jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۲۸۲۵۸   ۲۳ ارديبهشت ۱۳۸۹  |  ۱۹:۲۲

لکنت‌زبان از اختلالات ارتباطی است که همه شما با آن آشنایی دارید و ممکن است برخی از شما قبلا به آن مبتلا بوده‌اید یا شاید هنوز هم دچار این مشکل باشید. در این اختلال جریان طبیعی کلام بر اثر رویدادهای حرکتی و غیرارادی تکلم از بین می‌رود. لکنت‌زبان شامل یک یا چند مورد زیر است: تکرار اصوات، طولانی‌کردن، وارد کردن اصوات اضافی، مکث در بین کلمات و جایگزینی مشهود کلمات برای اجتناب از وقفه. در این میان رفتارهای اضافی نظیر شکلک، حرکات ناگهانی سر یا حرکات غیرطبیعی بدن در حین تکلم منقطع هم غیرشایع نیستند. این اختلال معمولا در دوران کودکی شروع می‌شود. بسیاری از کودکان دچار لکنت‌زبان ناراحتی روان‌شناختی قابل ملاحظه‌ای را تحمل می‌کنند و لکنت‌زبان زندگی روزمره بسیاری از کودکان مبتلا را مختل می‌کند.

کودکان خردسالی که لکنت‌زبان دارند اصولا در رشد زبان و تلفظ تاخیر نشان می‌دهند بدون آن که دچار اختلالات دیگر زبان و تکلم باشند. در کودکان سنین پیش‌دبستانی و سنین مدرسه مبتلا به لکنت‌زبان، میزان بروز اضطراب اجتماعی و امتناع از رفتن به مدرسه شایع‌تر است. کودکان بزرگ‌تر مبتلا به لکنت‌زبان نیز اغلب اختلالات و نشانه‌های اضطراب را بروز می‌دهند. در صورتی که لکنت‌زبان تا دوره نوجوانی ادامه یابد، ممکن است فرد دچار انزوای اجتماعی شود.

لکنت‌زبان معمولا بین 18 ماهگی و 9 سالگی بروز می‌کند. افراد دچار لکنت‌زبان به روشنی و با ترس زیاد لکنت‌زبان خود را پیش‌بینی می‌کنند. آنها از کلمات، اصوات و موقعیت‌ها می‌ترسند. در این افراد جایگزینی کلمات و درازگویی شایع است ضمن آن که در موقعیت‌‌هایی که مستلزم تکلم است اجتناب کرده و دچار ترس و خجالت می‌شوند.

در درمان لکنت‌زبان از دو رویکرد استفاده می‌شود. یکی گفتاردرمانی مستقیم که به تعدیل پاسخ لکنت و تغییر آن به گفتار سلیس می‌پردازد و دیگری معطوف به کاهش تنش و اضطراب در حین تکلم است. این درمان‌ها شامل تمرینات تنفسی، فنون آرام‌سازی و گفتاردرمانی است که طی این روش‌ها به کودک کمک می‌شود سرعت تکلم را کند و حجم گفتار را تعدیل کند. از پرت کردن حواس نیز به این صورت استفاده می‌شود که از فرد خواسته می‌شود همزمان با حرکات موزون دست، بازو یا انگشتان صحبت کند. همچنین به این افراد توصیه می‌شود با حالتی آهنگین یا یکنواخت صحبت کنند.

دکتر آزاده شیروانی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

توسعه تجارت از طریق دیپلماسی اقتصادی

دولت یازدهم و دوازدهم تمام تمرکز خود را روی حوزه خارجی، دیپلماسی سیاسی و پیش‌بردن قرارداد برجام گذاشت که این امر نیز صرفا وعده‌ای بیش نبود، به‌طوری‌که در هشت سال گذشته شاهد آن بودیم که در وضعیت اقتصادی کشور، وضعیت اشتغال و معیشت مردم گشایشی به‌وجود نیامد و حتی سفره مردم نیز کوچک‌تر شد و در کنار کاهش ارزش پول ملی اغلب خانوارها قدرت خرید خود را از دست دادند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر