jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۵۳۱۸۰   ۲۹ دی ۱۳۹۰  |  ۱۹:۰۰

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا نمک می‌تواند ماندگاری موادغذایی را افزایش دهد؟ در حقیقت نمک با کاهش آب موجود در بافت مواد غذایی از فساد آنها جلوگیری می‌کند.

وقتی بین یک محلول نمکی غلیظ و یک محلول نمکی رقیق، یک غشای نیمه‌تراوا قرار می‌گیرد مولکول‌های کوچک می‌توانند به آسانی از آن عبور کنند. آب تحت فرآیند اسمز از محلول رقیق‌تر به محلول غلیظ‌تر منتقل می‌شود.

مواد غذایی از سلول‌های زنده‌ای ساخته شده‌اند که در سطح آنها یک غشای نیمه‌تراوا وجود دارد، بنابراین وقتی شما روی سطح مواد غذایی نمک می‌پاشید یک محلول نمکی غلیظ در سطح سلول‌ها ایجاد می‌شود. به این ترتیب تحت تاثیر فرآیند اسمز، آب از داخل بافت ماده غذایی به سطح آن منتقل می‌شود.

با کاهش میزان آب موجود در بافت مواد غذایی، باکتری‌ها و عوامل میکروبی که موجب فساد و تجزیه مواد غذایی و کاهش ماندگاری آنها می‌شوند، نمی‌توانند به حیات خود ادامه دهند و از بین می‌روند و به همین علت با این روش می‌توان زمان ماندگاری مواد غذایی را افزایش داد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر