jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۸۱۱۵۲ ۱۷ خرداد ۱۳۹۳  |  ۱۲:۳۱

مسئول آموزش پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام اینکه سرعت شیوع دیابت در ایران جلوتر از برآوردهای سازمانهای بین المللی حرکت کرده است، تاکید کرد: سالانه ۳۰۰ هزار نفر به تعداد بیماران دیابتی کشور افزوده می شود و این مسئله نگران کننده است.

فروش دیابت در شلوغترین مغازه‌های ایران

جام جم سرا: دکتر ساسان شرقی افزود: بر اساس آنچه که سازمانهای بین المللی در مورد میزان شیوع دیابت در ایران پیش بینی کرده اند، در سال ۲۰۰۵ شیوع دیابت در کشورمان ۵ درصد بود و این آمار باید به ۸ تا ۹ درصد در سالهای ۲۰۳۵ تا ۲۰۳۰ برسد اما اکنون به وضعیتی که برای سالهای ۲۰۳۵ تا ۲۰۳۰ تخمین زده شده رسیده ایم و این خیلی امیدوار کننده نیست.
این فوق تخصص غدد با اعلام اینکه میزان شیوع دیابت در تهران فراتر از میانگین کشوری است، افزود: بر اساس تحقیقات و مطالعاتی که در بین افراد ۲۰ تا ۶۵ ساله انجام شده است، ۱۱ درصد تهرانیها دیابت دارند. مطالعات نشان می دهد که سالانه ۳۰۰ هزار نفر در کشور به تعداد بیماران دیابتی افزوده می شود و این وضعیت در تهران ۱۰۰ هزار نفر برآورد شده است.

شرقی با اعلام اینکه یک بیمار دیابتی طبق استانداردهای جهانی حداقل ۳ بار در سال می بایست ویزیت و معاینه شود، گفت: آنچه مسلم است، اینکه جامعه پزشکی ما از عهده چنین کاری بر نمی آید و تنها راه پیشگیری از افزایش موارد ابتلا به دیابت، آموزش عمومی است.
به نقل از افکارنیوز، این فوق تخصص غدد ادامه داد: متاسفانه آنچه را ما می بینیم و مشاهده می کنیم، این است که شلوغ ترین مکانهای ما مغازه های فست فود هستند و این به رغم توصیه ها و هشدارهایی است که جامعه پزشکی در مورد مصرف زیاد این قبیل غذاهای آماده عنوان می کند.
مسئول آموزش پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران با انتقاد از شیوه زندگی مردم به خصوص در شهرهای بزرگ کشور، گفت: نبود فضاهای ورزشی و همچنین نبود فرهنگ ورزش، باعث شده تا سلامت مردم به خطر بیافتد.

وی با تاکید بر رابطه مستقیم بین چاقی و دیابت، تصریح کرد: اگر بتوانیم جلوی چاقی را بگیریم، جلوی دیابت را خواهیم گرفت.
شرقی با اعلام اینکه در حال حاضر بین ۵ تا ۲۰ درصد هزینه های بهداشتی در کشورها صرف درمان دیابت می شود، گفت: پیش بینی شده است این میزان تا سال ۲۰۳۰ به ۴۰ درصد برسد.
وی بر ضرورت ممنوعیت تبلیغات کالاهای آسیب رسان به سلامت افراد جامعه تاکید کرد و افزود: بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا به دیابت مربوط به نوع ۲ است که قبلا میزان شیوع آن زیر یک درصد که در حال حاضر به ۱۰ تا ۱۵ درصد رسیده است.

Share

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر