jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۱۴۹ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۸:۵۷

هر قدر وضعیت قیمت ارز پیچیده‌تر می‌شود، کارشناسی بودن پیشنهاد دیر هنگام بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود سپرده‌ها و رسانیدن آن به نرخ‌های سال قبل و خطای شورای پول و اعتبار در مخالفت تعجب‌برانگیز با این پیشنهاد بیشتر اثبات می‌شود. با این که کارشناسان اقتصادی و رسانه‌ها هنگام اعلام جزئیات بسته سیاستی سال 90 نظام پولی به تبعات کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی از جمله خروج نقدینگی و سپرده‌های مردم از بانک‌ها هشدار داده بودند، اما بانک مرکزی به دلایلی اعلام نشده، به این هشدارها بی‌توجهی کرد و بسته را برای اجرا ابلاغ کرد.

اما کمتر از 2 ماه بعد و با خروج تدریجی سپرده‌های مردم از بانک‌ها و متشنج شدن بازارهای طلا و ارز، دستگاه پولی به اشتباه خود پی‌برد و پیشنهاد اصلاح محتوای بسته سیاستی با افزایش نرخ سود سپرده‌ها به منظور بازگردانیدن نقدینگی به بانک‌ها را به شورای پول و اعتبار ارائه داد. اما در حالی که همه می‌دانند بانک مرکزی به عنوان رئیس شورا، کارشناس‌ترین و مطلع‌ترین عضو این شورا به مسائل پولی و ارز است و طبعا بهترین پیشنهاد را نیز ارائه می‌دهد، به دلایلی که تاکنون اعلام نشده، شورای پول و اعتبار با پیشنهاد یاد شده مخالفت کرد و در نتیجه وضعیت قیمت ارز رو به پیچیده‌تر شدن گذاشت.

اکنون هم بخوبی ثابت شده که اقدامات بانک مرکزی نظیر افزایش نرخ رسمی ارز و محدودیت‌های جدید بانکی مانند ممنوعیت سپرده‌گذاری برای دریافت وام به مهار نقدینگی و تاثیر آن در رشد قیمت ارز منجر نشده، انگشت اتهام به سوی تصمیم پیشین شورای پول و اعتبار و بی‌تحرکی آن در شرایط حاضر اشاره رفته است.صرف‌نظر از این که این شورا باید دلایل خود در مخالفت با افزایش نرخ سود سپرده‌ها که به رشد قیمت رسمی و بازار آزاد ارز منجر شد به طور شفاف اعلام کند ـ که از دل این اعلام، انگیزه احتمالی از رشد قیمت ارز و آینده این شاخص حیاتی بیرون می‌آید ـ‌ شورای پول و اعتبار باید با تشکیل جلسه‌ای فوری علاوه بر بررسی مجدد و تصویب افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، مجوز افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت ویژه را نیز به سیستم بانکی بدهد تا از حجم نقدینگی موجود در بازار کاسته شود؛ چرا که همه متفق‌القولند راه مهار قیمت ارز از کنترل نقدینگی می‌گذرد، مگر این‌که اهداف دیگری از رشد قیمت ارز وجود داشته باشد که این افزایش را عاملانه و آگاهانه می‌نماید.

سیدعلی دوستی موسوی / گروه اقتصاد

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر