jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۶۰۲۴۰۰ ۰۹ مهر ۱۳۹۲  |  ۱۰:۱۴

برای استفاده از رایانه، نیازمند استفاده از میز و صندلی مخصوص آن هم هستیم. هر چند شاید بتوان رایانه را روی هر میزی قرار داد و از آن استفاده کرد؛ ولی مسلما استفاده از میز و صندلی های مخصوصی که متناسب با این کار طراحی و ساخته شده‌اند، کار را برای کاربر خیلی ساده‌تر و ایمن‌تر خواهد کرد و از بروز مشکلات جسمی و عوارض و درد هایی که ممکن است در آینده با هیچ هزینه‌ای التیام پیدا نکنند، پیشگیری می‌کند. آگهاهیهایی در این باره را در ادامه بخوانید.

    بیشتر میزهای رایانه در کشورمان از جنس لترون یا ام دی اف تولید می شوند. هر چند نوع شیشه ای این میزها هم در بازار وجود دارد که وارداتی هستند و بیشتر از چین وارد ایران شده اند. نوسان قیمت ارز طی یک سال اخیر موجب افزایش تقریبا سه برابری در قیمت این میزهای وارداتی شده در حالی که میزهای داخلی معمولاافزایش قیمتی بیش از دو برابر نداشته اند؛ بنابراین به گفته فعالان بازار در ماه های اخیر رفته رفته تولیدات داخلی، جای کالاهای وارداتی چینی را گرفته اند.
    اکنون یک میز کامپیوتر وارداتی یا تولید داخل، از 90 هزار تومان به بالا (تا 450 هزار تومان) بسته به اندازه و جنس آن میز به فروش می رسد. هر چند انواعی ارزان تر یا گران تر از این قیمت ها هم در بازار یافت می شوند. انواع شیشه ای این میزها هم از حدود 170 هزار تومان تا حدود 550 هزار تومان در بازار حسن آباد تهران و برخی دیگر از بازارها (یافت آباد و...) یافت می شوند. ارتفاع میز کامپیوتر معمولا 75 سانتی متر و طول آن بین 80 تا 120 سانتی متر یا بیشتر متغیر است.
    در به کارگیری صندلی استفاده از کامپیوتر هم باید دقت زیادی اعمال شود و به منظور پیشگیری از عارضه ها و ضایعات بدنی غیرقابل جبران از استفاده از صندلی های ثابت و معمول ارائه شده در بازار اجتناب کرد. در حقیقت رعایت اصول ایمنی و ارگونومی در آنها کاملاضروری است. قیمت صندلی های جکدار و متحرک هم در بازار از 90 هزار تومان به بالا(بر اساس طرح و جنس آنها) متغیر است.
    
میز کار رایانه
    میز کار رایانه از اهمیت خاصی برخوردار است. چیدمان راحت و حرفه ای قطعات فیزیکی کامپیوتر اولین رهاورد بهره گیری از یک میز کار اختصاصی است؛ البته علاوه بر چیدمان راحت و بدون دردسر، یک میز مناسب، از مشکلات ناشی از حرکت ناگهانی قطعات و حتی خرابی احتمال کامپیوتر جلوگیری می کند به طور مثال اگر یک میز کار کامپیوتر، کامل ثابت و محکم نباشد ممکن است در هنگام روشن بودن کامپیوتر و تکان ناگهانی به وسایل داخلی مانند هارددیسک (که دارای صفحه مغناطیسی دوار با سرعت دوران بالاست) به آن آسیب جدی برساند و بخشی از اطلاعات شما نابود شود.
    
مشخصات اصلی میز رایانه
    1 ـ ارتفاع سطح میز کار باید قابل تنظیم باشد.
    2 ـ فضای در نظر گرفته شده برای پاها در زیر میز باید مناسب باشد.
    3 ـ سطح میز کار باید به اندازه ای بزرگ باشد که جای کافی برای تمام اشیا و وسایل موجود باشد.
    وسایلی که در هنگام کار بیشترین موارد استفاده را دارند، باید در نزدیکی اپراتور و در دسترس وی قرار داشته باشد و دیگر وسایل نیز باید به صورتی منظم در جای خود قرار گیرند. اگر امکان استفاده از یک میز بزرگ وجود نداشته یا فضای روی میز کوچک باشد، می توان با استفاده از پایه متحرک مانیتور، ضمن تنظیم فواصل و ارتفاع مانیتور در بهترین حالات از فضای موجود نیز بیشترین استفاده را به عمل آورد که این وسیله با امکان چرخش 360 درجه به دور محور خود حرکت وضعی و انتقالی، قابلیت تنظیم محیط کار را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد و در اثر افزایش قابلیت تنظیم فواصل و ارتفاعات مورد نیاز از خستگی ستون مهره ها و دیگر اندام ها جلوگیری می شود.
    4 ـ سطح میزکار نباید سفید یا خیلی تیره باشد، چون به نامساعدشدن شرایط روشنایی کمک می کند.
    
مشخصات اصلی صندلی رایانه
    1 ـ دارای پشتی باشد، به صورتی که گودی کمر را در بر گیرد و (پشتی) از نظر افقی و عمودی تراز باشد.
     2 ـ چرخان باشد.
     3 ـ از هر نظر (زوایا و فواصل) قابل تنظیم باشد.
     4 ـ دارای پایه ای محکم باشد.
     5 ـ روکش آن از جنسی باشد که هوا را از خود عبور داده و سبب تعریق نشود و لغزنده نباشد.
     6 ـ لایه داخلی آن دو تا سه سانتی متر ضخامت داشته باشد.
     7 ـ دست کم عرض آن 40 سانتی متر باشد.
     8 ـ چرخ آن قابلیت حرکت بر جنس کفپوش اتاق را داشته باشد.
     9 ـ ارتفاع آن با ارتفاع میز متناسب باشد.
     10 ـ ارتفاع نشمینگاه صندلی باید 25 تا 35 سانتی متر پایین تر از سطح میز کار در نظر گرفته شود.
>> جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:
خبرهای مرتبط

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر