jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۶۴۲۶۶۵   ۱۵ بهمن ۱۳۹۲  |  ۱۱:۳۲

تحقیقات نشان می‌دهد بی‌اطلاعی از زیان‌های مواد اعتیادآور، آشنا نبودن جوانان با مهارت‌های زناشویی، مطالعه نوشته‌ها و دیدن و شنیدن فیلم‌ها و مضمون برخی برنامه‌های بدآموز ماهواره‌ای، افسردگی و وسواس فکری، هوسرانی و شهوترانی بیمارگونه و بویژه مشکلات زناشویی از قبیل زودانزالی، ناتوانی و سردی جنسی از عوامل مهم گرایش برخی افراد متاهل به مصرف مواد مخدر است.

جام جم سرا: پژوهش‌ها نشان داده است یکی از علل اصلی گرایش همسران بویژه مردان به مصرف مواد اعتیادآور دستیابی به حداکثر توانایی و تمایلات جنسی در روابط زناشویی و درمان زودانزالی است. در واقع برخی مردان مخدرها را دوایی برای رفع مشکلات جنسی می‌دانند و مصرف آن را به دیگران هم توصیه می‌کنند. به باور آنها این مواد اعتماد به نفس آنها را بالا برده و بر تمایلات و قدرت جنسی آنان افزوده و زودانزالی‌شان را درمان می‌کند. برخی زنان نیز مصرف مواد مخدر را عامل موثر کاهش افسردگی یا وسواس فکری‌شان دانسته و این مواد را در رفع سردی جنسی و کمک به افزایش تمایلات احساسی و عاطفی در روابط زناشویی موثر می‌دانند، اما آیا واقعا مواد مخدر و روانگردان می‌تواند باعث درمان زودانزالی شود و بر تمایلات و قدرت جنسی افراد بیفزاید؟ حجت‌الاسلام والمسلمین نصیر عابدینی، کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی به این نوع پرسش‌ها پاسخ می‌دهد.

ناآگاهی ناتوان‌کننده

عابدینی با اشاره به این که یکی از دلایل مهم گرایش همسران به مصرف مواد اعتیادآور نداشتن آگاهی از روابط جنسی طبیعی و سالم است، می‌گوید: نداشتن دانش و مهارت‌های زناشویی و الگوگیری از برنامه‌های مبتذل ماهواره‌ای، موجب تصورات غلط زن و شوهر از ماهیت و چگونگی انجام اعمال زناشویی می‌شود. او می‌گوید بسیاری از زن و شوهرها در مراجعه و گفت‌وگو با روان‌شناسان، رفتار و روابط زناشویی خود را با برنامه‌های ماهواره‌ای مقایسه می‌کنند و انتظار دارند یک رابطه زناشویی سالم چند دقیقه‌ای را همچون بازیگران حرفه‌ای برنامه‌های مبتذل به بیش از نیم ساعت ارتقا دهند. در نتیجه با چنین برداشتی، زن با تصور ناکامی جنسی و مرد با تصور آن که مبتلا به انزال زودرس است و توانایی در ارضای شریک جنسی خویش ندارد خود را دچار ناتوانی و کژکاری جنسی (بدکاری، اختلال یا عملکرد ناقص جنسی) فرض کرده و با انگیزه دستیابی به افزایش توانایی جنسی به سوی مصرف مواد مخدر روی می‌آورد و یکی از اثرات این مواد آن است که در کوتاه‌مدت، انزال را به تاخیر می‌اندازد. یعنی در ابتدای مصرف، دیرانزالی سبب طولانی شدن زمان مقاربت می‌شود، اما پس از چندی آسیبی جدی به توانایی جنسی فرد می‌زند.
عابدینی با بیان این که مواد اعتیادآور به دو صورت جسمی و روانی روی افراد تاثیر می‌گذارد، می‌افزاید: در بعد روانی مصرف مواد در کوتاه‌مدت با ایجاد سرخوشی و لذت کاذب از اضطراب فرد کاسته و با بالا بردن موقتی خلق، به فرد حس اعتماد به نفس و قدرت کاذب می‌دهد و در نتیجه وقتی فرد سرخوش و کیفور شود تمرکز روی لذت جنسی بیشتر تقویت می‌شود و این نشانه درمان کژکاری جنسی نیست.
این روان‌شناس تاکید می‌کند: این سرخوشی و لذت، موقتی است و مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد، چون به مرور سبب وابستگی فرد به آن ماده شده و دیگر مخدر نمی‌تواند باعث رضامندی جنسی و رسیدن به لذت شود و گاهی نیز اختلال شدید در سیستم انزال ایجاد می‌کند و به مرور اختلالات اضطرابی، افسردگی، سستی، رخوت و میل پایین پدیدار می‌شود.
او اظهار می‌کند اغلب معتادانی که به روان‌شناس و روانپزشک مراجعه می‌کنند با مشکلاتی مانند ناتوانی، سردمزاجی و نبود تمایل جنسی روبه‌رو هستند.
نصیر عابدینی ادامه می‌دهد: درمان ناتوانی جنسی و زودانزالی ازجمله درمان‌های نسبتا ساده‌ای است که اگر پایه جسمی داشته باشد با مراجعه به متخصصان ارولوژی یا روانپزشکان، درمان دارویی دارد و اگر پایه روان‌شناختی داشته باشد با چند تکنیک ساده و آسان بدون دارو قابل کنترل و درمان می‌شود. این روان‌شناس می‌افزاید براساس برخی تحقیقات بیشتر کژکاری‌های جنسی مانند زودانزالی پایه روان‌شناختی دارد و کمتر ریشه در مسائل جسمی و فیزیولوژیک دارد. اغلب این کژکاری‌ها در اثر اضطراب، استرس و وسواس فکری ایجاد می‌شود که متاسفانه بسیاری از بیماران به دلیل شرم و حیا یا خودخواهی در نپذیرفتن مشکل، راه درست مقابله با این اختلال ساده را طی نکرده و به جای مراجعه به متخصصانی که این اختلالات را درمان می‌کنند به خوددرمانی و سوءمصرف مواد مخدر روی می‌آورند.

خیالپردازی جنون‌آور جنسی با مخدرها

برخی مخدرها در شروع مصرف به دلیل ایجاد اختلال در سیستم بازداری مغز در زمینه کنترل تکانه‌های جنسی باعث می‌شود که فرد مرتب مجبور باشد به رفتارهای جنسی فکر کند و در واقع معتاد به خیالپردازی بیش از حد جنسی می‌شود. تخیلات جنسی، ذهن او را تحت‌الشعاع قرار داده و این امر به نوعی موجب جنون جنسی می‌شود.
در واقع خیالپردازی افراطی جنسی موجب تشدید اضطراب، وسواس فکری، کمال‌گرایی جنسی و در نهایت هیجان‌خواهی و تنوع‌طلبی جنسی می‌شود و سبب برقراری رفتارهای جنسی مهارگسیخته گروهی، شرکت در پارتی‌ها و شب‌زنده‌داری‌های پرمخاطره شده و نداشتن شریک جنسی خصوصی خطر ابتلا به ایدز و بیماری‌های مقاربتی را افزایش می‌دهد.
گرچه مواد مخدر در کوتاه‌مدت باعث سرخوشی هیجانی عاطفی شده و علائم اختلالات روانی را کمرنگ می‌کند، ولی حالت درمانی و پایدار نداشته و موقت است. او می‌گوید مصرف درازمدت مواد اعتیادآور می‌تواند موجب نشانگان بی‌انگیزگی در زندگی زنان شود و به نوعی احساس بی‌‌میلی در روابط جنسی کنند و انگیزه و رغبتی به انجام عمل زناشویی نداشته باشند که این موضوع نیز می‌تواند باعث پیدایش مشکلاتی در شریک جنسی آنها شود.
نصیر عابدینی، راه درمان سردی جنسی در زنان را بویژه اگر ریشه فیزیولوژیک (جسمی) و ژنتیک نداشته باشد مراجعه به روان‌شناس و روانپزشک عنوان می‌کند.

تعرض و تجاوز جنسی با محرک‌ها

چند سالی است قرص‌هایی برای انرژی‌زایی در تمام دنیا رایج شده که به مواد اعتیادآور محرک یا قرص‌های روانگردان معروف است و اغلب مورد استفاده جوانان یا افراد متاهل و تنوع‌طلب جنسی قرار می‌گیرد. بیشتر این افراد برای این که در پارتی‌ها و شب‌زنده‌داری‌ها به اصطلاح کم نیاورند با این گمان که محرک‌ها آنها را سریع‌تر و بهتر به برانگیختگی جنسی می‌رساند هر از گاهی از این قرص‌ها استفاده می‌کنند. اما لازم است بدانید طبق تحقیقات انجام شده، مواد محرک حس واقعیت‌‌سنجی افراد را از بین می‌برد و آنان را دچار توهم می‌کند. وقتی فرد واقعیت‌های دنیای اطراف را درست تشخیص ندهد به اشتباه فکر می‌کند که مواد محرک میزان و زمان لذت جنسی‌‌اش را حتی اگر کوتاه باشد افزایش می‌دهد، در حالی که این ‌طور نیست. لذت‌ جنسی‌ای که این افراد تجربه می‌کنند برابر لذتی است که در حالت عادی می‌برند، اما چون دچار توهم هستند فکر می‌کنند این مواد باعث افزایش توانایی و برانگیختگی جنسی‌شان می‌شود. در گزارش‌ها به کرات آمده است روابط پرخطر، تعرض یا تجاوز جنسی و حاملگی‌های ناخواسته بخصوص در اثر مصرف توامان مواد مخدر و الکل در این گونه پارتی‌ها بسیار اتفاق می‌افتد.

سیگار، اولین مخدر ناتوان‌کننده

عابدینی با بیان این که اولین ماده مخدر که متاسفانه بسیار رایج و خطرات آن نادیده گرفته می‌شود سیگار است، می‌گوید سیگار هم می‌تواند توانایی و میل جنسی را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است کسانی که سیگار می‌کشند دو برابر افراد عادی دچار اختلالات نعوظ می‌شوند. او می‌گوید براساس این تحقیقات، نیکوتین موجود در سیگار جزو مواد تنگ‌کننده عروق است که می‌تواند باعث تنگی عروق تناسلی شود و از نعوظ کامل جلوگیری کند. این روان‌شناس بالینی تاکید می‌کند گرچه جوانان احتمال دارد این مشکل را بلافاصله تجربه نکنند، اما با کشیدن مستمر و مداوم سیگار، خودشان را برای ناتوانی‌ها و کژکاری‌های جنسی آماده می‌کنند.
حجت‌الاسلام عابدینی خاطرنشان می‌کند: روابط زناشویی و مسائل جنسی وابسته به آن یک مساله حیوانی نیست و یادگیری نوع برقراری رابطه و پیش‌نوازی این روابط نیاز به مهارت و آموزش دارد.
به گفته او، بهترین اماکنی که می‌تواند به طور دقیق و قطعی پاسخگوی مشکلات و اختلالات جنسی همسران باشد و آنان را در برقراری یک رابطه سالم زناشویی راهنمایی کرده و آموزش دهد، کلینیک‌هایی با عنوان «کلینیک سلامت خانواده» واقع در بیمارستان‌های مطرح کشور است.|ضمیمه «چاردیواری» جام جم|فاخره بهبهانی|

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها