jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۷۹۷۵۶ ۲۳ دی ۱۳۸۹  |  ۰۰:۰۴

اگر حالت تهوع با سردرد ،ضعف وگیجی همراه بود به اورژانس مراجعه کنید

حالت تهوع؛ نشانه بیماری

تهوع حالتی ناراحت کننده است که اغلب نیز به دنبال آن استفراغ پیش می‌آید. این حالت که با تخلیه محتویات معده همراه است، بسیار آزاردهنده و در صورت ادامه یافتن خطرناک است. تهوع و استفراغ به خودی خود بیماری نیست، اما می‌تواند نشانه‌ای از مشکلاتی دیگر باشد. به عنوان نمونه بیماری حرکت یا دریازدگی، بارداری، درد شدید، استرس عاطفی یاترس، بیماری‌های کیسه صفرا، مسمومیت غذایی، پرخوری، واکنش به برخی بوهای خاص و حتی برخی مشکلات مغزی می‌توانند منجر به بروز چنین حالتی شوند.

البته علت استفراغ نیز با توجه به سن فرد متفاوت است. میان کودکان این حالت شاید بیشتر به دلیل عفونت‌های ویروسی، مسمومیت‌های غذایی، پرخوری و... ایجاد شود.

گاهی نیز زمان تهوع و استفراغ می‌تواند نشان‌دهنده علت آن باشد. مثلاً وقتی کمی بعد از غذا خوردن این حالت شروع می‌شود، می‌توان به مسمومیت‌های غذایی، التهاب معده و... شک کرد. البته حالت تهوع و استفراغ یک تا 8ساعت پس از صرف غذا هم ممکن است به علت مسمومیت باشد.

استفراغ خطرناک است؟

استفراغ به طور معمول بی‌خطر است، اما می‌تواند نشانه مشکلی جدی‌تر باشد که بنابراین به رسیدگی و کنترل نیاز دارد. یکی از مشکلات شایع در این زمینه کم شدن آب بدن است. البته این مشکل میان بزرگسالان کمتر دیده می‌شود، چون آنها با توجه به نشانه‌های کم‌آبی بدن (احساس تشنگی یا خشکی لب‌ها) از بروز مشکل جلوگیری می‌کنند، اما کودکان بیشتر در معرض این مساله قرار داشته و از این‌رو باید به آنها بیشتر توجه شود. خانم‌های باردار نیز باید این مشکل را جدی گرفته و با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنند.

مراجعه به پزشک

چنانچه حالت تهوع و استفراغ چند روز ادامه پیدا کرد باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه شود. همچنین اگر با درمان‌های معمول خانگی شرایط بیمار بهبود نیافت، احتمال کم‌شدن آب بدن وجود داشته یا آسیبی جدی به او وارد شده است نیز مراجعه به پزشک را فراموش نکنید.

توجه داشته باشید در مورد نوزادان و کودکان زیر 6 سال باید بیشتر دقت کنید؛ اگر این حالات حتی تنها چند ساعت ادامه یافت نیز وقت را از دست نداده و به پزشک مراجعه کنید.

همچنین اگر در استفراغ خون وجود دارد، سردرد شدید یا گرفتگی گردن، ضعف، گیجی یا کاهش هوشیاری نیز همراه با این حالات است سریع و به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه کنید.

درد شدید در ناحیه شکم، تب و اسهال نیز می‌تواند از دیگر علائمی باشد که به مراجعه اورژانسی به مراکز درمانی نیاز دارد.

درمان

برای درمان استفراغ و حالت تهوع مایعات خالص بنوشید و به طور تدریجی مقدار آن را افزایش دهید. بهتر است تاوقتی حالت استفراغ خوب نشده از غذاهای جامد استفاده نشود. در صورتی که این حالت به دلیل بیماری خاص یا دارویی خاص ایجاد شده، نیز با نظر پزشک اقدامات لازم را انجام دهید.

پیشگیری

از آنجا که تهوع و استفراغ مشکلاتی ناراحت‌کننده است، بهتر است از بروز آن پیشگیری کنیم. این کار هم با شیوه‌هایی ساده ممکن است. به عنوان مثال شاید بهتر باشد به جای 3 وعده غذا با حجم زیاد، وعده‌هایی کوچک‌تر و در دفعات بیشتر انتخاب کرده و به آهستگی آنها را بخوریم. همچنین غذاهایی که هضمشان سخت است نیز بهتر است کمتر استفاده شوند.

حالت تهوع بدون استفراغ

زمانی که احساس کردید این حالت به شما دست داده است، می‌توانید از استفراغ پس از آن پیشگیری کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید مقدار کمی از مایعات شیرین و ملایم مانند آبمیوه‌هایی که البته اسیدی نباشند بنوشید.

همچنین خوب است در این شرایط در حالت نشسته یا دراز کشیده ـ اما در موقعیت صحیح ـ کمی استراحت کنید. چون فعالیت داشتن حالت تهوع را بدتر کرده و می‌تواند منجر به استفراغ شود.

در نهایت بهتر است در صورت ادامه یافتن چنین حالاتی مراجعه به پزشک را نادیده نگیرید.

Webmd.com / مترجم: نیلوفر اسعدی بیگی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

سوء استفاده مکرون از مفهوم آزادی

اگر بخواهیم با منطق رئیس‌جمهور فرانسه به اتفاقات اخیر نگاه کنیم باید آن را به آزادی هتک حرمت مقدسات ادیان دیگر تعبیر کنیم البته باید در نظر داشته باشیم این هتک حرمت نمی‌تواند یکطرفه باشد، چرا که اگر مکرون توهین به اسلام را مصداق آزادی بیان معرفی کند باید اقدامات متقابل مسلمانان را نیز از مصادیق آزادی بیان بداند.

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نشانه‌های قوه قضاییه فعال

نکاتی در مورد دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان وجود دارد که باید به آن پرداخت‌.

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

انتظاری آگاهانه برای عهدی عاشقانه

در عرف روزنامه‌نگاری، برخی مطالب وابسته به زمان است و اگر انتشارشان کمی با تاخیر انجام شود، مطلب با اهمیتی محسوب نمی‌شود و از صفحه در می‌آید، اما گاهی باید برخی نکات را با کمی تاخیر بیان کرد، درست مانند همین مطلب.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر