jamejamnashriyat
نشریات روزنامه جام جم کد خبر: ۶۶۶۳۴۳ ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳  |  ۱۹:۴۸

چند وقت پیش، خبرنگاری پرسید: «اگر بخواهی یک جمله به مرحوم امیرحسین فردی بگویی، چه می‌گویی؟»

گفتم: «دلم برایت تنگ شده است!»

بعضی نام‌ها خیلی با مسماست. مثلا نام کسی «کریم» است و خودش هم دست بخشنده‌ای دارد. شاید هم نام‌ها شخصیت افراد را شکل می‌دهد؛ آن که کریم است، می‌داند که باید بخشنده باشد! گاهی هم برعکس آن است! و گاهی هم آدم می‌ماند بین تناسب نام‌ها با شخصیت افراد!

«امیرحسین خان فردی» هم «امیر» بود و هم نبود! «امیر» نبود، چون به کسی امر و نهی نمی‌کرد و «امیر» بود، چون بدون امر، بر دل دوستانش «امیر» بود و در دل آنها امارتی داشت!

مرحوم آقای فردی یک ایرانی دوست‌داشتنی بود. خصلت‌های خوب ایرانی‌ها (که بعضی‌ها به اشتباه خصال پسندیده روستایی می‌نامند) در او متجلی بود. بسادگی حرفش را می‌زد، دورو نبود، اهل خیر بود، خاکی بود، در پی گردن‌فرازی نبود، از نردبان دیگران بالا نمی‌رفت، دلش در گرو خدمت به مردم و انقلاب اسلامی بود. نویسنده‌ای بود بی‌ادعا. قلم آقای فردی، خاصه آنجا که به توصیف صحنه‌ها می‌کشد، تحسین‌برانگیز است. اما ذهن روشن و قلم روان هرگز موجب نشد خود را برتر از دیگران ببیند و برای خود شأن متمایزی قائل شود.

یکی از اقدامات اساسی مرحوم فردی، «پرورش استعدادهای جوان و فراهم کردن شرایط برای بروز توانایی‌ها» بود؛ چیزی که ضرورت امروز ماست و خیلی‌ها از آن غفلت می‌کنند.مرحوم فردی در یک جمله «نویسنده و معلمی توانا و بی‌ادعا بود که خیلی زود از دست رفت؛ خیلی زودتر از آن‌که انتظارش را داشتیم.»

روحش شاد

محسن پرویز / رئیس انجمن قلم ایران

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر