بیماری‌های خاص از منظر پزشکی

ریشه پیدایش اغلب بیماری‌های خاص، عوامل ژنتیک و وراثتی است و البته علاوه بر وراثت، سبک زندگی نیز در بروز برخی از این بیماری‌ها نقش موثر دارد.
کد خبر: ۶۳۴۱۸۶

بیماری‌های خاص در زمره بیماری‌های غیرواگیر به حساب می‌آیند که درصد بسیار کمی از جمعیت هر کشوری به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند. اغلب موارد، بیماری خاص درمان قطعی ندارد، ولی می‌توان با پیگیری مراحل درمان، هم بر سن امید به زندگی مبتلایان اضافه کرد و هم کیفیت زندگی آنها را ارتقا داد.

ام‌اس، بیماری کم‌شناخته

ام‌اس در زمره بیماری‌هایی قرار دارد که روی سیستم اعصاب مرکزی تاثیر مستقیم می‌گذارد و موجب اختلال در عملکرد آن می‌شود. علائم بیماری از فردی به فرد دیگر متغیر است ولی معمولا علائم بیماری به صورت ضعف عضلانی، لرزش، خستگی و کنترل نداشتن روی برخی عضلات بدن بروز پیدا می‌کند. بیماری ام‌اس را می‌توان در شمار بیماری‌هایی گنجاند که هنوز در مرحله اکتشاف و پژوهش قرار دارد و پزشکان به طور کامل به زوایای مختلف بیماری پی نبرده‌اند. استرس و قرار گرفتن در محیط‌های گرم، این بیماری را تشدید می‌کند و در مقابل، استفاده از داروها و فعالیت‌های فیزیکی که پزشک پیشنهاد می‌دهد، می‌تواند تبعات منفی بیماری را کاهش دهد.

تالاسمی؛ بیماری قابل کنترل

امروزه با پیشرفت علم پزشکی، بیماران مبتلا به تالاسمی می‌توانند با پیگیری مرحله درمان، زندگی معمولی داشته باشند. بیماری تالاسمی، یک بیماری خونی است که در آن فرد مبتلا به دلیل کم خونی ناشی از این بیماری مجبور است به طور مداوم خون تزریق کند. تزریق مداوم خون موجب تجمع آهن در بدن می‌شود و در صورتی که بیمار از آمپول دسفرال برای کنترل آهن خون استفاده نکند، گاه بیماری می‌تواند موجب مرگ بیمار شود، اما در صورت استفاده مداوم از تزریق خون و دارو، بیماری بسیار قابل کنترل است. این بیماری به دو نوع شدید (ماژور) و خفیف (مینور) تقسیم می‌شود. همچنین هر کدام از زوج‌ها در صورت ابتلا به تالاسمی باید قبل از ازدواج، آزمایش‌های لازم را انجام دهند تا از تولد فرزند مبتلا به تالاسمی جلوگیری شود.

هموفیلی، بیماری انعقاد خون

مهم‌ترین نشانه بارز بیماری هموفیلی، ناتوانی بدن برای انعقاد طبیعی خون است. در بیماری هموفیلی، خونریزی بدن دیرتر لخته می‌بندد و این بیماری کاملا ریشه ژنتیک دارد. طول عمر بیماران مبتلا به هموفیلی کاملا عادی است و با پیشرفت‌های پزشکی که حاصل شده و همچنین مراقبت بیمار از خودش، این بیماری قابل مهار است. این بیماری انواع ضعیف تا شدید دارد و بیمار مبتلا به نوع شدید آن، باید از داروهای فاکتور هشت یا فاکتور 9 استفاده کند تا لخته شدن خون پس از خونریزی خارجی یا داخلی، به روال عادی برگردد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها