jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۶۰۱۱۴۰   ۰۶ مهر ۱۳۹۲  |  ۰۹:۳۰

متاسفانه در دوران تحصیل، شما را تنها بر اساس هوش ریاضی و شفاهی امتحان کرده‌اند اما تحقیقات سال‌های گذشته نشان می‌دهد که شما انواع هوش‌ها را دارید که در هر کدام از آن‌ها می‌توانید یک نابغه باشید.

به گزارش جام جم سرا- ترکیب انواع هوش سنجی شما را قادر می‌سازد تا کارهای فوق العاده و برجسته انجام دهید. کار اصلی شما، تنها این است: شناسایی هوش یاهوش‌های غالب خود. بعد باید در هر کاری که سعی می‌کنید انجام دهید از آن هوش حداکثر استفاده را بکنید.

هوش شفاهی
اولین هوش شما هوش شفاهی است که‌‌ همان توانایی برای صحبت کردن یا تسلط بر زبان است. توانایی برای درک و استفادهٔ خوب از زبان، با موفقیت در هر زمینه‌ای که شامل ارتباط با دیگران است، ارتباط نزدیک دارد.
در هر جامعه‌ای، بین میزان فصاحت زبان و موفقیت ارتباط نزدیکی وجود دارد. شما نیز می‌توانید تنها با یادگیری و به کار گرفتن کلمات بیشتر، احتمال موفقیت و میزان پیشرفت خود را بالا ببرید. در واقع هر کلمه‌ای، ابزاری است برای بیان افکار. هر چقدر کلمات بیشتری یاد بگیرید و آن‌ها را درک کنید، به‌‌ همان اندازه می‌توانید افکار و ایده‌های پیچیده از خود بروز دهید. هر چقدر از لغات بهتری استفاده کنید به‌‌ همان اندازه دیگران به شما احترام می‌گذارند و به حرف‌های شما گوش می‌دهند. به همین دلیل است که مهارت‌های زبانی به عنوان معیار کلیدی هوش در نظر گرفته می‌شوند.

هوش ریاضی
دومین هوش که از آن برای اندازه گیری IQ استفاده می‌شود هوش ریاضی است. یعنی توانایی استفادهٔ ماهرانه از اعداد در جمع، تفریق، ضرب و تقسیم. مثلا در تجارت، داشتن توانایی برای خواندن سریع صورت حساب‌های مالی و ارائهٔ طرح‌های مالی خیلی اهمیت دارد. هر چقدر دربارهٔ قیمت‌ها، هزینه‌ها و نسبت‌های مالی آگاهی بیشتری داشته باشید به‌‌ همان اندازه می‌توانید تصمیم‌های بهتری بگیرید.
خیلی‌ها فکر می‌کنند که در مورد اعداد و ارقام هچ گونه توانایی ندارند بنابراین از هر فعالیتی که داشتن فصاحت مالی در آن مهم است اجتناب می‌کنند. اگر هدف شما رسیدن به موفقیت است این مسأله می‌تواند مخرب باشد. خوشبختانه، می‌توانید با کمی مطالعه و استفاده از اعداد و ارقام، زندگی کاری خود را صلاحیت بیشتری ببخشید و تصمیمات بهتری اتخاذ نمائید.

هوش فیزیکی
سومین زمینهٔ نبوغ بالقوه هوش فیزیکی است. قهرمانان برجسته که توانایی بالقوه در زمان بندی و هماهنگی حرکت و استفاده از بدنشان دارند از این نوع هوش بهره‌مندند. امکان دارد شخصی که در مدرسه در امتحان‌های شفاهی و ریاضی نمرهٔ پائینی می‌آورد، در ورزش یک قهرمان کاملا موفقی باشد، اگر چه هرگز بر روی کارنامه‌اش درج نخواهد شد.
اکثر مردم با باور به اینکه در ورزش یا فعالیت‌های فیزیکی خاصی توانایی ندارند ارزش خود را پایین می‌آورند. خبر خوبی که باید به شما بدهیم این است که تنها با آموزش صحیح و تمرین، می‌توانید در انواع ورزش‌ها، مانند شنا، اسکیت یا اسبدوانی به موفقیت‌های شگرفی دست یابید؛ البته اگر علاقه و اشتیاق داشته باشید.

هوش موسیقیائی
چهارمین شکل هوش شما می‌تواند مربوط به موسیقی باشد. ممکن است که موزارت و بتهوون در ورزش یا درس ضعیف بودند، اما می‌توانستند برخی از زیبا‌ترین آهنگ‌های کلاسیک را که در آن زمان وجود داشت تصنیف کنند. اکثر موسیقیدان‌های برجسته در درس ضعیف بودند اما معلوم شده که در آهنگسازی استعداد استثنایی دارند. آن‌ها می‌توانند در سطح بسیار بالایی آهنگ اجرا کنند.
البته داشتن هوش موسیقیایی، تنها توان اجرای یک آهنگ یا توانایی در زدن یک ساز خاص نیست، بلکه نشانگر ذهنی منظم و هوشی سازمان یافته و دقیق است.

هوش فضایی – بصری
پنجمین حوزهٔ استعداد درونی شما هوش فضایی – بصری است. یعنی توانایی دیدن و ایجاد اشکال، قالب‌ها و الگو‌ها. یک معمار، مهندس، نقاش یا شخصی که توانایی واضح دیدن را دارد از این نوع هوش برخوردار است. به عنوان مثال، یک معمار باید بتواند ابتدا در ذهن و سپس بر روی کاغذ ساختمان‌های زیبایی ترسیم کند تا مهندس باهوش ریاضی، بتواند آن را به نقشه‌ها و ابعاد دقیقی برای ساختن آن تبدیل کند. این‌‌ همان هوشی است که شما قبل از اینکه رویا‌هایتان به حقیقت بپیوندند، برای مجسم کردن و دیدن اهدافتان از طریق چشم درون خود، از آن استفاده می‌کنید. البته می‌توانید از طریق تمرین این هوش و توانایی را در خود ایجاد کنید.

هوش میان فردی
ششمین شکل هوش، هوش میان فردی یا هوش اجتماعی است. در واقع نوعی توانایی برای ایجاد ارتباط، مذاکره، تحت تأثیر قرار دادن و تحریک دیگران است. ویژگی مشخصهٔ آن، حساسیت بالا نسبت به افکار، احساسات، انگیزه‌ها و آرزو‌ها و خواسته‌های دیگران است. شخصی که دارای هوش میان فردی بالایی است توانایی زیادی برای برقراری ارتباط موثر با دیگران و پیشبرد کار‌هایش دارد.
مدیران موفق، رهبران گروه و حتی افسران ارتش معمولا از هوش میان فردی بسیار بالایی برخوردارند در نتیجه، همه می‌خواهند در انجام کارهای گروهی با آن‌ها همکاری کنند.

هوش درون فردی
هفتمین شکل هوش شما‌‌ همان هوش درون فردی است. یعنی داشتن توانایی برای آگاهی از خودتان. یعنی اینکه کی هستید و کی نیستید. با این هوش، دقیقا می‌دانید که چه می‌خواهید و چه نمی‌خواهید. شما توانایی دارید که برای خودتان اهدافی را معین کنید و برای رسیدن به آن اهداف برنامه ریزی کنید.
کسانی که از هوش درون فردی بالایی برخوردارند درون نگری خوبی هم دارند. آن‌ها طرز فکر و نوع احساسشان را منعکس می‌کنند. آن‌ها در نتیجهٔ درک بهتر از خودشان، در ارتباط با دیگران موثر‌تر هستند. هر چقدر خودآگاهی شما در نتیجهٔ تفکر و درون نگری بیشتر باشد، به‌‌ همان اندازه درک خودتان نیز بالا‌تر است. هر چقدر خودتان را بهتر درک کنید و اینکه چرا طرز فکر و نوع احساستان چنین است به‌‌ همان اندازه خود را بیشتر قبول خواهید کرد. هر چقدر بیشتر خودتان را به عنوان یک فرد ارزشمند قبول داشته باشید به‌‌ همان اندازه بیشتر خودتان را دوست خواهید داشت و بیشتر به خودتان احترام قائل خواهید بود و هر چقدر بیشتر خودتان را دوست داشته باشید به‌‌ همان اندازه، دیگران را بیشتر دوست خواهید داشت و آن‌ها نیز بیشتر شما را دوست خواهند داشت. هوش درون فردی برای داشتن یک زندگی شاد و موفق مهم است و شما می‌توانید با تمرین آن را آمادهٔ بهره‌برداری کنید.

هوش اقتصادی
هشتمین شکل هوش شما در واقع‌‌ همان هوش کارفرمایانه است. یعنی توانایی برای دیدن فرصت‌های موجود در بازار و قرار دادن منابع مختلف در کنار یکدیگر برای تولید محصولات و ارائهٔ خدماتی که می‌توان با سود بیشتری آن‌ها را به فروش رساند. هوش کارفرمایانه یکی از باارزش‌ترین و پرطرفدار‌ترین هوش‌ها در دنیای کاروکاسبی است و اساس همهٔ تجارت‌های موفق و کارهایی است که رشد سریع دارند.

هوش شهودی
نهمین شکل هوش شما هوش شهودی است. یعنی داشتن توانایی برای حس درستی و نادرستی موقعیت، قضاوت سریع و صحیح در مورد مردم و ارائهٔ ایده‌ها و بینش‌هایی جدا از منطق یا تعلیم و تربیت.
اکثر مردم قاضی‌های بزرگ شخصیت هستند. به نظر می‌رسد که آن‌ها در طول چند ثانیه ملاقات با دیگران یا حتی با شنیدن صدای آن‌ها می‌توانند به موارد زیادی در مورد آن‌ها پی ببرند. در این مورد، شمّ زنان قابل احترام‌تر از شمّ مردان است. اما وقتی از زن‌ها و مرد‌ها سوالات مر بوط به شم و درک مستقیم پرسیده می‌شود هر دو گروه به طور مساوی نمرات خوبی دریافت می‌کنند. پس چرا ما به شم زن‌ها بیشتر احترام می‌گذاریم؟ به این دلیل است که زن‌ها بیشتر از مرد‌ها به چشم خود اعتماد دارند و به ندای درونی خود گوش می‌دهند.
خوشبختانه، هوش شهودی ذاتی است. هر چقدر بیشتر به شم خود اعتماد کنید و به ندای آن گوش دهید به‌‌ همان اندازه دقیق‌تر و قابل اعتماد‌تر می‌شود. هر چقدر بیشتر از شم خود استفاده کنید به‌‌ همان اندازه پاسخ‌های بهتری از آن دریافت خواهید کرد. نویسندهٔ معروفی گفته است «مرد‌ها و زن‌ها زمانی بزرگ ومشهور می‌شوند که به ندای درونی خود گوش دهند».

هوش انتزاعی
دهمین شکل هوش، هوش انتزاعی یا هوش فکری است. اینشتین چنین هوشی داشت و توانست خودش را ببیند که بر روی پرتوئی از نور سوار است و در نتیجه توانست قانون نسبیت را به شکل فرمول درآورد و انقلابی در دنیای فیزیک به وجود آورد. اغلب در زندگی، ناگهان ایده یا تصویری به ذهنتان می‌رسد که چندید عامل را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد و ترکیب جدیدی می‌سازد؛ که ممکن است یک ایدهٔ جدید کاری باشد.

ترکیب همهٔ هوش‌ها
داشتن انواع هوش‌ها باعث می‌شود تا بی‌نظیر باشید. ترکیب همهٔ هوش‌ها از شما یک نابغهٔ بااستعداد می‌سازد و همچنین باعث می‌شود تا از همهٔ کسانی که تا حالا در این دنیا زیسته‌اند متفاوت باشید.

بهتر است در مورد خودتان این گونه فکر کنید. فرض کنید که این ۱۰ نوع هوش مانند ۱۰ رقم صفر تا نه هستند. اگر برای هر کدام از انواع هوش‌ها از صفر تا نه نمره بدهید، یک عدد ۱۰ رقمی خواهید داشت که ترکیب هوش شخصی شما را نشان می‌دهد. این ترکیب بی‌نظیرهوش‌ها نوعی شماره تلفن هوشمند شخصی را به وجود می‌آورد. این شمارهٔ رمزی خصوصی، باعث می‌شود که شما از هر شخصی که تا به حال در این دنیا زیسته متفاوت باشید. احتمال اینکه یک نفر دیگر هم‌‌ همان فرمول عقلانی را داشته باشد، یک در میلیون است.

استفاده از ذهن باور نکردنی
با استفاده و بهره‌بردای از ترکیب بی‌نظیر انواع هوش‌ها می‌توانید کار‌هایتان را در سطح فوق‌العاده‌ای انجام دهید. شما باید ابتدا انواع هوش‌های خود را ارزیابی کنید و سپس در هر مورد به خودتان نمره بدهید. زمینه‌های خاص هوشی را که بهرهٔ بیشتری از آن‌ها می‌برید، یعنی بخشی که در گذشته به طور موفقیت آمیز زیاد از آن استفاده کردید شناسایی کنید. بالاخره به اطرافتان نگاه کنید و به این فکر کنید که چه نوع کاری می‌توانستید انجام دهید که شما را قادر می‌ساخت تا از ترکیب استثنایی انواع هوش‌ها در بالا‌ترین سطح استفاده کنید.
مهم‌تر از همه، شما باید توجه بیشتری به خود و نیروی مغزی بالقوهٔ خود داشته باشید. روان‌شناسی به نا‌م آبراهام مازلو تخمین زده است که تنها ۲ درصد بزرگسالان همهٔ کارهایی را که براساس استعداد‌های خاصشان برایشان امکان پذیر است انجام می‌دهند. بنابراین باید ایمان و اعتماد به نفس بالایی نسبت به توانایی‌هایتان در استفاده از نیروهای درونی برای غلبه به هر مانع و رسیدن به هر نوع هدفی که برای خود تعیین کردید، داشته باشید.
>> کاکتوس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

ابتکار عمل ایران و بن بست طرف‌ های غربی

با روی کار آمدن کابینه سیزدهم، نگاه این دولت نسبت به انجام مذاکرات متفاوت از گذشته بود. اگرچه پیگیری توافق هسته‌ ای، تصمیمی کلان بوده و هست اما چگونگی راهبرد مذاکرات به دولت‌ها بستگی دارد.

ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

شکست آلودگی با تعامل مدیران

شکست آلودگی با تعامل مدیران

هوای بسیاری از کلانشهرهای کشور آلوده و ترافیک همچنان از مشکلات اصلی شهروندان است. با این حال در چند روز اخیر خبرها از کاهش ۱۰درصدی ترافیک صبحگاهی و ۱۳تا ۱۵درصدی ترافیک عصرگاهی در کلانشهر تهران حکایت دارد؛ اتفاقی که اگر تداوم داشته باشد می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی در کلانشهری مانند تهران منجر شود زیرا کاهش ترافیک از آلودگی‌هوای تهران می‌کاهد و در بهبود سلامت‌روان شهروندان نیز بی‌تاثیر نیست.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها