jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۸۷۸۱۰   ۰۳ تير ۱۳۹۳  |  ۰۷:۰۶

خانواده کارگری که به دست صاحبکارش به آتش کشیده‌ شده ‌بود از قصاص قاتل به شرط ساخت مدرسه در روستا گذشت کردند.

جام جم سرا: ماموران آتش‌نشانی رودهن 11سال قبل در جریان آتش‌سوزی در مغازه خیاطی قرار گرفتند آنها بعد از مهار آتش دو مجروح این حادثه را به بیمارستان منتقل کردند و هر دو به‌دلیل شدت سوختگی در اتاق ایزوله بستری شدند. وقتی ماموران برای تحقیق درباره علت این آتش‌سوزی از دو مجروح تحقیق کردند کارگر مغازه که جوانی به نام جمشید بود، گفت: «سیاوش و فرهاد دو شریکی بودند که من برایشان کار می‌کردم مدتی بود آنها با هم اختلاف داشتند چون کارگر بودم و موضوع ربطی به من نداشت دخالتی نمی‌کردم تا اینکه روز حادثه سیاوش به مغازه آمد و از من خواست کلید‌ها را به او بدهم، گفتم اختلاف شما به من ربطی ندارد، کلید را از فرهاد تحویل گرفته‌ام و فقط به او پس می‌دهم. خیلی عصبانی شد. گالن بنزین دستش بود آن را روی من ریخت و بعد مرا آتشم‌ زد البته خودش هم آتش گرفت چون نزدیک در بود شیشه را شکست و بیرون رفت و بعد ماموران من را نجات دادند.»
چند روز بعد از این حادثه در حالی‌که امیدی به بهبود جمشید نبود او در بیمارستان درگذشت و پرونده با اتهام قتل علیه سیاوش به دادسرای جنایی تهران فرستاده ‌شد. پلیس با دستور بازپرس تحقیقات خود را شروع کرد. یکی از مغازه‌داران نزدیک محل حادثه گفت: «وقتی با جمشید روبه‌رو شدم به او گفتم چه اتفاقی افتاده گفت سیاوش او را آتش زده‌ است من از جزییات درگیری آنها خبر ندارم اما جمشید دو بار تاکید کرد سیاوش او را آتش زده‌ است.»
سیاوش این اتهام را رد کرد و گفت: «آتش‌سوزی اتفاقی بود من و شریکم اختلافی با هم نداشتیم آن روز با گالن بنزین وارد مغازه‌ شدم جمشید به من گفت لکه‌ای روی لباسش است و خواست بنزین را بدهم تا لکه را پاک کند همین که خواستم گالن را به او بدهم گالن به زمین افتاد و بعد هم سیم‌ها جرقه زدند و مغازه آتش گرفت.» کارشناسان آتش‌نشانی برخلاف ادعای متهم اعلام کردند آتش‌سوزی عمدی بوده و فردی مغازه را به آتش کشیده ‌است.

با توجه به مدارک به‌دست‌آمده کیفرخواست علیه متهم صادر شد و پرونده برای رسیدگی به شعبه 71 دادگاه کیفری‌استان تهران رفت. سیاوش که همچنان مدعی‌ بود آتش‌سوزی ناخواسته بود در جلسه محاکمه وقتی در برابر این پرسش قضات قرار گرفت که چرا جمشید پیش از مرگ او را متهم کرده بود، سکوت کرد. سپس یکی از شاهدان در جایگاه قرار گرفت او یکبار دیگر گفته‌هایش در دادسرا را تایید کرد و ادامه‌ داد: «جمشید خودش به من گفت سیاوش او را آتش زده با انگشت او را نشان داد ضمن اینکه وقتی اورژانس داشت سیاوش را منتقل می‌کرد او گفت راحت شدم.» قضات برای صدور حکم در این پرونده از نظریه پزشکی‌قانونی خواستند سلامت روانی سیاوش را بررسی کند. متخصصان نیز اعلام کردند متهم زمان ارتکاب جرم سالم بود اما در زندان به بیماری افسردگی مبتلا شده ‌است. در نهایت متهم با درخواست اولیای‌دم به قصاص محکوم شد. چندی قبل در حالی‌که 11سال از قتل می‌گذشت و متهم نتوانسته بود رضایت اولیای‌دم مقتول را جلب کند وی پای چوبه‌دار رفت. متهم در آخرین لحظات وصیتنامه‌اش را هم نوشت و آماده اجرای مجازات بود که اولیای‌دم اعلام کردند در صورتی‌که متهم قبول کند مدرسه‌ای در روستای کلاهک رودهن بسازد گذشت خواهند کرد. متهم این شرط را قبول کرد و از قصاص رهایی یافت. سیاوش به زودی برای محاکمه به‌ لحاظ جنبه عمومی جرم پای میز محاکمه می‌رود.(شرق)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر