jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۴۴۶۰۶۰   ۲۶ آذر ۱۳۹۰  |  ۰۹:۱۴

پشت فرمان خودرویتان نشسته‌اید و با سرعت 100کیلومتر در خط سرعت یک بزرگراه حرکت می‌کنید، راننده دیگری از پشت سپر به سپر شما حرکت می‌کند و با چراغ زدن انتظار دارد که یا کنار بروید، یا بیشتر پدال گاز را فشار دهید.

اما شما سرعت مجاز را 100 می‌دانید و وقعی نمی‌گذارید، راننده خودروی عقب که شتاب و سرعتش برشما می‌چربد، از سمت راست سبقت می‌گیرد و در فاصله چند سانتی جلوی شما می‌پیچد و شما را وامی‌دارد که نیش ترمزی بزنید، حالا شما عصبی شده‌اید زیرلب ناسزایی می‌گویید و پا را بر پدال گاز فشار می‌دهید، دست از چراغ نوربالا برنمی‌دارید، حیثیت‌تان را از دست رفته می‌بینید، احساس می‌کنید، خرد شده‌اید و باید جبران کنید، حقی از شما ضایع شده که باید آن را پس بگیرید سرعت شما از 110 به 120 می‌رسد، هدف یک چیز است، «روی راننده جلویی را کم کنید!» حتی یک لحظه به ذهنتان نمی‌رسد شاید این خودرو حامل یک بیمار باشد!

شاید این صحنه هزاران بار در بزرگراه‌های کشور تکرار شود و منشا حوادث تلخ باشد و شاید هم نباشد ، مهم نیست پشت فرمان چه کسی با چه میزان تحصیلات و شأن اجتماعی و اقتصادی نشسته، جامعه‌شناسان می‌گویند فارغ از هر متغیری، برخی ـ که تعدادشان کم نیست ـ به محض این که پشت فرمان می‌نشینند، شخصیت اصلی خود را گم می‌کنند.

حالا که در آستانه افزایش تصاعدی جریمه‌های رانندگی ( از اول دی‌ماه) هستیم؛ آیا این جریمه‌ها می‌تواند این رویه رفتاری را تغییر دهد؟

پلیس معتقد است هدف چند برابرشدن جریمه رانندگی، کاهش تخلفات راننده‌هاست؛ چرا کسانی که پشت فرمان می‌نشینند، آنقدر کنترل رفتارشان را از دست می‌دهند که تنها جریمه‌های سنگین نقدی، اهرم پیشگیری از تغییر چهره‌شان می‌شود.

ریشه رفتار افرادی که معمولا هنگام رانندگی زود به خشم می‌آیند و سبقت سایر خودروها را بی‌حرمتی به خود می‌دانند، بیشتر کسانی هستند که در زندگی شخصی خود به سایرین بی‌اعتمادند و از پایمال شدن حقشان می‌ترسند.

متاسفانه این روزها، حتی کسانی که حرفه‌شان رانندگی است یا آنها که هر از گاهی از خودروی شخصی استفاده می‌کنند به یک میزان تحت تاثیر احساسات قرار دارند و این نشان می‌دهد که افراد برای دریافت گواهینامه به همان میزان که مورد سنجش مهارت‌های رانندگی قرار می‌گیرند از نظر سلامت رفتاری معاینه نمی‌شوند، حالا که جریمه‌ها چند برابر خواهد شد آیا سلامت رفتار رانندگان تضمین می‌شود؟

کتایون مصری -‌ گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
فاجعه بزرگ شروع شده است

فاجعه بزرگ شروع شده است

هورالعظیم جان ندارد. از این تالاب بین‌المللی شبحی بیشتر باقی نمانده است. لاشه هزاران ماهی و گاومیش‌هایی که در گل و لای مدفون شده‌اند از فاجعه‌ای خبر می‌دهد که پیامدهایش بیش از گذشته گریبان دیگر کلانشهرها و حتی پایتخت را خواهد گرفت.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر