قیمت تخم مرغ | قیمت تخم مرغ امروز

نوسان قیمت تخم مرغ در بازار | قیمت تخم مرغ چند؟

قیمت تخم مرغ | قیمت تخم مرغ امروز

قیمت تخم مرغ افزایش یافت | قیمت تخم مرغ 12 تیر 1401

مشاهدات حاکی از آن است که قیمت هر عدد تخم مرغ برای مصرف کننده ۲۶۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان و هرشانه ۳۰ عددی نیز بیش از ۸۰ هزار تومان قیمت دارد.
کد خبر: ۱۳۷۲۰۲۱

قیمت تخم‌ مرغ روند افزایشی را طی کرده و در برخی مناطق تا شانه‌ای ۸۵ هزار تومان نیز رسیده است. قیمت تخم مرغ پس از گرانی مرغ رو به افزایش رفت. قیمت تخم مرغ با نوسان همراه است. قیمت تخم مرغ پس از واردات کاهشی خواهد شد. قیمت تخم مرغ امروز را می خوانیم.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، بر اساس مشاهدات میدانی از خرده فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی حدود ۸۰ تا ۸۵ هزار تومان است. این یعنی قیمت هر عدد تخم مرغ برای مصرف کنندگان حدود ۲۶۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان تمام می‌شود.

همچنین قیمت تخم‌مرغ های بسته بندی شده در بسته‌های ۶ عددی و در برندهای مختلف ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان، در بسته‌های ۹ عددی ۲۷ تا ۳۳ هزار تومان، تخم مرغ های ۱۵ عددی ۴۵ تا ۵۳ هزار تومان و تخم مرغ در بسته بندی‌های ۲۰ عددی و برندهای مختلف نیز با قیمت ۶۱ تا ۷۱ هزار تومان است.

قیمت تخم مرغ کمتر از نرخ مصوب در بازار

قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ تایی در بازار همچنان حدود ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان و کمتر از نرخ مصوب به فروش می‌رسد، این در حالی است که برخی رسانه‌های خاص قیمت تخم‌مرغ را شانه‌ای ۹۷ هزار تومان اعلام می‌کنند.

به گزارش همشهری آنلاین، برخی رسانه‌ها ادعا کرده‌اند که در سوپرمارکت‌ها قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ تایی بین ۹۱ تا ۹۷ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در پی اصلاح سیاست ارز ترجیحی و نظام توزیع عادلانه یارانه‌ها، نرخ مصوب دولت هر کیلوگرم تخم‌مرغ برای تولیدکنندگان ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان و شانه‌ای ۷۱ هزار تومان است و برای مصرف‌کنندگان کیلویی ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان و شانه‌ای ۷۹ هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شده است.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که اکنون نیز قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ تایی در بازار حدود ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان به فروش می‌رسد که کمتر از قیمت مصوب تعیین شده است.

باوجود اینکه تولیدکنندگان با افت قیمت تخم‌ مرغ در واحدهای تولیدی روبرو هستند، برخی در بازار اقدام به گران‌فروشی می‌کنند یا اینکه برخی رسانه‌ها با انتشار اخبار غیرواقعی و اعلام افزایش قیمت‌ها سعی در به هم ریختگی بازار دارند، درحالی که قیمت تخم‌مرغ در بازار زیر قیمت مصوب جدیدی است که دولت برای حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اعلام کرده است.

وزارت جهاد کشاورزی برای تنظیم بازار محصولات پروتئینی اقدام به تشدید نظارت‌ها و بازرسی‌ها کرده، اما با این وجود احتمال آن می‌رود برخی متخلفان اقدام به گران‌فروشی کنند.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران تخم‌گذار به‌تازگی در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که کشور با مازاد تولید روبروست، قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب واحدهای تولیدی بین ۲۵ تا ۲۷ هزار تومان، یعنی حدود ۸ تا ۹ هزار تومان زیر قیمت مصوب سال گذشته به فروش می‌رسد که معادل ۲۵ درصد زیر قیمت مصوب به فروش می‌رسد که موجب ضرر تولیدکنندگان شده است.

به گفته حمیدرضا کاشانی شرکت پشتیبانی امور دام کشور برای حمایت از تولیدکنندگان به‌تازگی اقدام به خرید حمایتی تخم‌مرغ از ۸ استان کشور بزرگ تولیدکننده این محصول از جمله اصفهان، تهران، البرز، قم، قزوین، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و گلستان کرده است.

قیمت تخم مرغ افزایش یافت | قیمت تخم مرغ 12 تیر 1401

همچنین دولت برای حمایت از تولیدکنندگان این بخش به دلیل مازاد تخم‌مرغ اقدام به حذف عوارض صادراتی این محصول کرد تا جایی که چندی پیش بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تن تخم‌مرغ به کشورهای هدف صادر شده است.

آخرین قیمت تخم مرغ در بازار

در این گزارش قیمت انواع تخم‌مرغ بسته بندی با برندهای گوناگون بررسی شده است.

در حالی‌که برای هر شانه تخم مرغ ریز نرخ ۶۰ هزار تومان و برای هر شانه درشت تخم مرغ، نرخ ۷۰هزار تومان از سوی دولت تعیین شده در سوپرمارکت‌ها قیمت هر شانه ۳۰عددی تخم مرغ بین ۹۱تا ۹۷هزار تومان به فروش می‌رسد.

این درحالی است که از یک ماه پیش صادرات این محصول به خارج کشور به‌دلیل مازاد تولید از سر گرفته شد و کمبودی در این زمینه در کشور وجود ندارد./ همشهری

قیمت تخم‌ مرغ اعلام شد؛ 7 خرداد 1401

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب واحدهای تولیدی بین ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان، یعنی حدود هشت هزار تومان معادل ۲۵ درصد زیر قیمت مصوب سال ۱۴۰۰ به فروش می‌رسد که موجب ضرر تولیدکنندگان شده است.

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذار گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ بین 26 تا 27 هزار تومان، یعنی حدود هشت هزار تومان زیر قیمت مصوب سال گذشته به فروش می‌رسد.

«حمیدرضا کاشانی» امروز (شنبه) در خصوص وضعیت بازار تخم‌مرغ افزود: اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ درب واحدهای تولیدی بین ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان، یعنی حدود هشت هزار تومان معادل ۲۵ درصد زیر قیمت مصوب سال ۱۴۰۰ به فروش می‌رسد که موجب ضرر تولیدکنندگان شده است.

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار اظهار داشت: قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم‌مرغ حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

کاشانی از خرید مازاد تخم‌مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام از امروز خبر داد و گفت: خرید حمایتی تخم‌مرغ از امروز در ۸ استان بزرگ‌ترین تولیدکننده این محصول کلید خورده است.

وی اضافه کرد: بنابراین خرید این محصول در استان‌های اصفهان، تهران، البرز، قم، قزوین، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و گلستان انجام می‌شود.

به گفته وی، تعیین قیمت تخم‌مرغ مازاد توسط کمیته‌ای متشکل از نماینده اتحادیه و مسئولان بخش کشاورزی هفتگی تعیین و اعلام می‌شود./ ایرنا

آخرین تلاش‌ها برای بالا بردن قیمت مرغ

در حالی که قیمت مرغ در بازار پایین‌تر از نرخ‌های مصوب عرضه می‌شود، هنوز هم مشتری چندانی ندارد. این امر باعث شده تا مرغداری‌ها با مازاد تولید مواجه شوند.

همچنین افزایش شش برابری قیمت نهاده‌ها، برخی از مرغدارها را وادار به معدوم‌کردن و رهاسازی جوجه‌ها در بیابان کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، معدوم‌کردن جوجه‌ها روشی است که در سال‌های اخیر بسیاری از مرغ‌داری‌ها به آن روی آورده‌اند.

اخیراً اما ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان از رهاسازی جوجه‌ها در بیابان دارد. گویا این آخرین راهکار تولیدکنندگان برای منطقی‌کردن قیمت مرغ است.

در میانه اردیبهشت سال جاری بود که دولت مجوز افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ را صادر کرد. بر این اساس نرخ هر کیلوگرم مرغ و تخم مرغ به ترتیب ۵۹ هزار و ۸۰۰ و ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد. بعد از تغییر قیمت‌ها، بسیاری از مشتریان دست از خرید کشیدند تا شاید بدین روش قیمت‌ها به حالت قبل بازگردد.

زیان تولیدکنندگان از تعدیل قیمت مرغ

بررسی‌ بازار این محصولات نشان می‌دهد پس از این واکنش مردم تا حدودی تعدیل قیمت هم صورت گرفت. طوری‌که خرده‌فروشان با قیمت‌های پایین‌تری این دو محصول را عرضه می‌کنند. حذف تعرفه و آزادسازی صادرات این دو محصول هم نتوانست در این مقطع به کمک دولت بیاید. چراکه یا مشتری خارجی برای این محصولات وجود ندارد و یا کشورهای مقصد کالای وارداتی را عودت می‌دهند.

در روزهای اخیر نیز اخباری مبنی بر مرجوع‌شدن مرغ و تخم مرغ صادراتی به عراق منتشر شد. گویا فشارهای ترکیه و البته قیمت‌های به‌صرفه‌تر رقیب ترک، عراق را وادار به این کار کرد. حالا به نظر می‌رسد مرغ و تخم مرغ روی دست تولیدکنندگان مانده است. از این رو آن‌ها به رهاسازی جوجه‌ها در بیابان روی آورده‌اند؛ چراکه اصولاً با افزایش شش برابری قیمت نهاده‌ها اصولاً نگهداری و پرورش این جوجه‌ها دیگر به‌صرفه نیست.

از سوی دیگر، از تولیدکنندگان هم نمی‌توان انتظار داشت که محصولات خود را با نرخ‌های پایین‌تری عرضه کنند. زیرا سیاست‌گذاری دولت در سال جدید به سمتی رفت که فروش مرغ و تخم مرغ با قیمت‌های مدنظر مردم فاصله بگیرد. چنانکه حتی برخی مرغ‌داران به نرخ‌های مصوب اعتراض دارند.

آن‌ها معتقدند که اکنون قیمت مرغ باید در محدوده ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار تومان باشد تا سود تولیدکنندگان هم تضمین شود. با این حال در شرایط کنونی هر کیلو مرغ به‌طور میانگین در محدوده قیمتی ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

دبیر انجمن جوجه یک‌روزه درباره خبر مرجوعی شدن تخم‌ مرغ‌های ایرانی از سوی عراق، گفت: در چند روز گذشته تغییرات خاصی در روند صادرات به وجود نیامد. تخم‌مرغ ایرانی تا مرز با گواهی‌های صادراتی و دامپزشکی به صورت رسمی می‌رود.

محمدرضا صدیق‌پور در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: با توجه به اینکه عراق سیستم تعریف‌شده‌ای در حوزه تجارت ندارد احتمال دارد که به شکل غیررسمی تخم مرغ ایرانی بخرد.

این فعال صنفی درباره شرایط کنونی بازار توضیح داد: اکنون مرغ و تخم مرغ با مازاد تولید مواجه هستند. در این باره مکاتباتی با وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت.

او با اشاره به افزایش شش برابری قیمت نهاده توضیح داد: بر اساس این اتفاقات قیمت مرغ باید ۲٫۵ برابر افزایش می‌یافت. اما مازاد تولید سدی مقابل افزایش قیمت شد. به‌عنوان مثال مرغ تفرش اکنون در محدوده ۴۵ هزار تومان عرضه می‌شود؛ در حالی که با توجه به هزینه‌های تولید نرخ وافعی آن بیش از این است.

صدیق‌پور درباره سرنوشت جوجه‌ها و مرغ‌های مازاد تشریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی قول جذب مرغ مازاد را داد. از این رو، تصاویر مربوط به رهاسازی جوجه‌ها در بیابان سندیتی ندارد.

وی افزود: البته پس از وعده وزارتخانه برخی مرغداران از جوجه‌ریزی امتناع کردند. جوجه‌ای که با ارز ترجیحی بین ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان می‌فروختیم اکنون ۱۰۰۰ تومان بیشتر از ما نمی‌خرند. در حالی که پس از آزادسازی قیمت ارز قاعدتا باید به قیمت ۱۵ هزار تومان می‌رسید.

دبیر انجمن جوجه یک‌روزه در پایان یادآور شد: این ضرر و زیان باعث شده واحدهای مرغ مادر نتوانند به تولیدشان ادامه دهند. در آینده نزدیک، شرایط سختی برای تامین مرغ کشور، ایجاد می‌شود.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد سیاست حذف یکباره ارز ترجیحی علاوه بر نارضایتی مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان را هم متوجه زیان کرد. گرچه فعالان صنفی و مسئولان رهاسازی جوجه‌ها را تکذیب می‌کنند، اما ویدئوهای منتشرشده بر این ماجرا صحه می‌گذارند.

حال با ادامه این شرایط بعید نیست که کشور به زودی با کمبود تولید و افزایش قیمت مرغ مواجه شود.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها