jamejamsara
سرا زندگی کد خبر: ۶۰۱۰۱۵   ۰۶ مهر ۱۳۹۲  |  ۰۷:۱۵

عنوان گل مارانتا بر گرفته از نام گیاه‌شناسی به همین نام است و اگرچه سالهای متمادی مارانتا را برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی‌دانستند ولی اکنون به خوبی با محیط سازگار شده است.

این گیاه، بومی آفریقاست، برگ‌های آن منقوش و گرد است، رگبرگ اصلی به رنگ روشن در آمده و هاله‌ای رنگین بخش مرکزی را از سایر قسمت‌ها متمایز می‌سازد، رگبرگ‌ها کاملا نمایان و منظره دلفریبی به برگ می‌دهند، گیاهی مناسب برای کاشت گروهی است و مقایسه جالبی در رنگ بوجود می‌آورد، در سبدهای آویزان نیز رواج فراوان دارد.


نیاز‌ها

نور: بهترین شرایط نوری برای این گیاه زیبا، نور غیر مستقیم است، در تابستان سایه را ترجیح می‌دهد ولی در زمستان تمایل به زندگی در نور بیشتری دارد، از اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر تابستان و از پشت شیشه بیزار است.
دما: در صورتی که اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود تا حرارت ۱۰ سانتی گراد مقاومت می‌نماید ولی بهترین درجه حرارت حدود ۱۶ سانتی‌گراد است و در درجات نزدیک به ۳۰ سانتی‌گراد احتیاج به غبارپاشی آب دارد.
آبیاری: در هر حال خاک را مرطوب نگه دارید به جز هنگامی که درجه حرارت پایین‌تر از ۱۰درجه است. آبیاری ۲-۳بار در هفته در تابستان و یک بار در زمستان و هر ۱۰روز یکبار در درجات نزدیک به ۱۰درجه سانتی گراد آبیاری پیشنهادی این گیاه دوست داشتنی است.
رطوبت: غبار پاشی روزانه در تابستان و هفتگی در زمستان برای تامین رطوبت پیشنهاد می‌گردد، کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان روش جالب در تامین نیاز رطوبتی است، افزودن آب به زیر گلدان همراه با سنگ ریزه یکی دیگر از راههایتهیه رطوبت پایدار است.
تغذیه: تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور و هر دو هفته یک بار با نصف میزان پیشنهادی از طرف فروشنده یا سازنده در رشد گیاه تاثیر مثبت دارد.
خاک مناسب: خاک باید کاملا سبک باشد، کمپوست بهترین خاک برای این گیاه است.
تعویض گلدان: با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگ‌تر تعویض نمایید، مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و آن را متراکم ننمایید، در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.
تمیز نمودن برگ‌ها: غبار پاشی برگهای گیاه را تمیز می‌نماید، در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز می‌توانید استفاده نمایید، از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نفرمایید.
تکثیر: با تقسیم ساقه‌های زیر زمینی در بهار می‌توان مارانتا را افزایش داد.
نگهداری گیاهان گروه مارانتا مشکل‌تر از گیاهان کم توقع‌تر و معمولی خشن است، با نگهداری صحیح آن سلیقه خود را به دیگران یاد آوری نمایید.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر