در دومین محفل «مسیر مرتضی» مطرح شد

رسانه ملی همگام با حماسه مقاومت

همزمان با ۲۶ ماه مبارک رمضان و در آستانه سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم دومین محفل «مسیر مرتضی» با هدف یادبود سیدشهیدان اهل قلم، هنرمندان و متفکران جبهه فرهنگی انقلاب و هنرمندان شهید غزه با حضور رئیس رسانه‌ملی در سالن رضوان مرکز بسیج صداوسیما برگزار شد.
کد خبر: ۱۴۵۱۴۴۳
 
در این مراسم پیمان جبلی ضمن گرامیداشت سالگرد شهادت شهید مرتضی آوینی گفت: ۳۱ سال از شهادت سیدشهیدان اهل قلم می‌گذرد و امیدواریم راه فرهنگی این شهید والامقام و مسیر مرتضی در جامعه ایران اسلامی ساری و جاری باشد. وی با ابراز خوشحالی از حضور در محفلی که به ذکر شهدا و قهرمانی‌های مقاومت مزین شده است، بیان کرد: امیدوارم خداوند به همه ما توفیق دهد که در مسیر رشادت‌ها و حماسه‌آفرینی‌های شجاعانه مقاومت سرافراز در منطقه بتوانیم ادای وظیفه کنیم. جبلی ادامه داد: این روزها شاهد هستیم که رژیم غاصب کودک‌کش صهیونیست در مسیر سرآشیبی تند زوال قرار گرفته است.رئیس رسانه‌ملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که ان شاءا... به‌زودی شاهد سربلندی و افتخارات مقاومت سرفراز فلسطینی در منطقه از یمن تا عراق، فلسطین و لبنان و در همه نقاط جهان باشیم، افزود: افتخارات و رشادت‌هایی که جبهه مقاومت در رویارویی با رژیم صهیونیستی می‌آفریند، مایه افتخار همه ماست.  وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که این لحظات تاریخی را به عنوان آخرین روزها و آخرین لحظات حیات رژیم منحوس صهیونیستی در قاب ذهن‌مان ثبت کنیم. در ابتدای این مراسم جواد رمضان‌نژاد، رئیس مرکز بسیج سازمان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید آوینی، هنرمند فقید کشورمان و همین‌طور ادای احترام به هنرمندان شهید غزه به مهمانان حاضر خیرمقدم گفت.

شهید آوینی بدون تکلیف سازمانی روایتگر انقلاب شد
در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین عباس محسنی از همراهان شهید آوینی در روایت فتح گفت: با مرور آثاری که از شهید آوینی بعد از جنگ به یادگار مانده به خصوصیات عجیب وی پی بردم. مسئول دفتر آثار شهید آوینی ادامه داد: شهید آوینی پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ به‌سرعت خود را بازیافت و با جمع‌آوری گروه مورد اعتماد خود، بدون تکلیف سازمانی خط و مشی‌های انقلاب را برای همکاران خود ترسیم کرد و به این امر پرداخت که حرکت‌های بعدی چه باشد. محسنی ادامه داد: شهید آوینی در این شرایط به سمت روایت کردن آثار انقلاب اسلامی رفت و به تاثیرات بین‌المللی انقلاب پرداخت. وی افزود: در اولین حرکت، شهید آوینی نگاه تیزبینانه‌ای به سمت لبنان و فلسطین داشت. سه برنامه تولیدشده وی شامل «انقلاب سنگ»، «نسیم حیات رایحه انقلاب اسلامی در لبنان» و «سه نسل آواره» نتیجه این نگاه تیزبینانه است و با شنیدن نریشن‌های این سه متن، می‌توان به اطلاعات گسترده شهید آوینی نیز پی برد.محسنی پیش‌بینی آینده را از دیگر خصوصیات بارز شهید آوینی برشمرد و عنوان کرد: با بررسی متن‌های این سه اثر ارزشمند، می‌توان به توان و هنر پیش‌بینی آینده این شهید والامقام از اتفاقات آینده پی برد. پیش‌بینی آینده به این معناست که شهید آوینی در این متن‌ها امروز که دست جهبه مقاومت از سلاح و موشک پر است را دیده و از آن سخن گفته است.

نگاه فرهنگی بدون سیطره سیاسی لازم است
عبدالحمید قدیریان از دوستان و همرزمان شهید آوینی در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این شهید بزرگوار گفت: فرصت خوبی است تا تلاش کنیم در محفل شهید آوینی نگاه فرهنگی به پیرامون خود داشته باشیم. وی افزود: واقعیت این است که سال‌هاست نگاه فرهنگی ما تحت سیطره نگاه سیاسی قرار داشته و از اصل خود فاصله گرفته است.‌ شهید آوینی کسی است که می‌توان به بهانه سالروز شهادت ایشان این بحث را باز کرد. قدیریان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهید آوینی از امام (ره) شنید که این انقلاب صاحب دارد، بنابراین ذره‌بین به دست گرفت و بین بچه‌ها دنبال ردپای خدا گشت. یک بُعد شهید این بود که کار رسانه‌ای می‌کرد، ولی بعد اصلی شهید این بود که خدا را پیدا می‌کرد اما شهادت اجازه نداد به انتهای داستان که خدا شروع کرده و ان شاءا... به ظهور ختم می‌شود، برسد. وی با اشاره به حرکت عظیم راهپیمایی اربعین بیان کرد: اگر شهید آوینی در پیاده‌روی اربعین بود به این مورد توجه می‌کرد که خدایا داری چه کار می‌کنی؟! برنامه‌ات در این مسیر پیاده‌روی چیست؟ قدیریان افزود: این حضور نور را بارها در انقلاب و فتنه‌ها دیده‌ایم، اگر شهید آوینی بود از کنار هیچ‌کدام از اینها به‌سادگی نمی‌گذشت و تلاش می‌کرد رد پای برنامه خدا را پیدا کند و جلو جلو با خدا همراه شود.

نور مردم غزه جهان را بیدار می‌کند
قدیریان در مود اتفاقات غزه و لزوم روایتگری آن گفت: اگر شهید آوینی شاهد اتفاقات غزه بود، می‌گفت این کار بشر و تعلیم و تربیت نیست و حتما این کار، کار خداست.  وی بیان کرد: ایمان مردم غزه به قدری نور تولید می‌کند که در کشورهایی که تصور نمی‌شد دل‌شان برای کسی بسوزد، بیرون آمدند و قیام کردند. قدیریان ادامه داد: همین نور جهان را بیدار می‌کند و هرچه جلوتر می‌رویم، خدا مسیری را نشان می‌دهد که خود طراحی کرده و آن نابودی رژیم صهیونیستی است.
یار دیرین شهید آوینی گفت: در قضیه غزه، بیدار شدن و رشد مردم جهان را شاهدیم، همه شاهد تولید مجموعه نور و ایمان هستیم که جهانیان از آن سود می‌برند. اگر به قضیه غزه با دید الهی نگاه کنید، می‌بینید چه صحنه‌های باشکوهی را می‌توان دید.

شهید آوینی برای یافتن ردپای خداوند دغدغه‌مند بود
قدیریان به وظیفه هنرمندان در قبال غزه اشاره کرد و گفت: وظیفه هنرمندان این است که سرشار از امید و احساس حضور خداوند در صحنه حاضر باشند. اگر به دور از نگاه سیاسی، نگاه الهی داشته باشیم، همه مردم جهان به‌خصوص جوانان بهره خواهند برد. جوان ما نیاز دارد که راهبری خدا را در مورد غزه ببیند.قدیریان افزود: شهید آوینی برای یافتن ردپای خداوند دغدغه‌مند بود و حتما از خدا سؤال می‌کرد که الان باید به کدام سمت حرکت کنیم؟ وی افزود: ما وظیفه داریم جوانان را به سمت جنبه باشکوه روایت سوق دهیم.

جنایات رژیم صهیونیستی  و مقاومت مردم نور
در بخش دیگر این مراسم سردار ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران با امضای تابلوی بیانیه حمایت از مردم مظلوم غزه ضمن برشمردن جنایات رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن مردم بی‌دفاع غزه به آمارهایی از تعداد شهدا، مجروهان و اسیران این جنگ نابرابر پرداخت. ابوشریف از شهادت ۱۴۰ شهید هنرمند و اصحاب رسانه در غزه خبر داد و آن را نشانه همراهی هنرمندان این سرزمین با دیگر مردم غزه در رویارویی با جنایات رژیم صهیونیستی دانست. نماینده جنبش جهاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به آلوده شدن آب و خاک و نابودی مزارع غزه برای کشت و زراعت نیز اشاره کرد. وی در ادامه ضمن برشمردن جنایات رژیم غاصب اسرائیل به کم شدن توان مقابله نظامی و اقتصادی اسرائیل پرداخت و پایین آمدن وجهه سیاسی اسرائیل در بین ملت‌ها و کشورهای جهان را نشانه افول و زوال آن خوانده، این مساله را نشانه نابودی اسرائیل و وعده محقق‌شده از سوی خداوند دانست و از ملت شریف غزه که با تمام توان در مقابل جنایات اسرائیل مقاومت می‌کنند، تقدیر کرد. سردار ابوشریف در ادامه از دولت و ملت شریف ایران برای حمایت از جهبه مقاومت تقدیر کرد. در ادامه این مراسم با حضور رئیس رسانه‌ملی از خانواده‌های هنرمندان فقید عماد افروغ، پروانه معصومی، ناصر طهماسب، جمشید جم و براتی‌پور که در سال ۱۴۰۲ آسمانی شده بودند، تقدیر شد. در پایان مراسم بیانیه حمایت از غزه توسط رئیس رسانه‌ملی، معاونت امور استان‌ها، معاونت سیما و رئیس مرکز بسیج سازمان امضا شد.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها