بهمنی خبر داد:

رشد 22 درصدی نقدینگی تا پایان امسال

گروه اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی رقم نقدینگی کنونی موجود در کشور را افزون بر 2000 میلیارد تومان برآورد کرد. محمود بهمنی، در گفتگو با ایرنا، افزود: رشد نقدینگی در پایان سال گذشته 9/15 درصد بوده که این رقم در سال جاری برای کمک به بخش تولید و اتمام طرح‌های نیمه‌تمام به طور نسبی مهار شده است.
کد خبر: ۳۱۱۳۹۷

وی با بیان آن‌که مهار بیش از حد نقدینگی به رکود منجر می‌شود، اظهار کرد: کاهش نقدینگی، واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه می‌کند، به همین سبب نوسانات نقدینگی امسال آزاد بوده است.رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نقدینگی کشور هم‌اکنون بالاتر از سال گذشته است و پیش‌بینی می‌شود این رقم در پایان سال جاری به 20 تا22 درصد برسد.

وی ادامه داد: در صورتی که میزان نقدینگی در پایان سال به این رقم افزایش یابد، نسبت به 9/15 درصد سال گذشته حدود 5 تا 6 درصد نقدینگی در جامعه تزریق شده است.

احتمال تعیین 2 نرخ برای سود تسهیلات بانکی

در همین حال اعلا‌م شد نرخ سود تسهیلات بانکی در سال آینده دو نرخی تعیین می‌شود.

به گزارش ایلنا، بانک مرکزی در بسته سیاستی نظارتی سال آینده پیشنهاد کرد که نرخ سود تسهیلات بانکی در سال 89 برای بانک‌های دولتی 12 درصد و برای بانک‌های خصوصی 13 درصد تعیین شود.در این بسته سیاستی مطابق سال‌های گذشته، دولت مکلف شده تا بر مبنای فرمول محاسبه نرخ سود تسهیلات بانکی برمبنای تورم مابه‌التفاوت نرخ سود تسهیلات بانکی را به صورت یارانه به بانک‌ها بپردازد. همچنین برمبنای این بسته سیاستی پیشنهاد شده تا حداکثر سود سپرده‌های بانکی نیز 17درصد تعیین شود.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها