سدهای استان بوشهر مطالبات مردم را برآورده می‌سازد؛

بازدید از سدهای باهوش و دشت پلنگ

استاندار بوشهر در بازدید از سدهای باهوش و دشت پلنگ، طرح‌های توسعه منابع آب استان بوشهر را اقدامی در جهت جلب رضایت مردم استان بوشهر نامید
کد خبر: ۱۴۱۰۹۶۸

به گزارش جام جم آنلاین بوشهر،احمد محمدی زاده در بازدید از سد باهوش در تنگستان اظهار داشت: در سفر آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور در مهر ماه ۱۴۰۰ به استان بوشهر، کشاورزان تنگستانی در دیدار چهره به چهره با رئیس جمهور، خواستار بهبود وضعیت آب و احداث سد باهوش شدند و بلافاصله با دستور رئیس جمهور، ساز و کار اجرایی پروژه آغاز شد.

وی افزود: با پیش‌بینی تمهیدات لازم و تامین اعتبارات مورد نیاز، در هفته دولت ۱۴۰۱ و کمتر از یکسال از نشست کشاورزان با رئیس جمهور، عملیات اجرایی احداث سد باهوش آغاز شد.

استاندار بوشهر خاطر نشان کرد: اکنون و در حالی که حدود ۹ ماه از آغاز عملیات اجرایی سد باهوش می‌گذرد، ۱۷ درصد پیشرفت فیزیکی این سد است و به فضل خدا با تلاش شبانه‌روزی، در موعد مقرر شاهد افتتاح سد باهوش باشیم.

محمدی‌زاده در ارتباط با مشخصات سد باهوش تنگستان نیز گفت: این سد از نوع بتنی غلتکی به طول۳۷ متر و در حوضه آبریزی به مساحت ۶۲۸ کیلومتر مربع با حجم مخزن ۱۸.۵ میلیون مترمکعب است.

وی اضافه کرد: اعتبار این سد بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی است و از مجری پروژه می‌خواهیم با کار شبانه‌روزی، در کمترین زمان ممکن، طرح را تکمیل تا شاهد رضایتمندی کشاورزان عزیز شهرستان تنگستان باشیم.

استاندار بوشهر، کنترل سیلاب‌های مخرب و کاهش خسارت‌های ناشی از آن را از اهداف اجرای سد باهوش برشمرد و خاطر نشان کرد: تامین آب مطمئن برای آبیاری نخلستان‌ها، تامین بخشی از حقابه نخیلات شبکه آبیاری اهرم، کاهش فشار بر سفره‌های آب زیرزمینی منطقه و تثبیت مشاغل حوزه کشاورزی نیز از جمله اهداف احداث سد باهوش است.

احمد محمدی زاده در دیگر بازدید خود به بررسی مسائل و مشکلات سد دشت پلنگ شهرستان دشتی پرداخت و با تقدیر از اقدامات صورت گرفته در این پروژه اظهار داشت: در استان بوشهر سالانه میلیاردها متر مکعب آب به خلیج فارس می‌ریزد که مهار آب‌های سطحی لازم و ضروری است.

وی بر ضرورت احداث و اجرای طرح‌های آبخیزداری و سد سازی در سطح استان تاکید کرد و افزود: برای جلوگیری و هدر رفت آب باید طرح‌های سد سازی و آبخیزداری را اجرا کنیم.

محمدی زاده تصریح کرد: کارهای سخت اجرای این سد پشت سر گذاشته شده و امسال پروژه فعال‌تر و شاهد تغییرات گسترده‌تری در سد خواهیم بود.

وی ادامه داد: در گذشته نیروهای خارجی برای ما سد می‌ساختند ولی امروز بهترین و بزرگترین سدها با دستان توانمند مهندسین و متخصصین همین سرزمین ساخته می‌شود.

استاندار بوشهر با اشاره به پیشرفت ۳۵ درصدی سد دشت پلنگ گفت: تلاش می‌شود در سال آینده بخشی از سد آبگیری شود.

 

جام جم آنلاین-زهرا ماندنیان فرد-خبرنگار

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها