jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۹۶۰۹۷   ۲۴ تير ۱۳۹۳  |  ۰۹:۰۸

سردترین نقطه خاورمیانه در تابستان

چما؛ غاری یخی برای سفرهای تابستانی+عکس

غار یخی چما واقع در استان چهارمحال و بختیاری در واقع یک یخچال طبیعی و دائمی و جایی دیدنی برای سفرهای تابستانی است که با ذوب برف‌ها و جاری شدن آب، یک تونل در زیر توده‌های یخ ایجاد می‌شود که غار یخی نامیده می‌شود.

چما؛ غاری یخی برای سفرهای تابستانی+عکس

جام جم سرا: غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران و سردترین نقطه خاورمیانه در تابستان نیز شهرت دارد.

فاصله غار از شهرکرد 92 کیلومتر است و تقریبا در 20 کیلومتری جاده چلگرد به سمت روستای سرآقاسید قرار دارد. در مسیر روستای شیخ علی خان و آبشار آن هم دیدنی است. شهرستان کوهرنگ تابستان‌ها میزبان عشایر است پس اگر می‌خواهید سیاه‌چادرها و گله‌ها را در مسیر ببینید تابستان بهترین زمان است، آن وقت ممکن است در راه شاهد مراسم عروسی یا عزا باشید. این‌گونه برنامه‌ها معمولا با شلیک هوایی تیر همراه است.

تقریبا 12 کیلومتر از مسیر خاکی است که از سرعت شما می‌کاهد اما این فرصتی است برای اینکه با دقت به طبیعت زیبای زاگرس و زندگی عشایری نگاه کنید. آنجا عشایر میزبان شما هستند: چادر اجاره می‌دهند، دوغ محلی و سبزی‌های کوهی خشک‌شده و عسل می‌فروشند.در زمستان بادی که از روی برف و یخ عبور می‌کند منطقه را به شدت سرد می‌کند. برای رسیدن به غار باید از رودخانه عبور کنید که البته عمق کمی دارد.کسانی که می‌خواهند بخشی از وسعت یخچال را ببینند باید از کوه بالا بروند. ارتفاع زیاد نیست و برای افرادی که مشکل جسمی خاصی ندارند کار سختی نیست.

در دره آن سوی کوه می‌توانید روی برف‌های فشرده‌شده راه بروید. اگر چه ارتفاع 50 متر هم از ضخامت برف در دره گزارش شده اما به کناره‌ها نزدیک نشوید و مراقب بچه‌ها باشید.

دهانه غار همسطح زمین است. برای بازدید، داشتن کفش مناسب برای اینکه لیز نخورید و به جریان آب نزدیک صفر درجه نیفتید لازم است. بدون امکانات هم می‌توانید چند متر ابتدایی آن را ببینید و از آن لذت ببرید. اما برای ورود به اعماق غار باید تجهیزات کامل و ضدآب داشته و دوره‌های آموزشی لازم را گذرانیده باشید.(دنیای اقتصاد)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

سامانه‌ حمایت از خانواده زندانیان

در برنامه تحولی قوه‌ قضاییه، رسیدگی به امور خانواده زندانیان به عنوان یک اولویت مورد توجه متولیان است و این مهم موجب شده سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، یکی از مأموریت‌های محوری خود را به مساله رسیدگی به امور خانواده زندانیان اختصاص دهد و در این مسیر برنامه و امکاناتی را در دستور کار دارد.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر