jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۴۷۵۶ ۱۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۴۰

تقویتی یا تضمینی، فراگیر یا آزاد، مشاوره یا اعزام به خارج. اینجا بازار موسسات آموزشی آزاد است. از بیلبوردهای عریض و طویل تا تکه کاغذهای چند سانتی رنگی که عمرش به دقایقی نمی‌رسد ، همه و همه عابران پیر و جوان را به خود می‌خوانند تا آینده درخشان خود را به این موسسات بسپارند.

این روزها تمایل خانواده‌ها برای ثبت‌نام فرزندانشان در این موسسات، چند برابر بیش از گذشته است و علت را باید در ضعف نظام آموزش رسمی و رقابت بیشتر دانش‌آموزان جستجو کرد. این انگیزه در سال‌های اخیر باعث شد نه‌تنها بر شمار موسسات علمی آزاد اضافه شود که هریک از این موسسات، خواسته و ناخواسته برای پاسخ به تقاضای جامعه به حیطه‌ای وارد شود که در تخصص آنان نیست.

در حال حاضر بسیاری از موسسات آموزشی آزاد، آزمون و دوره‌های فراگیر برگزار می‌کنند؛ در حالی که بارها دانشگاه پیام نور نسبت به بی‌اعتباری این موسسات هشدار داده است یا موسسات کنکور و کلاس‌های تقویتی، دوره‌های آموزش تافل و آیلتس برگزار می‌کنند، بدون آن که کسی به هشدارهای سازمان سنجش نسبت به کیفیت پایین آموزش در این موسسات وقعی بگذارد.

از سوی دیگر، در حال حاضر برخی موسسات علمی آموزشی آزاد که در هر کوچه و خیابانی، مشتریان بخش آموزش را به خود می‌خوانند، از هیچ استانداردی در میزان شهریه تبعیت نمی‌کنند. سطح شهریه نه به قاعده و بخشنامه خاصی که تابع میل و سلیقه برگزارکنندگان دوره‌های آموزش است.

هر چند رقابت میان موسسات آموزشی از آنجا که موجب رونق اقتصاد آموزش شده، قابل تحسین است،‌ اما افزایش بی‌ضابطه و حتی بدون مجوز قانونی این موسسات منجر شده تا در سال‌های اخیر، مخاطبان ندانند در صورت بروز تخلف باید به کدام سازمان مراجعه کنند یا معیار تشخیص موسسه علمی معتبر و قانونی از غیر آن چیست؟ از سوی دیگر، یک روز سازمان سنجش آموزش کشور از مردم می‌خواهد که موسسات غیرقانونی را به آنان معرفی کنند و از این موضع که خود نمی‌تواند با موسسات متخلف برخورد کند، ابراز ضعف می‌کند، روز دیگر نمایندگان مجلس از وزارت علوم می‌خواهند که موسسات غیرقانونی و بدون مجوز را معرفی کنند. این امر نشان می‌دهد؛ مسوولان نیز در چگونگی رویارویی با آشفتگی بازار آموزش بیش از مردم سردرگمند و مرجع تشخیص را به یکدیگر پاس می‌دهند.

در این میان، آنچه تضییع می‌شود، حقوق فرد یا افرادی است که به تبلیغات موسسات موجود اعتماد می‌کنند و آنچه نادیده گرفته می‌شود؛ بی‌اعتنایی به هشدارهای هر ساله مسوولان سازمان‌هایی چون سنجش، وزارت علوم، دانشگاه پیام نور و حتی مجلس است که از پشت تریبون فراتر نمی‌رود.

کتایون مصری

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر