jamejamsara
سرا خواندنی ها کد خبر: ۶۱۷۰۵۱ ۲۸ آبان ۱۳۹۲  |  ۱۵:۲۲

روز گذشته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران اظهار امیدواری کرد خیابان لاله‌زار تهران به عنوان یکی از بافت‌های تاریخی و هویتی پایتخت ثبت ملی شود.

سال هاست که از ثبت خیابان لاله زار و تبدیل آن به عنوان مسیر گردشگری سخن به میان می آید، اما به گفته ساکنان این منطقه، اقدامات کُند مسئولان سازمان میراث فرهنگی و شهرداری برای ساماندهی این خیابان و برگرداندن هویت گذشته آن باعث شده تا بسیاری از خانه های قدیمی تخریب و به واحد های تجاری و نوساز تبدیل شود. خیابان لاله زار برای بسیاری از پدران و مادران تهرانی نام آشناست و در آنها حسی نوستالژیک را ایجاد می کند، زیرا بسیاری از اتفاقات نو برای اولین بار در این خیابان رخ داده است.
خیابان لاله زار از جنوب به میدان امام خمینی(ره) (توپخانه)، از شمال به خیابان انقلاب، از شرق به چهارراه سیدعلی و از غرب به خیابان فردوسی متصل است و زمانی شانزلیزه تهران لقب گرفته بود؛ زیرا آن زمان این خیابان نماد نوگرایی و هنر ایران به شمار می رفت و بسیاری از رستوران ها، تجارتخانه ها، خیاط خانه ها، سینماها، سالن های تئاتر و فروشگاه های معروف ایران در این خیابان قرار داشت، اما اکنون عمده فعالیت در این خیابان بیشتر در حوزه لوازم الکتریکی و لوسترفروشی است و بسیاری از خانه هایش در معرض تخریب است البته نباید از نظر دور داشت که در این بین اقداماتی نیز صورت گرفته و متولیان حفظ آثار تاریخی توانسته اند از تخریب برخی آثار فرهنگی باارزش از جمله سینما کریستال، هتل لاله و باقیمانده گراند هتل با وجود مخالفت مالکان جلوگیری به عمل آورند و از ساخت یک پاساژ در حریم خانه اتحادیه (خانه دایی جان ناپلئون) و هرگونه ساخت وساز غیرمجاز در حریم آن ممانعت به عمل آورند، اما با وجود این خطر تخریب و از بین رفتن آثار ارزشمند همچنان این بافت تاریخی را تا زمانی که به ثبت ملی نرسیده است، تهدید می کند و امید می رود ثبت ملی این خیابان به عنوان محور فرهنگی و تاریخی پایتخت هر چه زودتر انجام شود تا ضمانتی باشد برای حفظ و نگهداری این بافت تاریخی. امیدواریم با ساماندهی مناسب و مشارکت مردمی، این خیابان به عنوان یکی از معابر ارزشمند به هویت گذشته خود بازگردد و به تفرجگاهی مناسب با رویکردی فرهنگی تبدیل شود.
>> جام جم/ سیما رادمنش

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هراس از قدرتمند شدن سوریه

هراس از قدرتمند شدن سوریه

اعلام نظر نخست وزیر سوریه در مورد هدف قرار گرفتن هفت نفتکش که به سمت این کشور در حال حرکت بودند نگرانی‌هایی را دامن زده است.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر