یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید گجت‌های هوشمند، امکان ارائه خدمات پایش سلامت برای موکب‌داران را فراهم کرده است.
کد خبر: ۱۴۲۰۰۴۳
نویسنده ضمیمه کیلیک

موکب‌ها به گجت‌های هوشمند اربعین تجهیز می‌‌شوند

به گزارش گروه فناوری پزشکی تیکنا؛ مهدی نعمتی از فناوران این شرکت دانش‌بنیان  با بیان این‌که این شرکت در زمینه گجت‌های هوشمند و سامانه‌های نرم‌افزاری تله مدیسین فعال است، گفت: نوار قلب خانگی، گوشی‌های پزشکی دیجیتال از جمله محصولات تولیدی ما به شمار می‌روند و می‌توانند از طریق اتصال بلوتوث به تبلت، متصل شوند و نوار قلب فرد و صدای ریه فرد را ذخیره‌سازی کنند.
وی ادامه داد: این دستگاه علاوه بر آنکه برای پزشکان قابل استفاده است، برای افراد عادی نیز کاربرد دارد و افراد می‌توانند با استفاده از این گجت‌ها سیگنال‌های حیاتی بدن خود را دریافت و از طریق سامانه‌های نرم‌افزاری ما این داده‌ها را به پزشکان ارسال کنند. نعمتی، این گجت‌ها را زمینه‌سازی برای پزشکی از راه دور دانست و یادآور شد: برنامه‌ای که برای موکب‌ها و زائران تعریف کردیم، بر پایه ایستگاه‌های سلامت سیار است که در داخل موکب‌ها برپا می‌شود و افراد می‌توانند در مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه  سلامت خود را پایش کنند.  به گفته وی، این ایستگاه‌ها در موکب‌ها نصب می‌شود و زائران با مراجعه به آن می‌توانند خدمات تشخیصی دریافت کنند و امکان ارسال داده‌های دریافت شده به پزشک نیز فراهم شده است.این فناور خاطر نشان کرد: پایلوت این ایستگاه‌ها را در برخی پاساژها و داروخانه‌ها و برخی از اماکن عمومی ایجاد کردیم و نتایج مثبتی دریافت کردیم.

هشدار سازمان تامین اجتماعی درباره ارسال پیامک‌های جعلی 

سازمان تأمین‌اجتماعی با صدور اطلاعیه‌ای پیرامون تلاش افراد سودجو و متخلف برای سوءاستفاده از نام، عنوان یا لوگوی این سازمان اعلام کرد؛ هرگونه تماس یا پیامکی مبنی بر درخواست ارسال اطلاعات شخصی و مالی بیمه‌شدگان و بازنشستگان، مورد تأیید این سازمان نیست. شایان ذکر است اطلاعیه‌های رسمی سازمان علاوه بر شعبه‌های بیمه‌ای، صرفا از طریق درگاه‌های ارتباطی رسمی این سازمان منتشر می‌شود. به گزارش ایسنا، سازمان تأمین‌اجتماعی پیش از این نیز اعلام کرده که هر نوع تماس تلفنی یا مراجعه حضوری افراد با عنوان سازمان تأمین‌اجتماعی به درب منازل و تقاضای وجه یا درخواست اطلاعات شخصی، مورد تأیید این سازمان نبوده و اقدامی کلاهبردارانه است. لازم به ذکر است بیمه‌شدگان و بازنشستگان برای کسب هرگونه اطلاعات موردنیاز، در تمام ساعات شبانه‌روز می‌توانند با مرکز ارتباطات مردمی این سازمان با شماره ۱۴۲۰ تماس برقرار کنند و از مشاوره و راهنمایی کارشناسان این مرکز بهره‌مند شوند.

تجمیع اطلاعات هویتی افراد در کارت ملی

شهروندان می‌توانند از کارت ملی خود در آینده نزدیک به عنوان کارت بانکی نیز استفاده کنند.کارت ملی هوشمند، مجموعه‌ای از اطلاعات فردی، هویتی و زیستی را در خود دارد و به علت تدابیر امنیتی ویژه، به راحتی قابل جعل نیست، همچنین کارت شناسایی ملی (از نوع الکترونیکی) مزایای بسیاری از جمله فراهم شدن امکان امضای دیجیتالی و همچنین تصدیق هویت افراد به شکلی مطمئن‌تر را به همراه دارد و به همین دلیل طی سال‌های گذشته موضوع تجمیع سایر کارت‌ها در کارت ملی هوشمند مطرح شد. مردادماه سال جاری با امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان سازمان ثبت احوال کشور و بانک ملی جمهوری اسلامی ایران، تجمیع کارت‌های خدماتی در کارت ملی هوشمند کلید خورد و از این طریق شهروندان می‌توانند از کارت ملی خود در آینده نزدیک به عنوان کارت بانکی نیز استفاده کنند.  از موضوعات این تفاهم‌نامه، تبادل اطلاعات برای عملیاتی شدن کارت هوشمند ملی به جای کارت بانکی و طراحی و تولید سلول‌های متناظر از جمله سرویس تطبیق اثر انگشت کارت ملی، بهره‌برداری بانک از سامانه استعلام الکترونیکی هویت انفرادی، استعلام نشانی افراد و سامانه پایگاه سببی و نسبی و تدوین و ارائه کسب و کار مبتنی بر احراز هویت غیر حضوری است.

پیاده‌سازی قابلیت‌های موجود کارت ملی جدی گرفته نشده بود

هاشم کارگر، رئیس سازمان ثبت‌احوال، از تجمیع کارت بانک ملی ایران در کارت ملی هوشمند به عنوان نخستین گام ظرف سه ماه آینده خبر داد و اظهار کرد: یکی از اهداف مهمی که برای تولید کارت‌های هوشمند ملی در نظر گرفته شده بود، جایگزینی کارت ملی با بسیاری کارت‌های بانکی و کارت‌های خدماتی در کشور بود که به دلیل نداشتن پوشش مناسب تاکنون بحث پیاده‌سازی قابلیت‌های موجود در این کارت جدی گرفته نشده بود. وی افزود: از آغاز دولت سیزدهم یکی از برنامه‌های اصلی سازمان ثبت‌احوال کشور، پیاده‌سازی توانمندی‌ها و قابلیت‌های پیش‌بینی شده در این کارت در کشور بوده است؛ از این رو با جلساتی که با بانک ملی ایران برگزار شد، قدم‌های اصلی برای تحقق این مهم برداشته خواهد شد تا کارت‌های در دست افراد که گاهی تعداد آنها زیاد و آزار دهنده است، به نوبت در کارت ملی تجمیع شود.
به گزارش ا تجارت‌نیوز، رئیس سازمان ثبت‌احوال تصریح کرد: برای این تجمیع دستگاه‌های مختلف به زیرساخت‌های گوناگون نیاز دارند، اما با بانک ملی ایران تفاهم کردیم، ظرف مدت سه ماه با توجه به کارگروهی که تشکیل شده است نیازهای مربوط به این اقدام را فراهم کنیم و ضمن ایجاد زیرساخت‌های لازم، این کار در مدت سه ماه انجام شود.
 وی اضافه کرد: هنگامی که این تجمیع کارت بانکی با بانک ملی ایران انجام شود، برای سایر بانک‌ها نیز کارت با سهولت بیشتری به پیش می‌رود. برنامه داریم که سایر کارت‌های خدماتی که توسط دستگاه‌های خدماتی به مردم داده و مردم از خدمات آنها بهره‌مند می‌شوند نیز در کارت ملی تجمیع شوند. کارگر با اشاره به این‌که برای تجمیع کارت‌های خدماتی نیاز به ایجاد زیرساخت‌های طرفینی است، گفت: زیرساخت‌ها تنها مربوط به سازمان ثبت‌احوال کشور نیست و باید بعضی زیرساخت‌ها در دستگاه‌های خدمت‌رسان ایجاد شود؛ بنابراین گام به گام پیش می‌رویم تا این پروژه موفق باشد. در برنامه هفتم توسعه نیز این امر دیده شده و در حال حاضر در کمیسیون تلفیق مورد تأیید قرار گرفته است و با تأیید در صحن مجلس ما باید در طول اجرای برنامه این تجمیع را نهایی کنیم.وی خاطرنشان کرد: این موضوع برای مردم هزینه خاصی ایجاد نمی‌کند، بلکه با تجمیع کارت‌های بانکی و خدماتی در کارت ملی به عنوان یکی از اهداف این اقدام هزینه‌های مردم کاهش پیدا می‌کند. در حال حاضر شهروندان برای دریافت کارت‌های گوناگون هزینه‌های مختلفی پرداخت می‌کنند، اما با تجمیع در کارت ملی تنها با یک کارت نیازهای آنها تأمین می‌شود.

اولین تلفن همراه در ایران ؟!

اولین تلفن همراه در ایران که شکل و شمایلی به تلفن‌های همراه امروزی ندارد و صاحب آن را در این خبر ببینید.این تلفن که شکل و شمایلی به تلفن‌های همراه امروزی ندارد متعلق به ناصرالدین شاه قاجار بوده است. گفتنی است این تلفن که ساخت کارخانه «البیس» شهر زوریخ بوده، دارای راهنمای فارسی است.این شاه قاجار، این تلفن همراه را که در سال۱۲۳۰ تولید شده بود، هنگام سفر به نزدیک‌ترین کابل خط تلفن وصل می‌کرد و تماس برقرار می‌شد.

تعدیل محتوا در «چت جی‌پی‌تی» با هوش مصنوعی

خالق«چت جی‌پی‌تی»(ChatGPT) از هوش مصنوعی برای تعدیل محتوا استفاده می‌کند تا کارایی خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش دهد. به گزارش رویترز، «اوپن‌ای‌آی» (OpenAI) خالق «چت جی‌پی‌تی» از هوش مصنوعی در تعدیل محتوا استفاده می‌کند. به گفته این شرکت با سرعت بخشیدن به برخی از وظایف طاقت‌فرسا، می‌توان کارایی خود را در شبکه‌های اجتماعی افزایش داد. علی‌رغم تبلیغات در مورد هوش مصنوعی مولد، شرکت‌هایی مانند مایکروسافت و آلفابت هنوز نتوانسته‌اند از این فناوری که در آن میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، کسب درآمد کنند. این شرکت‌ها امیدوارند این فناوری با تأثیر در صنایع، سود بزرگی داشته باشد. اوپن‌ای‌آی معتقد است آخرین مدل هوش مصنوعی «جی‌پی‌تی-۴» (GPT‌-۴) می‌تواند فرآیند تعدیل محتوا را از ماه‌ها انتظار به چند ساعت کاهش دهد و از برچسب‌گذاری پایدارتر اطمینان حاصل کند. تعدیل محتوا می‌تواند یک کار طاقت‌فرسا برای شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند «متا» و «فیس‌بوک» باشد. این شرکت‌ها با هزاران تعدیل‌کننده در سراسر جهان کار می‌کنند تا مانع از انتشار محتوای مضر و تصاویر خشونت‌آمیز برای کودکان و نوجوانان شوند.
اوپن‌ای‌آی می‌گوید: «با این سیستم، فرآیند توسعه و سفارشی‌سازی سیاست‌های محتوا از ماه‌ها انتظار به ساعت‌ها کاهش می‌یابد.»
«سم آلتمن، مدیرعامل اوپن‌ای‌آی اعلام کرد که این استارت‌آپ، مدل‌های هوش مصنوعی خود را بر اساس داده‌های تولیدشده توسط کاربر آموزش نمی‌دهد.

هوش مصنوعی به Adobe Express آمد

شرکت Adobe ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را در Adobe Express و به لطف مدل هوش مصنوعی مولد Firefly این شرکت، عرضه می‌کند. Adobe Express که قبلا به عنوان Adobe Spark شناخته می‌شد به منظور دسترسی آسان‌تر به ابزار تولید محتوا برای افراد عدم برخوردار از تجربه طراحی حرفه ای طراحی شده است و شبیه به پلتفرم‌های طراحی مشابهی مانند Canva و Microsoft Designer، شامل قالب‌های سریع و آسان برای کاربران برای ایجاد گرافیک اجتماعی و پوستر، ویرایش ویدئوها، تزئین PDF و موارد دیگر می‌شود.  کاربران اکنون می‌توانند به جدیدترین نسخه Express در نسخه تحت وب دسکتاپ به صورت رایگان دسترسی داشته باشند و برنامه‌ای برای عرضه آخرین نسخه در تلفن همراه دارد. طرح Adobe Express Premium، اشتراک ماهانه ۹.۹۹ دلاری آن، امکان دسترسی به ویژگی‌‌ها و قابلیت‌های ممتاز اضافی را فراهم می‌کند و دسترسی به آن بدون هیچ هزینه اضافی برای اعضای Creative Cloud فراهم است. ردیف سازمانی Adobe Express برای تیم‌های بزرگ‌تر نیازمند گردش کار مشترک در دسترس است.  Adobe Express از سال ۲۰۲۱ در دسترس است، اما ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد آن به طور خاص از ژوئن سال جاری در حال توسعه بوده است. به گزارش تکناک، اکنون کاربران Express در آخرین نسخه، می‌توانند تصاویر سفارشی و جلوه‌های متنی را با استفاده از اعلان‌های متنی از بیش از ۱۰۰ زبان تولید کنند. اقدامات سریع مانند حذف خودکار پس زمینه و استفاده از صدا برای ایجاد انیمیشن‌های ساده کاراکتر نیز در آخرین نسخه Express گنجانده شده است. شما می‌توانید لیست کاملی از ویژگی‌های جدید را در وب سایت Adobe مشاهده کنید. از بسیاری جهات، به نظر می‌رسد Adobe Express هنوز در تلاش برای رسیدن به برنامه طراحی Canva است. Canva حداقل از سال ۲۰۱۹ که برای اولین بار ابزار حذف خودکار پس‌زمینه خود را معرفی کرد، از ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند و سادگی محض آن اغلب جایگزینی دلپذیرتر برای نرم‌افزارهای پیچیده‌تر ویرایش تصویر مانند Adobe Photoshop است. ویژگی‌های هوش‌مصنوعی مولد Adobe Express در صورت پاسخگویی، عملکرد خوبی دارد اما با سایر ویژگی‌های Firefly مانند Photoshop Generative Fill برابری نمی‌کند. با این حال، Adobe اطمینان‌ می‌دهد که Firefly از نظر تجاری برای استفاده شرکت‌ها بی‌خطر است، زیرا کاملا بر محتوایی که Adobe مالک آن است آموزش دیده است و می‌تواند برای ترغیب برخی افراد به استفاده از Express مناسب باشد.

خدمات جدید  هوش مصنوعی گوگل 

گوگل به کاربران اجازه خواهد داد ویژگی‌های جدیدی را تجربه کنند که محتوای ایجاد شده توسط هوش مصنوعی را هنگام مرور وب، نشان می‌دهند.گوگل اوایل سال میلادی جاری، «تجربه جست‌وجوی مولد» (SGE) را عرضه کرد که در آن، کاربران می‌توانند نسخه آزمایشی موتور جست‌وجوی گوگل را امتحان کنند که پاسخ‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی را بالاتر از فهرست معمول نتایج جست‌وجو نشان می‌دهد. این شرکت اکنون اعلام کرده که این تجربه را گسترش خواهد داد تا به کاربران امکان دهد از این ابزار هوش مصنوعی در وب‌سایت‌هایی فراتر از موتور جست‌وجوی گوگل برای خلاصه‌سازی مقالات طولانی‌تر و اطلاعات مفصل، استفاده کنند.
به گزارش ایسنا، رانی ان جی، نایب رئیس مدیریت محصول گوگل برای جست‌وجو، در یک پست وبلاگ نوشت: این ویژگی به طور خاص برای کمک به افراد برای استفاده از محتوای طولانی ناشران و تولیدکنندگان محتوا، طراحی شده است و یافتن آنچه را که به دنبال آن هستید را هنگام مرور وب آسان‌تر می‌کند.
 گوگل اعلام کرد که کاربران می‌توانند با ضربه یک انگشت، فهرستی از نکات اصلی یک مقاله را که توسط هوش مصنوعی مولد تولید شده است، به دست آورند و همچنین به یک ویژگی برای «کاوش در صفحه» دسترسی داشته باشند که خلاصه‌ای از سؤالات پاسخ‌ داده شده و پیوندهایی به بخش‌های مربوطه را فراهم می‌کند.
 پس از این که شرکت مایکروسافت با استفاده از فناوری شرکت OpenAI، هوش مصنوعی را به موتور جست‌وجوی بینگ آورد و بازار جست‌وجوی آنلاین را متحول کرد، گوگل در تلاش برای نوآفرینی موتور جست‌وجوی خود است.  بر اساس گزارش بلومبرگ، ناشران هنوز با پیامدهای هوش مصنوعی مولد که می‌تواند متن و تصاویر را از متون ساده تولید کند، دست و پنجه نرم می‌کنند. گوگل اعلام کرد که این ویژگی جدید فقط از محتواهایی که خواندن آنها رایگان است، خلاصه تولید می‌کند.

باتری خودرو که در ۱۰ دقیقه  ۴۰۰ کیلومتر شارژ می‌کند

گائو هان، مدیر ارشد فناوری و کسب و کار خودروهای الکترونیکی CATL، در این مورد گفت: «تولید انبوه باتری جدید به نام Shenxing تا پایان سال جاری میلادی آغاز می‌شود، اما خودروهای الکتریکی مجهز به باتری مذکور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ وارد بازار خواهند شد.»
 وی افزود: «امیدواریم از طریق تلاش‌های مستمر برای بهبود فناوری و کاهش هزینه ها، Shenxing به یک محصول استاندارد و در دسترس برای هر وسیله نقلیه الکتریکی تبدیل شود.»
به گزارش  رویترز،CATL که تسلا را بزرگترین مشتری خود می‌داند، در حال از دست دادن سهم خود در بازار در برابر BYD، خودروساز بزرگی است که تمام خودروهای برقی خود را با باتری‌های ساخت خود عرضه می‌کند. قیمت تمام شده این باتری جدید هنوز اعلام نشده است.

سخنگوی تالار شهر نیویورک اعلام کرد
ممنوعیت تیک تاک در سازمان‌های دولتی 


نیویورک استفاده از تیک تاک را برای دستگاه‌های دولتی منع کرده و به آنها دستور داده است که طی سی روز آینده این نرم‌افزار را حذف کنند. به گزارش د ورج، این دستورالعمل استفاده از تیک تاک را در دستگاه‌های دولتی ممنوع می‌کند روز چهارشنبه و بعد از بررسی فرماندهی سایبری این شهر صادر شده است و براساس گفته یکی از مقامات شهری «تهدیدی امنیتی برای شبکه فنی شهر محسوب می‌شود». کارکنان دولتی شهر نمی‌توانند این نرم‌افزار را نصب یا از آن استفاده کنند. علاوه بر این نمی‌توانند به وبگاه تیک تاک دسترسی داشته باشند. البته این سیاست هنوز به تعداد انگشت شماری از سکو‌های روابط عمومی نیویورک اجازه می‌دهد تا از این برنامه در جهت اهداف بازاریابی خود استفاده کنند. سخنگوی تالار شهر نیویورک در بیانیه‌ای گفت: با این‌که رسانه‌های اجتماعی در اتصال کارکنان شهر نیویورک به هم عالی عمل می‌کنند، باید همیشه مطمئن باشیم که این بستر‌ها به شکلی امن مورداستفاده قرار می‌گیرند. فرماندهی سایبری نیویورک به شکل منظم اقدامات پیشگیرانه‌ای را بررسی و مطرح می‌کند تا اطلاعات مردم نیویورک را ایمن نگه دارد. این شهر برای اقدام خود به خط مشی‌های دفتر مدیریت و بودجه آمریکا و قانون فدرال ارجاع داده است که استفاده از تیک تاک را در دستگاه‌های دولتی ممنوع می‌کند.
بیش از سه سال است که کنگره تلاش کرده تا قوانینی برای ممنوعیت تیک تاک در سراسر کشور اعمال کند. کنگره ادعا می‌کند که این برنامه و مالک چینی آن یعنی ByteDance می‌توانند از داده‌هایی که جمع آوری می‌کنند برای جاسوسی آمریکایی‌ها استفاده کنند. تعدادی از ایالت‌های آمریکا استفاده از تیک تاک را در دستگاه‌های دولتی ممنوع کرده‌اند؛ اما بعضی ایالات‌ها از این هم فراتر می‌روند. در ماه می، گرگ جیانفورته، فرماندار مونتانا لایحه‌ای را امضا کرد که استفاده از این برنامه را در کل ایالت ممنوع می‌کرد. مونتانا اولین ایالتی است که این کار را انجام می‌دهد. مدت کوتاهی پس از امضای این لایحه قانونی، کاربران این برنامه و خود شرکت از ایالت شکایت کردند. استدلال آنها این بود که این لایحه حقوق آزادی بیان شهروندان مونتانا را نقض کرده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها