jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۶۹۲۰۵   ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۳:۲۰

وقت ازدواج شما زمانی فرا می‌رسد که شرایط ساختن یک زندگی مشترک را داشته باشید و مهم‌تر از آن به آمادگی درونی برای این کار رسیده باشید. با این حال در همین زمان هم مقاطعی هستند که باید مراقب باشید و یکدفعه تصمیم به ازدواج نگیرید.

علائمی که نشان می‌دهد وقت ازدواجتان نیست

جام جم سرا:
تصمیم هیجانی در هر شرایطی بد است اما گاهی وقت‌ها بدون آنکه متوجه باشید برای ازدواج به طور هیجان زده عمل می‌کنید و آن وقت که هیجانتان خوابید، چشم باز می‌کنید و می‌بینید از انتخابتان پشیمانید. این موقعیت‌ها را بخوانید و سعی کنید از آن‌ها دوری کنید.

وقتی همه جو زده هستند

به تازگی کسی از اطرافیانتان ازدواج کرده و شما در جو عروسی و خواستگاری و ذوق و شوق آن هستید؟ فکر می‌کنید چه خوب می‌شود خانواده‌تان در مدت کوتاهی دو عروسی را تجربه کند؟ این یکی از بد‌ترین موقعیت‌ها برای تصمیم به ازدواج است. یک جوزدگی محض! در چنین موقعیتی شما فقط شیرینی‌های ازدواج را می‌بینید و چشمتان را روی خیلی از واقعیت‌ها خواهید بست. در چنین مواردی احتمال خطا کردن بالا‌تر می‌رود چون همه چیز تحت تاثیر یک هیجان کاذب پیش می‌رود. اما این هیجان ماندگار نیست و بالاخره ایرادهای کار بیرون خواهد زد.

کپی برداری از دیگران

وقتی مدام خودتان را در شرایط مقایسه با دیگران قرار می‌دهید و سعی می‌کنید معیارهای ازدواجتان را با زوج‌های موفق فامیل تنظیم کنید یعنی هنوز به آمادگی کافی برای ازدواج نرسیده‌اید. شما فقط بخش کوچکی از زندگی دیگران را می‌بینید و همه واقعیت را درباره آن‌ها نمی‌شنوید و نمی‌دانید. بنابراین، اگر سعی کنید درباره طرف مقابلتان مطابق با اصول زندگی دیگران قضاوت کنید، بازنده خواهید بود.

بگذارید یک مثال بزنیم. شما خواستگاری دارید که شکاک و بددل است. اما با نگاه به زندگی دوستتان به خود می‌گویید: خب شوهر فلانی هم بددل است اما توانسته‌اند زندگی کنند. این یعنی چشم بستن روی واقعیت و تنزل دادن معیارهای خود در حد زندگی دیگران. بدون اینکه فکر کنید روحیات شما با روحیات دوستتان برای پذیرفتن این اخلاق متفاوت است. یک خصلت بد واقعا می‌تواند زندگی شما را بهم بریزد در صورتی که کسی دیگر ممکن است به هزار و یک دلیل توان تحمل کردن این خصلت بد را داشته باشد.

سوگواران خاموش

تازه یک شکست را در رابطه خود تجربه کرده‌اید و اطرافیان اصرار دارند با ازدواج، شکست عاطفی قبلیتان را فراموش کنید. یا خودتان فکر می‌کنید اگر وارد یک رابطه تازه شوید، قبلی را از یاد می‌برید و راحت‌تر با اوضاع کنار می‌آیید. این یکی از رایج‌ترین و البته بزرگ‌ترین اشتباهات در ازدواج است. اشتباهی که نتیجه‌ای جز شکست ندارد. جایگزین کردن شاید درمانی موقتی به نظر برسد اما بعد از مدتی می‌تواند چشم شما را باز کند و ببینید از انتخابتان هدفی جز آرام کردن موقتی خود یا انتقام گرفتن از دیگران نداشته‌اید. به خود زمان بدهید تا دوره سوگواریتان را بگذرانید، اشتباهات زندگیتان را پیدا و اصلاح کنید و بعد از دوره نقاهت به فکر یک رابطه تازه بیفتید.

وقتی تازه فاز عوض کرده‌اید

زمانی که تازه فازتان را عوض کرده‌اید اصلا وقت مناسبی برای ازدواج نیست. یعنی چی؟ بگذارید بیشتر مطلب را باز کنیم. برای هر کدام از ما اتفاق می‌افتد که در مقطعی از زندگی ریلمان را عوض کنیم و جنبه‌های جدیدی از زندگی را تجربه کنیم. مثلا افتاده‌اید در فاز مهاجرت و تصمیم دارید خیلی زود برای ادامه تحصیل راهی کشور دیگری شوید. در این شرایط ممکن است جذب افراد مشابه شوید و به کسی گرایش پیدا کنید که در فاز مشابه شما وجود دارد. اما همه چیز به همین سادگی نیست. گاهی تغییر فازهای ما از این عمیق‌تر است.

اگر به تازگی جنبه اعتقادی زندگیتان قوی‌تر شده، گرایش‌های مذهبی، فکری، عقیدتی یا اجتماعی تازه‌ای پیدا کرده‌اید، اعتیادتان را ترک کرده‌اید و... برای ازدواج کمی دست نگه دارید. ازدواج نیاز به افراد مواج ندارد. شما باید در فاز خودتان به ثبات برسید تا بتوانید شناخت بهتری از خود پیدا کرده و بر اساس آن به انتخاب همسر بپردازید.

اگر به تازگی چنین تغییرات عمیق شخصیتی را تجربه کرده‌اید به احتمال زیاد جذب افرادی شبیه خودتان می‌شوید اما ممکن است این تغییرات ناگهانی چندان در شما ماندگار نباشد و چند سال بعد متوجه شوید انتخابتان با معیارهای شما جور در نمی‌آید. ازدواج باید وقتی انجام شود که فرد نوسان‌های شخصیتی را پشت سر گذاشته و به ثباتی نسبی در عقاید، روحیات، برنامه‌های زندگی و تمایلات خود رسیده باشد.(تبیان)

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
متاسفانه من هم گیر یكی از همین خانم ها افتادم.بهتره بگم بلای جان.
طرف یك بار ازدواج كرده بعد من فكر كردم میتونم باهش زندگی كنم. یعنی قبلش به من هم نگفته كه ازدواج كرده !!!!

من كه ازدواج نكرده بودم و اصلا نمیدونستم دختر یك بار طلاق گرفته چه مشكلاتی داره!!!

به پسر ها توصیه میكنم اصلا خودتون رو درگیر زنهایی كه یك بار ازدواج كرده اند نكنید چون همه آنها شما را به شكل شوهر قبلی خود میبینند و بعضا در پی انتقام گیری هستند. كه برای من همین موضوع صدق میكنه. چون خود دختره به من میگه من بخاطر مسائل جنسی و پول با تو ازدواج كردم.....
خدا لعنتت كنه دختر !!! خدا ازت نگذره !!!

همكنون این خانم بنده را دائم به دادگاه میكشاند و طلب مهریه و نفقه و ... میكند و از آمدن به سر خونه زندگیش امتناع میورزد.
پسر های عزیز : اگه برای خودت ارزش قائل نباشی به سرنوشت من دچار میشی...
چهار ساله كه هی میرم دادگاه و میام بدون اینكه این خانم بیاد سرخونه زندگیش. الان هم مشهد داره دكتری میخونه!!!

خدا براش بسازه امیدورام كه خیر از زندگیش نبینه....
۰
۰
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
متاسفم كه نظرات غیر كارشناسی میدید اونم تو سایتی كه اعتبارش رو از صدا وسیما میگیره افسوس وصد افسوس از بی تدبیری شما
۰
۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۱
مهدی یا هر چی كه هستی!
شما اگه نظر كارشناسی تو نقد این مطلب داری بگو ما هم میشنویم.

شما اگر تدبیر دارید نشان دهید تا ما هم فیض ببریم.
انتقاد راحت ترین ابزار بیان دیدگاه هاست.
شما كه با تدبیر هستید باید بدانید راه انتقاد برای همه باز است.
در گذشته همینطور بوده و خواهد بود. پس سعی كنید یكدیگر را تحمل كنیم.
۰
۰
ی دختر مجرد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۳
البته كه اشتباه حالا نه بتندی آامین بلكه اگر از دید روانشناختی به مساله نگاه كنیم ازدواج باكسی كه یكبار ازدواج كرده حالا خانم یا آقا كمی دردسر ساز است چراكه او تجربه تلخی دارد وممكن همان تجربیات رو توی زندگی با شما تكرار كند همیشه سعی كنید اگر مجرد ازدواج نكرده هستید بای شخص ازدواج نكرده ازدواج كنید البته مواردی هم هست كه اینگونه ازدواجها موفقیت آمیز باشه .
۰
۰
دادگاه خانواده كشیده
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۷
خیر خانم ی دختر مجرد
پسر هایی كه یك بار ازدواج كرده اند مشكلی ندارند با این موضوع ازدواج. دلیلش واضحه. به خاطر روحیاتشون هست. مرد تنوع گرا هست. به همین دلیل میتونه چند همسر داشته باشه.
اینو دانشمندان و حتی در دین خودمون امده.
ولی دختران به دلیل وظیفه سنگین حفظ زندگی و مادری و روحیات زنانه عملا به كسی بغیر از اون كسی كه اول دیده اند و باهش زندگی كرده اند نمیتونن به شخص دیگری فكر كنند. كمتر پیش میاد كه زنی اینطوری باشه وگرنه الان زندگی ها دیگه زندگی نبود. زن هم میرفت با چند تا مرد زندگی میكرد!
این هم دانشندان اذعان دارند و در اسلام هم امده. اگه اینطور بود در اسلام سفارش میشد كه زنان چند مرد بگیرند! البته در اسلام به صراحت نگفته میتوانند چند همسر اختیار كنند گفته اگر میتوانند بین این ها اعتدال ایجاد كنند میتوانند. یعنی عدالت بین چند همسر كه بسیار سخت است و پیامبر عملا گفته اینكار رو نكنید بهتره مگر اینكه مجبور باشید.

چون وظیفه حفظ زندگی به عهده زن است. یعنی فرزند اوری و... . مرد هم همین وظیفه رو داره ولی مصداقش برای زن بیشتر است.
ممكن است درصد بسیار كمی از مردان به زن قبلیشون فكر كنند ولی بدون شك میتوان گفت بیشتر زنان ازدواج كرده همیشه به فكر مرد قبلی هستند و همیشه نمیچه مقایسه ای با زندگی قبلی میكنند.

این مشكل برای من پیش اومد تا جایی كه این دختر به من میگفت كه تو منو گول زدی!!!
دائم منو با قبلی مقایسه میكرد و خانوادش هم همینطور!
۰
۰

یادداشت

بیشتر
تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

تولید قدرت برای چانه‌ زنی سیاسی

انتظار و ایده‌آل ایران این است که آمریکا و غرب براساس چارچوب‌ها و قواعد بین‌المللی به تعهدات خود در قبال ایران و توافق برجام عمل کنند.

محدودیت و معذوریت

محدودیت و معذوریت

۴۰۵نفر از هموطنان‌مان دیروز قربانی کرونا شدند. این در حالی است که از شنبه هفته گذشته با افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا، ‌ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا محدودیت‌ های کرونایی را با توجه به رنگ‌ بندی شهرها در نظر گرفت و اعمال کرده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر