jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۲۹۹۰   ۰۱ ارديبهشت ۱۳۸۲  |  ۲۱:۰۲

با ورود «جی گارنر» ژنرال بازنشسته امریکایی به همراه هیات 400نفره اش به بغداد ، یک فاز از سناریوی واشنگتن برای بدست گرفتن مقدرات کشور عراق و تثبیت و تعمیق حلقه نفوذ سیاسی و نظامی خود در این کشور پشت سر گذاشته شد.

البته «گارنر» وقت مشخصی برای پایان ماموریت خود تعیین نکرد و گفت تا جایی که ضروری باشد ، در عراق خواهد بود. تردیدی نیست این پدیده ، یعنی اعزام ماموران نظامی و سیاسی قدرت های برتر جهت حکمرانی بر سایر کشورها ، دیری است که از صحنه روابط بین الملل رخت بربسته و اصولا بعنوان میراث شوم مناسبات استعماری قرون گذشته محسوب می شود. اما ، امریکایی ها ، این پدیده را در آغاز هزاره سوم ، در میان شگفتی و ناباوری جامعه جهانی ، با نقض منشور سازمان ملل و زیر پا گذاشتن موازین و حقوق بین المللی احیا کردند. مقامات کاخ سفید ، حتی به درخواست های فراوان جامعه جهانی و از جمله اتحادیه اروپا برای سپردن مسائل عراق به سازمان ملل جهت تعیین تکلیف و ترسیم چشم انداز آتی حکومت این کشور ترتیب اثر ندادند و به اندازه ای روش و منش استعمارگرانه ای در پیش گرفتند که به عقد قراردادهای هنگفت و تعهدآور پرداختند که خود آنها و شرکت هایی که بوسیله مقامات سابق و کنونی حکومت امریکا اداره می شوند، بعنوان طرفین قرارداد شناخته می شوند. این چنین امری ، پس از جنگ جهانی دوم تابحال ، بی سابقه بوده و به ادواری مربوط می شد که استعمارگران بر تمامی مقدرات یک ملت مستولی می شدند و ثروت های خدادادی شان را به تاراج می بردند. باید پرسید آیا ملت عراق ، با سابقه مشهور ضد استعماری اش ، که یک نمونه آن در انقلاب 1920 علیه سلطه انگلیسی ها متبلور است ، به این وضع اسفبار رضایت خواهد داد؛ شاید روی آوردن امریکایی ها به عناصر بریده حزب بعث و تشویق تفرقه میان اقوام مختلف عراق ، بعنوان یک راهکار برای جلوگیری از شکل گیری سیل بنیان برافکن ضد استعماری در این کشور ، تلقی شده است . آینده ، مسیر رویدادها را نشان خواهد داد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر