jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۶۸۴۲۹ ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۴:۱۱

به گفته متخصص زنان و زایمان، احتمال زایمان پس از موعد در بارداری اول و همچنین در افرادی که وزن بالا یا سابقه این نوع زایمان‌ها را در میان افراد خانواده خود دارند بیشتر است.

جام جم سرا:
زهره شمالی با بیان این نکته در حاشیه دوره آموزشی با موضوع زایمان پیش از موعد و خطرات آن اضافه کرد: از دیگر عوامل پاره شدن کیسه آب جنین می‌توان به عفونت‌ها و مصرف داروهای غیرمجاز اشاره کرد.
وی با بیان اینکه بهتر است عفونت‌ها قبل از بارداری درمان شود، اظهار داشت: عفونت‌های واژینال و عفونت‌های دندان ریسک زایمان پیش از موعد را بالا می‌برد حتی اگر حین بارداری درمان شود زیرا این عفونت‌های بیهوازی وارد خون شده و عفونت داخل رحمی را بالا برده و ریسک زایمان پیش از موعد را بیشتر می‌کنند. همچنین مادران باردار مضطرب و دارای استرس‌های عصبی و افسردگی بیشتر در معرض زایمان زودرس قرار دارند.
به نقل از فارس، این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه هیچ دلیلی برای ریسک فاکتورهایی که فرد را مستعد زایمان پیش از موعد می‌کند، نمی‌توان پیدا کرد، گفت: افرادی که خود متولد یک زایمان پیش از موعد هستند یا در خانواده سابقه زایمان پیش از موعد دارند بیشتر در معرض خطر این نوع زایمان قرار می‌گیرند. وزن پایین و قد کوتاه، سن زیر 19 سال و بالای 35 سال، کمبود مواد غذایی، کمبود ویتامین‌ها به خصوص ویتامین سی، مشاغل طاقت فرسا، ایستادن‌های طولانی مدت و راه رفتن‌های طولانی و مداوم از دیگر ریسک فاکتورهایی است که فرد را مستعد زایمان پیش از موعد می‌کند.
شمالی با اشاره به اینکه زایمان پیش از موعد خود عوارض زودرس و دیررس دارد، اظهار داشت: عوارض زودرس در زایمان پیش از موعد، مشکلات تنفسی اولیه و خونریزی مغزی پس از تولد نوزاد است و عوارض دیررس در این زایمان مشکلات تکامل عصبی و اختلالات تکاملی برای نوزاد است که ممکن است در دیرتر راه افتادن آنان و مشکلات مغزی تأثیرگذار باشد.
متخصص زنان و زایمان بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر با اشاره به زایمان پس از موعد گفت: احتمال زایمان پس از موعد در بارداری اول و در افرادی که وزن بالایی دارند یا سابقه این نوع زایمان در خانواده دارند بیشتر است. اختلالات ژنتیکی که میزان استروژن بدن را کاهش می‌دهد نیز ریسک زایمان پس از موعد را بالاتر می‌برد. در زایمان پس از موعد، آب دور جنین کاهش یافته و به دنبال آن افزایش فشار به بند ناف باعث می‌شود ضربان قلب نامنظم شود و جنین در درون رحم مدفوع می‌کند و بعد از تولد این مدفوع وارد ریه شده و عفونت‌های ریوی برای نوزاد ایجاد می‌کند و حتی احتمال مرگ نوزادی نیز وجود دارد. اختلال در بند ناف موجب می‌شود خون رسانی کاهش پیدا کند همچنین ممکن است عوارض تکاملی و عصبی نیز در پی داشته باشد.
متخصص زنان و زایمان بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر اظهار داشت: اغلب مادران از 41 هفته در بیمارستان بستری شده و تحت مراقبت قرار می‌گیرند تا دچار زایمان پس از موعد نشده و سلامت نوزاد و مادر به خطر نیافتد. زایمان قبل از 37 هفته را زایمان پیش از موعد و زایمان بعد از 42 هفته را زایمان پس از موعد می‌گویند که هرکدام از این زایمان‎ها عوارض و مشکلات خاص خود را دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازیگران بی‌قاعده طبیعت

بازیگران بی‌قاعده طبیعت

موتور سوار می‌افتد دنبال آهو. آهو پا می‌گذارد به فرار. موتورسوار گاز می‌دهد. مغز آهو فرمان به فرار می‌دهد.

گوهری كه از دست رفت

گوهری كه از دست رفت

كل جامعه هنری ما شاید به صدهزار نفر هم نرسد كه نسبت به جمعیت 80 میلیونی كشورمان واقعا چیزی نیست ولی واقعا تسهیلاتی كه به هنرمندان می‌دهیم ناچیز است امابه‌محض این‌كه هنرمندی فوت می‌كند تازه یادمان می‌افتد كه چه گوهری را از دست داده‌ایم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر