jamejamsima
سیما عمومی کد خبر: ۳۷۰۹۲۰   ۱۳ آذر ۱۳۸۹  |  ۱۷:۱۷

بیش از 40 فیلم ، سریال و تله تئاتر در دهه اول محرم امسال از شبکه های مختلف سیما روی آنتن می رود . پخش این برنامه ها از سه شنبه 16 آذر همزمان با اول محرم با محوریت تبیین ویژگی های نهضت حسینی بر اساس معارف قرآنی و نگاه بصیرت مدارانه و روزآمد به واقعه عاشورا ، از شبکه های مختلف سیما آغاز خواهد شد .

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی سیما ، برنامه های امسال در ساختارهای مستند ، ترکیبی ، میزگرد ، گفتگو ، سخنرانی ، مداحی ، میان برنامه ، کلیپ و همچنین مجموعه های نمایشی و تله فیلم و تئاتر با رویکرد پیام مداری و بازیابی مفاهیم سیاسی – اجتماعی و عبرت های عاشورا پیش بینی شده است .

یکی از رویکرد های پخش برنامه های مستند امسال ارایه تصویر مناسب و درست از جوشش مردم برای عزاداری حسینی در محرم و رونق ، گرمی و شور این محافل همراه با شعور و بصیرت است که پخش زنده عزاداری مردم شهرهای مختلف کشور به ویژه زنجان ، یزد و کرمان در شبکه های یک ، دو و سه از جمله این برنامه هاست.

همچنین علاوه بر ایجاد بستر مناسب برای استفاده از مداحان جوان کشور ، برای پخش برنامه های ذاکران شاخص اهل بیت (ع) در شبکه های مختلف برنامه ریزی خاصی شده است که بر اساس آن ، پخش مداحی و مرثیه خوانی حاج منصور ارضی از شبکه یک ،‌ حاج محمود کریمی از شبکه دو ، حاج سعید حدادیان از شبکه سه ، حاج صادق آهنگران از شبکه چهار و حاج محمدرضا طاهری از شبکه تهران محور برنامه های عزاداری هر یک از این شبکه ها است. 

بر اساس جدول پخش ویژه برنامه های محرم ، سریال "خون بها" از 14 آذر ، یکشنبه ، سه شنبه و پنجشنبه شب ها و سریال "تا رهایی" نیز پس از پایان این مجموعه از شبکه یک روی آنتن خواهد رفت. این شبکه فیلم های سینمایی " روشنی صبح دم " ، " ریسمان سبز" و " داستان دوست " را برای پخش در روزهای تاسوعا و عاشورا درنظر گرفته است .

بازخوانی عنصر "بصیرت در نهضت امام حسین (علیه السلام)" و واکاوی رفتار شخصیت های آن برهه ، از پیامهای مهندسی شده در برنامه های معارفی سیماست که براساس آن برنامه ریزی گسترده ای برای حضور کارشناسی اساتید حوزه و دانشگاه از جمله آقایان علم الهدی ، ابوترابی ، حسینیان ، رئیسی ، آقا تهرانی ، طائب ، پناهیان ، ‌رحیم پور ازغدی ، حسین شریعتمداری در میزگردها و برنامه های گفتگومحور سیما شده است.

همچنین برنامه " اشک مهتاب" با اجرای فرزاد جمشیدی و پخش گزیده ای از سخنان ماندگار آیات عظام بهجت و دستغیب و همچنین آیت الله جوادی آملی به بررسی عبرت های عاشورا می پردازد .

مستند " حریم ملکوت " ، "با مومنان " ، " میزگرد اشراق" ، برنامه های " درسهایی از قرآن" ، "آسمانی ها" ، " سپیده و مه "، " یادخدا"  و "طرحی برای فردا" و سخنرانی های تحلیلی در خصوص واقعه عاشورا  ، سیمای شبکه یک را سیمای محرمی می کنند.

شبکه دو سیما نیز 2 تله فیلم "فرمانده " و "مقصد" از تولیدات این شبکه و فیلم های سینمایی "به نام خدای حسین" محصول مشترک ایران و بحرین و "حمزه و عباس" محصول مشترک ایران و سودان را برای تاسوعا و عاشورا و همچنین دو سریال 13قسمتی"بچه های مهتاب "و" بچه های تکیه محله ما" رابرای دهه اول محرم مهیا کرده است.

 برنامه "فانوس" هم با اجرای مجریان نوجوان ، ابعاد سیاسی و اجتماعی نهضت حضرت سیدالشهدا (ع) را برای کودکان و نوجوانان تبیین می کند . این شبکه همچنین با هدف ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت (ع) در فضای وب ، در 10 مستند 20 دقیقه ای به بررسی وبلاگ ها و سایت ها ، با موضوع امام حسین ( علیه السلام) می پردازد.

پخش 10 فیلم سینمایی با محوریت نهضت حسینی و همچنین پیش بینی برنامه چالشی "استوا" از برنامه های ویژه شبکه سه در دهه اول محرم است. در این برنامه بحث های جدی و چالشی درباره شبهات قیام حسینی مطرح خواهد شد .

میزگرد " مصباح هدایت" نیز پاسخگوی سئوالات گوناگون در خصوص نهضت حسینی و برنامه "کربلا تا اربعین" ویژه برنامه پاسخ به پرسشهای دانشجویان خواهد بود .

فیلم های سینمایی "سفیر" ، "فرستاده" و "صنم" نیز درشب های تاسوعا و عاشورا نیز از شبکه سه روی آنتن خواهد رفت . همچنین برنامه های "سمت خدا" ، " آبشارعطش" ، " لحظه های بارانی" ، " نجوا" ، " زمزمه عشق" و مستند " محرم در ایران" را در این ایام پخش خواهد کرد.

سخنرانی های مذهبی حجج اسلام علم الهدی ، انصاریان ، خاتمی ، صدیقی ، پناهیان ، نقویان ، میر باقری ، فاطمی نیا و مدیحه سرایی ذاکران اهل بیت نیز در جدول پخش برنامه های این شبکه قرار دارد .

با توجه به ساختار و مخاطبان خاص شبکه چهار ، سخنرانی های کوتاه از علامه جعفری و حضرت آیت الله حسن زاده آملی ، میزگردهای "معرفت" و  برنامه های ترکیبی "نگاه غرب به حماسه کربلا" ، "عاشوراپژوهی" ،  "معرفی کتب محرم" ، "مقتل خوانی" ، "آشنایی با فرهنگ عزاداری درایران و دیگر کشورهای جهان " و "معرفی هنرمندان عاشورایی" ، تدارک ویژه شبکه چهار برای مخاطبان خود است.

هم چنین تله فیلم های "دیگر تنها نیستم" و "ژرفا" ویژه تاسوعا و عاشورا و سریال" معصومیت ازدست رفته" ازاین شبکه روی آنتن خواهد رفت. برنامه "اردیبهشت" نیز در ده روز اول ماه محرم به نقش زنان در نهضت امام حسین (ع) خواهد پرداخت .

شبکه تهران نیز با اعلام پخش 10فیلم سینمایی در دهه اول محرم ، مجموعه نمایشی "شاید برای شما هم اتفاق بیافتد " ویژه محرم و فیلم های سینمایی " توکل" ، " تفاخر" ،" مومو" در روزهای تاسوعا و عاشورا پخش خواهد کرد . میزگرد " تا نیایش" و دو مجموعه "تسبیح فرات" و "درس عاشورا" در قالب سخنرانی مذهبی از برنامه های این شبکه برای دهه اول محرم است .

شبکه تهران همچنین برنامه های " شب های مرثیه " ، "دلدادگان حسینی" ، " حدیث شیدایی"  و پخش مراسم عزاداری در محلات تهران و مناطق مختلف استان را در نظر گرفته است .

شبکه های 3گانه اروپا ، آمریکا ، آسیای جام جم ، برنامه هایی با ساختار مستند ، ترکیبی ، میزگرد و میان برنامه با عناوین "مشک" ، "حسینیه" ، "چکامه " ، " معراج عشق" ، " روشنا" ، "شمیم" و "با کاروان عاشورایی" را برای ایرانیان خارج از کشور تدارک دیده اند.

شبکه آموزش سیما، با مجموعه نمایشی "حماسه کربلا" و تولید و پخش بیش از 3900دقیقه برنامه ویژه محرم ، حال و هوایی عاشورایی خواهد گرفت . 

برنامه های" گل آموز" ، مقتل خوانی" ، " صبحی دیگر" ، "رادیو هفت" ، " مشاعره آیینی " ، " معراج عشق " ، "درس ها و عبرت های عاشورایی " ، " حماسه کربلا" ، "نغمه های عاشورایی " ، " کیمیا" ، " ایران زیبا"و " 7 و 7 دقیقه " نیز با محوریت نهضت حضرت سیدالشهداء (علیه السلام) ازاین شبکه پخش خواهد شد.

با توجه به رویکرد تبیینی و محتوایی برنامه های شبکه قرآن ومعارف ، 6 برنامه ترکیبی ، چهاربرنامه مستند و یک میز گرد به همراه سخنرانی های مذهبی ، بحث های کارشناسی و مداحی در دهه اول محرم از این شبکه روی آنتن خواهد رفت.

برنامه بررسی "کتب عاشورایی" در 60 برنامه 5 دقیقه ای به کتاب شناسی محرم خواهد پرداخت . "حدیث نی" برنامه دیگری از شبکه قرآن و معارف است که درباره خطبه حضرت امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) تولید شده است .

ویژه برنامه "پیرغلامان" و فیلم های سینمایی "مسیرعشق" ، "ستاره خضراء" ،"زائرحسین" و "صحرای کربلا" و نیز سریال "شب دهم" دیگر ویژه برنامه هایی شبکه قرآن و معارف سیما برای محرم است .

شبکه مستند سیما که از طریق دستگاه های گیرنده دیجیتال قابل دریافت است ، مستند 13 قسمتی "اهل سوگ " را از اول محرم پخش خواهد کرد.

این برنامه ها در حالی پیش بینی شده است که پخش سریال مختارنامه امسال حال و هوای مناسبی برای ورود به ماه محرم و تحلیل روزآمد واقعه عاشورا ایجاد کرده است .

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

علی‌ اکرمی زائر همیشه خندان

خدای مهربان، ما خیلی ضعیفیم، خیلی ضعیف‌تر از آن‌که دیگران تصور می‌کنند، ما خیلی حتی ضعیف‌تر از آن هستیم که خودمان تصور می‌کردیم.

مساله FATF با ما چیست؟

مساله FATF با ما چیست؟

گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف یک سازمان بین‌الدولی است که توسط ایالات متحده آمریکا و متحدان آن (گروه هفت) در شهر پاریس و در سال ۱۹۸۹ میلادی پایه‌گذاری شد.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

گفت‌و گو با دکتر حسن گلچین‌ نژاد دزفولی، استاد دانشگاه و معلم باسابقه‌ای که به کودکان کار مهاجر در خیابان درس می‌دهد

مدرسه خیابانی (+تصاویر)

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر