jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۸۸۲۶۴   ۲۸ تير ۱۳۹۱  |  ۰۶:۱۹

گر‌چه قاره آمریکا را قاره‌ای جدید می‌شناسند که تاریخ رسمی آن از دوره کشف شدنش توسط کریستف کلمب آغاز می‌شود ولی در حقیقت این قاره دارای ساکنان و مردمانی بوده که هزاران سال بدون هر گونه تماس با مردم سایر قاره‌ها به زندگی خود ادامه داده و تمدن خاص خود را ایجاد کردند.

تمدنی که امروزه نشان‌دهنده قدمت و تاریخچه سرزمینی است که موطن اصلی سرخپوستان به شمار می‌رفته است.

یکی از مهم‌ترین آثاری که نشان‌دهنده هنر و معماری سرخپوستان آمریکایی در زمانی است که هنوز پای انسان‌های سفید پوست اروپایی به این قاره باز نشده بود، مجموعه مقبره هایپوگیاست.

پارک تیرادنترو (Tierradentro) که یک پارک ملی و سایت مهم باستان‌شناسی در پوپایان، صد کیلومتری بوگاتا دیسی، پایتخت کلمبیا قرار گرفته است.

این پارک در سال 1995 میلادی از سوی میراث جهانی یونسکو به عنوان اثری تاریخی به ثبت رسیده است.

این پارک که تاریخچه و قدمت آن به سده‌های ششم تا نهم میلادی برمی‌گردد نمونه بسیار خوبی از گذشته کلمبیا به حساب می‌آید و مردم محلی به آن هایپوگیا می‌گویند.

هایپوگیا که اتاق‌های تدفین دوره باستان کلمبیاست، در یکی از کاوش‌های باستان‌شناسان پیدا شد که خود به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود.

این پارک جدا از این‌که سایت مهمی برای باستان شناسی به حساب می‌آید و از ارزش تاریخی بالایی برخوردار است، قطب مهم و باارزشی در صنعت گردشگری محسوب می‌شود که بازدیدکنندگان بسیاری از داخل کشور و خارج کشور برای بازدید آن به این منطقه سفر می‌کنند.

در سرتاسر این پارک مجسمه‌های یاد بود بسیاری دیده می‌شود که چشم‌انداز پارک را بسیار زیبا و دیدنی کرده‌اند.

هایپوگیا یا همان اتاق‌های تدفین صخره‌ای، یک بخش ورودی در جهت غرب دارد که با راه پله‌ای به اتاق اصلی هدایت می‌شود که نزدیک به پنج تا هشت متر پایین‌تر از سطح زمین قرار گرفته است.

پیرامون این اتاق اصلی چند‌ اتاق کوچک‌تر نیز وجود دارند که در هر کدام از آنها یک جسد وجود داشت.

نزدیک به صد کوزه حاوی خاکستر مرده یا حاوی استخوان‌های اجداد سرخپوستان بومی منطقه نیز در این مقبره صخره‌ای پیدا شده است که نشان‌دهنده تنوع عجیب تدفین سرخپوستان قاره آمریکاست.

از دیگر آثار ارزشمند و قابل توجه در این مقبره، تصاویر منحصر به فرد نقاشی شده بر دیواره‌هاست. تمام دیوارهای این مقبره با طرح‌هایی هندسی به همراه طرح‌هایی از انسان و جانوران به رنگ‌های قرمز، سیاه و سفید نقاشی و تزئین شده است.

متاسفانه پیش از این‌که این پارک به عنوان مکانی حفاظت شده و ملی اعلام شود، برخی از اشیای آن از قبیل مجسمه، ظروف سفالی و بقایای پارچه به سرقت رفته‌اند.

‌به طور کلی تدفین و مراسم تدفین ساکنان این منطقه به دوره هزاره اول پس از میلاد برمی‌گردد و از دید باستان‌شناسان و با پژوهش آنها، تاریخ دقیق پارک ملی تیرادنترو به سده ششم تا سده نهم میلادی بر می‌گردد.

طرح و سبک نقاشی‌های دیوار اتاق‌ها بسیار شبیه فرهنگ سن آگوستین است که در جنوب کلمبیا واقع شده و مجسمه‌های بسیار جالب و شگفت‌انگیزی دارد.(جام جم - ضمیمه چمدان)

سارا زعفرانی‌قزوینی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر