jamejamsara
سرا پیشخوان سرا کد خبر: ۵۹۰۲۵۲ ۳۰ مرداد ۱۳۹۲  |  ۱۲:۵۰

آرمند، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ایران. آبشارهای متعدد، جنگل بلوط، چشمه سارهای متعدد، غارهای پر از آب، رودخانه‌های خروشان و... یکی از صد‌ها شگفتی و زیبایی هستند که در مسیر منطقه گردشگری آرمند در چهار محال و بختیاری می‌توان مشاهده کرد.

منطقه طبیعت گردی آرمند با عبور از روستای دوپلان در این مسیر آغاز و مسیر انتهای این مسیر با روستای معدن در این استان خاتمه می‌یابد. روستای دو پلان از جمله روستاهایی است که در این مسیر با وجود عبور رودخانه کارون کمپینگ رفتینگ، فعالیت‌های ورزشی بانجی جامپینگ (سقوط آزاد) از دره عمیق که در روستای دوپلان وجود دارد صورت می‌گیرد. بعد از این روستا مسیر تاریخی دز‌پارت که این راه قدیمی‌ترین ایل راهه منطقه است مشاهده می‌شود و قدمت این ایل راه به دوره اتابکان می‌رسد که محل عبور قسمتی از عشایر بختیاری است. در این منطقه، منطقه حفاظت شده سبز کوه بین شهرستان‌های لردگان، بروجن و اردل واقع شده که سیمای منطقه کاملا کوهستانی است. حداکثر ارتفاع این منطقه از سطح دریا سه هزار و ۸۷۰ و دارای دره‌های عمیق، آبشار‌های متعدد، آب و هوای متنوع است. بالغ بر ۲۵ هزار هکتار از این منطقه پوشیده از جنگل بلوط بوده و سایر گونه‌های درختی از جمله کلخونک، پسته وحشی، آلبالوی وحشی، بادام وحشی، زالزالک و... در این منطقه وجود دارد. این منطقه به دلیل شرایط طبیعی و برخورداری از تنوع زیستگاهی جانوری و گیاهی دارای ارزش‌های پژوهشی زیادی در زمینه‌های مختلف است و دارای ارزش‌های طبیعی، گردشگری و اقتصادی از دیدگاه گردشگری است. از جمله نقاط بکر، زیبا و دارای جاذبه گردشگری می‌توان به چشمه تنگ زندان، آبشارتنگ زندان روستای دورک اناری، باغستان‌های انار روستای دورک اناری، دره عشق، روستا و امامزاده سر پیر، رودخانه دو پلان و کره بس و محل اتصال رودخانه‌های کره بس و دوپلان در نزدیک روستای معدن اشاره کرد و در کنار همه این‌ها خروش رودخانه کارون در بین منطقه‌های حفاظت شده و برگزاری و اجرای مسابقات رفتینگ و قایقرانی در این منطقه از نمونه‌های جاذبه‌های طبیعی آرمند برای گردشگری طبیعی و سفر به این منطقه است. چشم‌انداز آبشار دره عشق و مناطق حفاظت شده هلن و سبزکوه و وجود جنگل‌های بلوط با توجه به شرایط کوهستانی یکی از زیبا‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است. بکر، طبیعی و مصون ماندن از دست درازی‌های انسان از ویژگی ممتاز این منطقه طبیعی آرمند در این استان است.
>> روزنامه تهران امروز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

کدام دست در این خاک باد می‌کارد؟

چهاردهم دی‌ماه امسال یک روز تلخ برای افغانستان بود. از پاکستان خبر رسید، ۱۰ معدنچی هزاره که گویا هفت نفر از آنها افغانستانی بوده‌اند توسط تروریست‌ها در ۵۰ کیلومتری شهر کویته، شبانه سر بریده شدند.

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

آخرین تنفس مصنوعی آمریكا به تروریست‌های سعودی

خشم ایالات متحده آمریكا از شكست در جنگ یمن، به نقطه اوج خود رسیده است. بن‌سلمان، بن‌زاید و دیگر مهره‌های واشنگتن در منطقه به نماد استیصال در برابر مقاومت تمام‌عیار انصارا... و نیروهای مقاومت یمن تبدیل شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر