jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۴۸۰۱۸۴   ۲۴ خرداد ۱۳۹۱  |  ۰۹:۵۵

روند رو به رشد آمار مربوط به زایمان سزارین در کشور همچنان از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های حوزه سلامت زنان است.

بر اساس آمار‌های اعلام شده از سوی رییس پژوهشکده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی تهران،46درصد زایمان‌ها در کشور به صورت سزارین انجام می‌شود که از این میزان 36 درصد در روستاها و 56 درصد در شهرها اتفاق می‌افتد، این در حالی است که بالاترین آمار سزارین در دنیا 20 درصد است و سازمان جهانی بهداشت به طور استاندارد، 5 تا 15 درصد زایمان‌ها را در هر جامعه‌ای سزارین اعلام می‌کند.

دکتر محمد اسماعیل مطلق، مدیرکل سلامت خانواده جمعیت نوجوانان و جوانان و مدارس وزارت بهداشت، متخصصان زنان را مهم‌ترین عامل ترویج زایمان‌های سزارین در کشور می‌داند و می‌گوید: «متاسفانه بسیاری از متخصصان زنان و زایمان، به دلیل پایین بودن تعرفه‌های زایمان‌ طبیعی نسبت به زایمان سزارین، خانواده‌ها را به سمت زایمان سزارین هدایت می‌کنند.»

البته شاید این نکته تنها یک روی سکه است و وقتی پای حرف‌ها و درد دل‌های ماما‌ها یا متخصصان زنان و زایمان بنشینیم، هزاران حرف ناگفته‌ای چون پایین بودن میزان تعرفه زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین و درخواست‌های مصرانه خود بیماران برای انجام زایمان سزارین به دلیل رفع ترس و استرس‌ های زایمان طبیعی و... را از مهم‌ترین عوامل رشد سزارین در کشور بدانند.

البته وقتی به بعد فرهنگی زایمان‌های سزارین نگاه می‌کنیم، بسیاری از زنان جامعه تحت تاثیر فرهنگ غلط رسانه‌ها و نوع نگرش آنها، بیمارستان‌های خصوصی را که 90 درصد زایمان‌های ناشی از سزارین در این مراکز اتفاق می‌افتد بر بیمارستان‌های دولتی ترجیح می‌دهند، غافل از این‌که ناآگاهی در مورد عوارض روانی، جسمانی و مادی ناشی از این نوع زایمان‌ها مانند عفونت، آبسه، خونریزی، عوارض بیهوشی، مشکلات تنفسی نوزادان، مشکلات شیردهی مادران ناشی ازاین نوع زایمان‌ها، مدت زمان طولانی بستری در زایمان‌های سزارین نسبت به زایمان‌های طبیعی می‌تواند حتی بر نوع و کیفیت زندگی نوزادان در آینده تاثیر بگذارد.

برخی کارشناسان امیدوارند وزارت بهداشت با تخصیص تعرفه‌های مناسب در مورد زایمان طبیعی، آموزش مناسب زایمان‌های فیزیولوژیک و آگاه‌سازی خانواده‌ها در مورد فواید زایمان طبیعی، از روند این عارضه که سلامت خانواده‌ها و مادران را تهدید می‌کند، در حد استانداردهای جهانی کاهش دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

معاملات ربوی و نظم عمومی

معاملات ربوی و نظم عمومی

مشاهدات عینی و نتایج حاصل از رصد فضاهای مجازی، حکایت از افزایش تبلیغات برای اعطای وام‌هایی دارد که سرمایه‌گذاران ناشناس روی اموال منقول و غیرمنقولی همچون ملک، خودرو، طلا، سکه، ارز و حتی سیمکارت به متقاضیان ارائه می‌کنند.

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

ویروس جهش‌یافته زیر ذره‌بین

آخرین خبرها درباره تغییرات وضعیت کرونا در کشور از این حکایت دارد که این روزها ۹شهر خوزستان، در وضعیت قرمز قرار دارد و به‌تازگی هم اولین فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی در استان قزوین، جان خود را از دست داد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر