و نفقه همسر سابقشان اقدام به قتل وی می كنند افزوده می شود. باید برای این مسئله هم فكری كرد.
۰
۰
استاد حوزه علمیه تهران
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۷
این مسئله سازی و جواب های مثلا كارشناسی باعث میشه روز بروز استحكام خانواده سست تر بشه. دركشورهای غربی كه اینها را اجرا كردند روز بروز خانواده سست تر شد و خشونت علیه زنان نه تنها كمتر نشد بلكه روز بروز بر آمار خشونت علیه مردان نیز افزوده شده است.
تنها راه همان راه دین است. باید همه در برابر خدا تسلیم باشیم و به مسئولیت های تعریف شده دینی مان در قبال یكدیگر عمل نماییم.
با تشكر
۰
۰
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
بعضی از زنها چقدر رو دارند.مهریه بگیری ویه عمرمفت زندگی كنی تازه پول اضافی هم ازشوهربگیری بعد هروقت بهترش رو پیداكردی بری
۰
۰

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر