اگر به‌تازگی از بیماری کرونا بهبود پیدا کرده‌اید و می‌خواهید فعالیت‌های بدنی را آغاز کنید، حتماً با پزشک متخصص داخلی یا متخصص بیماری‌های عفونی مشورت کنید.
کد خبر: ۱۳۳۷۴۸۴

به گزارش جام جم آنلاین، پزشکان تاکید دارند، در زمان ابتلا به کرونا به‌هیچ‌وجه ورزش نکنید. فرقی ندارد دارای علائم کرونا باشید یا نه. باید از زمان مثبت شدن جواب آزمایش ورزش را کنار بگذارید.

پزشکان توصیه می‌کنند در صورت عدم وجود علائم کرونا حداقل ۱۰ روز برای ورزش صبر کنید. ورزش‌ های شدید با تحرک بسیار بالا می‌تواند وضعیت عفونت ریه‌ها را بدتر کند.

درصورتی‌که پس از گذشت ۱۰ روز و انجام تمرینات ورزشی سبک در قفسه سینه درد حس کردید، باید سریعاً ورزش را متوقف کنید. در غیر این صورت شروع آرام ورزش مشکلی ندارد.

آیا بعد از بهبودی کرونا می‌توان ورزش کرد؟

برای افرادی که در حال بهبودی کرونا هستند، بازگشت به حالت عادی زندگی روزمره می‌تواند یک چالش باشد. حتماً باید با پزشک خود صحبت کرده و مطمئن شوید، چه نوع عادت‌های سبک زندگی در حال حاضر برای شما بی‌خطر است. یکی از این نگرانی‌ها ورزش است. درصورتی‌که بیماری شما متوسط تا شدید باشد، احتمالاً پزشک تا چند وقت پس از بهبودی ورزش را منع می‌کند.

اما برای افرادی که به کرونای خفیف دچار می‌شوند، شروع فعالیت‌های ورزشی پس از بهبودی مشکلی ایجاد نمی‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند که فعالیت‌های ورزشی را به‌آهستگی در برنامه خود قرار دهید و به‌هیچ‌وجه با شدت قبل ورزش نکنید.

چه مدت بعد از کرونا می‌توان ورزش کرد؟

تمامی ورزشکاران و افرادی که فعالیت‌ های بدنی دارند، باید پس از اعلام مثبت بودن تست کرونا مواردی را رعایت کنند. این افراد صرف‌نظر از علائم بیماری باید حداقل ۱۰ روز استراحت کنند. در این بازه ۱۰ روزه نباید هیچ‌گونه فعالیت بدنی یا تمرین ورزشی داشته باشند. درصورتی‌که تست کرونا مثبت باشد اما هیچ‌گونه علائمی ظاهر نشود، این بازه ۱۰ روزه از تاریخ آزمایش شروع می‌شود. اما اگر دارای علائم باشد، باید از تاریخ شروع علائم در نظر بگیرد.

درصورتی‌که بیماری خفیف باشد و بدون هیچ‌گونه عوارضی تست کرونا مثبت اعلام شود، می‌توان پس از ۱۰ روز ورزش را شروع کرد. فرد باید به‌تدریج فعالیت‌های بدنی را شروع کند. اگر در این مدت علائمی را مشاهده کرد، حتماً باید با پزشک در میان بگذارد.

درصورتی‌که فرد بیماری متوسط تا شدید داشت و یا در بیمارستان بستری شد، باید قبل از شروع ورزش توسط پزشک ارزیابی شود. این افراد احتمالاً باید آزمایش‌های اضافی از جمله نوار قلب و تصویربرداری قلب انجام دهند و در صورت نبود مشکل فعالیت‌های بدنی را شروع کنند.

دستورالعمل‌ های ورزش بعد از کرونا

دررابطه‌با ورزش، بعد از بهبودی، پزشک باتوجه‌به شرایط بیمار و سابقه بیماری‌های شخص در مورد فعالیت‌های بدنی تصمیم می‌گیرد. ازآنجایی‌که کرونا یک ویروس جدید است و هرروزه موارد جدیدی در مورد آن کشف می‌شود، مراقبت‌های زمان بیماری و پس از بهبودی نیز تغییر می‌کند.

برخی از دستورالعمل‌هایی که پزشکان به افراد پس از بهبودی کرونا توصیه کرده‌اند، عبارتند از:

افرادی که پس از بهبودی دارای علائم هماتولوژیک یا کم‌خونی شدند، باید ورزش را با تمرینات آسان و فعالیت‌های کم‌تحرک آغاز کنند. در این صورت خطر لخته شدن خون کاهش می‌یابد.

افرادی که پس از بهبودی علائم تنفسی مانند ذات‌الریه دارند یا درگیری ریه در کرونا را تجربه کرده اند، توصیه می‌شود حداقل یک هفته پس از کاهش علائم استراحت کنند. پس از آن به مرو فعالیت‌های بدنی را آغاز کنند. هنگام ورزش باید به تنفس و میزان فشار به ریه‌ها توجه کنند.

افرادی که با عوارض و مشکلات قلبی مواجه می‌شوند، باید حدود ۲ تا ۳ هفته پس از بهبودی کرونا استراحت کنند. افرادی که مبتلا به میوکاردیت یا التهاب قلب هستند، باید ۳ تا ۶ ماه صبر کنند.

افرادی که دچار عوارض گوارشی کووید – ۱۹ می‌شوند، باید در عین کاهش فعالیت‌های بدنی میزان مایعات و کالری دریافتی را کنترل کنند. علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، اسهال و ازدست‌دادن اشتها ازاین‌دست عوارض هستند.

پزشکان به افرادی که بیماری زمینه‌ای نداشته و علائم کرونا آن‌ها نیز خفیف است، توصیه می‌کنند مراقبت‌های لازم را انجام دهند. این افراد نیز باید ورزش را به‌تدریج آغاز کنند. اگر فرد تا یک هفته کامل علائمی خاصی نداشت، می‌تواند با ۵۰% شدت معمول به فعالیت‌های بدنی بپردازد.

مراحل بازگشت به ورزش پس از بهبودی کرونا

برای ایمنی بیشتر و جلوگیری از هرگونه مشکلی بهتر است، ورزش را در ۷ مرحله زیر شروع کنید:

تشخصی بیماری و بهبودی: حداقل باید به مدت ۱۰ روز پس از شروع علائم یا مثبت شدن تست کرونا استراحت کرد. در صورت ازبین‌رفتن تمامی علائم (به جز بازگشت حس چشایی و بویایی) می‌توان به‌مرور ورزش را شروع کرد.

هفته اول و دوم شروع ورزش: باید با ورزش‌های سبک شروع کرد. پیاده‌روی، دویدن آهسته و دوچرخه ثابت تمرینات خوبی هستند. از انجام تمرینات قدرتی خودداری کنید. مدت‌زمان ورزش باید کمتر از ۱۵ دقیقه باشد و ضربان قلب حداکثر ۷۰% افزایش یابد.

هفته سوم ورزش: می‌توان ورزش‌های سبک تا متوسط را انجام داد. تمرینات حرکتی، دویدن و مقاومت در برابر وزن بدن فعالیت‌های مناسبی است. حداکثر مدت‌زمان ورزش باید ۳۰ دقیقه باشد و ضربان قلب بیشتر از ۸۰% افزایش پیدا نکند.

هفته چهارم ورزش: در این مرحله می‌توان ورزش‌های متوسط را انجام داد. تمرینات پیچیده‌تر و حرکات مربوط به ورزش‌های تخصصی مشکلی ندارد. می‌توان دویدن و تمرینات با وزنه را در برنامه قرار داد. مدت‌زمان ورزش در این مرحله می‌تواند به ۴۵ دقیقه برسد. ضربان قلب نباید بیش از ۸۰% افزایش پیدا کند.

هفته پنجم و ششم ورزش: این مرحله را حداقل باید به مدت دوهفته انجام داد. دویدن، تمرینات ورزشی عادی و تمرینات ورزش‌های تخصصی را می‌توان به مدت ۶۰ دقیقه انجام داد. ضربان قلب نباید بیش از ۸۰% افزایش پیدا کند.

هفته هفتم ورزش: در این مرحله می‌توانید تمرینات عادی خود را از سر بگیرید. روتین قبلی ورزش خود را به‌صورت معمول شروع کنید.

هفته هشتم به بعد: بازگشت به رقابت‌ها و ورزش نامحدود

البته لازم به ذکر است، درصورتی‌که با شروع ورزش بعد از کرونا احساس فشار کردید، باید هر مرحله را در روز‌های بیشتری تکرار کنید. ممکن است، برای برخی افراد رسیدن به مرحله آخر مدت‌زمان بسیار بیشتری طول بکشد.

ورزش‌ های مجاز بعد از کرونا

با تحقیقاتی که روی بیماران کرونایی انجام شد، مشخص شد که برخی افراد به سندرم حاد تنفسی دچار شده‌اند.

طبق این تحقیق بستری شدن در بیمارستان با آمادگی هوازی رابطه معکوس دارد. به همین دلیل باید تمامی علائم کرونا برطرف شده و سپس ورزش را شروع کرد. مهم‌ترین مسئله این است که باید قبل از شروع ورزش تمامی درمان‌های مربوط به علائم کرونا به اتمام رسیده باشد.

به‌هیچ‌وجه نباید ورزش را با شدت شروع کرد. در مرحله اول تنها مجاز به انجام فعالیت‌های روزمره هستید. به‌مرور می‌توانید تمرینات سبک مانند پیاده‌روی و دویدن آهسته را در تایم کوتاهی به برنامه خود اضافه کنید. در این مدت نباید تمرینات مقاومتی انجام دهید.

بعد از گذشت چند هفته می‌توان فعالیت‌های هوازی چالش‌برانگیز را شروع کرد. تمرینات مقاومتی تنها باید در حد وزن بدن باشد. پس از گذشت مدتی و آمادگی بدن می‌توان فعالیت‌های هوازی را شدیدتر کرد و به‌مرور برنامه معمول تناسب‌ اندام را از سر گرفت.

نکات مهم برای ورزش سنگین بعد از کرونا

بازگشت به ورزش بعد از بهبودی کرونا می‌تواند روند کند و خسته‌کننده‌ای داشته باشد. برای شروع ورزش‌های سنگین حتماً باید به دستورالعمل‌های پزشک توجه کنید و هنگام انجام فعالیت‌های بدنی موارد زیر را در نظر داشته باشید.

به بدن خود گوش دهید. اگر علائمی مانند درد قفسه سینه یا تپش قلب دارید، بلافاصله ورزش را متوقف کرده و با پزشک مشورت کنید. ورزش به‌طورکلی برای سلامت بدن مهم است. اما دررابطه‌با ویروس کرونا باید با آگاهی بیشتری عمل کرد.

سخت نگیرید. سعی نکنید، مانند گذشته ورزش‌های قدرتی انجام دهید. ورزشکاران باید در هر رده سنی برای بازگشت به ورزش پیشرفت تدریجی را طی کنند. با پیاده‌روی آهسته شروع کنید و در صورت نبود مشکل در روز بعد، پیاده‌روی سریع را امتحان کنید. سپس زمان پیاده‌روی را افزایش دهید.

صبور باشید. حتی اگر پیش از ابتلا به کرونا برای مسابقات تمرین می‌کردید، باید برای شروع تمرینات فشرده صبور باشید. احتمالاً هنگام شروع ورزش بعد از کرونا متوجه می‌شوید که بدن شما کمی تغییر کرده است. هنوز در این مرحله در حال بهبود هستید و نباید به بدن خود فشار وارد کنید.

عوارض خطرناک شروع ورزش بعد از کرونا

پس از بهبودی کرونا می‌توان به‌مرور فعالیت‌های بدنی را از سر گرفت. در هنگام ورزش باید به شرایط بدن و هرگونه علائم توجه کنید.

درصورتی‌که با شروع ورزش علائم زیر را مشاهده کردید، حتماً باید ورزش را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید:

درد قفسه سینه یا تپش قلب
حالت تهوع
سردرد
ضربان قلب بالاتر از حد معمول هنگام ورزش یا طولانی شدن زمان پایین آمدن ضربان قلب پس از پایان ورزش
احساس سبکی یا سرگیجه
تنگی نفس، مشکل در تنفس یا تنفس غیرطبیعی و سریع
خستگی بیش از حد
تورم در اندام‌ها
سنکوپ (از حال رفتن)
تجربه دید تونلی یا ازدست‌دادن بینایی

در صورت برطرف‌شدن علائم باید حداقل ۲۴ ساعت استراحت کرد. اگر با شروع دوباره ورزش مشکلی مشاهده نکردید، می‌توانید به پیشرفت در ورزش ادامه دهید اما اگر هرگونه از علائم بیش از ۲۴ ساعت ادامه پیدا کرد یا پس از قطع ورزش برطرف نشد، حتماً با پزشک مشاوره داشته باشید. پزشک پس از معاینه و انجام آزمایش‌های لازم در مورد بازگشت به ورزش تصمیم می‌گیرد.

ورزش بعد از تزریق واکسن کرونا

یکی از سؤالات افراد این است که پس از تزریق واکسن کرونا می‌توان ورزش کرد؟ پاسخ این سؤال مثبت است. هیچ تحقیقاتی نشان نداده است که ورزش بعد از دریافت واکسن مضر است. تنها باید به واکنش بدن خود و عوارض جانبی واکسن توجه کنید. معمولاً عوارض جانبی واکسن شامل موارد زیر است.

درد، قرمزی و تورم در محل تزریق
خستگی
سردرد
درد عضلانی
تب و لرز
حالت تهوع

درصورتی‌که عوارض واکسن برای شما در حداقل سطح ممکن باشد، پس از دریافت اولین دوز به‌راحتی می‌توانید ورزش کنید.

مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است، عوارض پس از تزریق دوم بیشتر شود. اما در این مرحله نیز ورزش مشکلی ایجاد نمی‌کند. اگر پس از دریافت واکسن عوارضی مانند خستگی را تجربه کرده‌اید، بهتر است ورزش را چند روزی عقب بیندازید. زیرا ورزش احساس خستگی را بیشتر می‌کند.

منبع: دکتر تو

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها