ایده بگیر، اما کپی نه!
مروری بر برنامه‌ های الگوبرداری شده تلویزیون و بررسی الزامات آن در گفت‌وگو با یک تهیه‌کننده پیشکسوت و یک منتقد

ایده بگیر، اما کپی نه!

سیزدهمین برنامه کفت‌وگو محور «شب نشینی» همزمان با شب عید سعید غدیر خم بر روی آنتن شبکه جام جم رفت. در ابتدای برنامه محمد سلوکی به عنوان مجری برنامه از شخصیت برجسته علامه امینی و تاثیر آن در جهان اسلام و تشیع سخن گفت و سپس سید مهدی حائری خادم قدیمی حرم امام رضا (ه) را به عنوان اولین مهمانی که در «شب نشینی» غدیری امشب حضور یافت، معرفی کرد.
کد خبر: ۱۳۲۹۰۵۴

سیزدهمین برنامه کفت‌وگو محور «شب نشینی» همزمان با شب عید سعید غدیر خم بر روی آنتن شبکه جام جم رفت. در ابتدای برنامه محمد سلوکی به عنوان مجری برنامه از شخصیت برجسته علامه امینی و تاثیر آن در جهان اسلام و تشیع سخن گفت و سپس سید مهدی حائری خادم قدیمی حرم امام رضا (ه) را به عنوان اولین مهمانی که در «شب نشینی» غدیری امشب حضور یافت، معرفی کرد.

حائری گفت: عیدی بزرگ‌تر از عید غدیر نداریم به همه تبریک می‌گویم و امیدوارم خداوند خواسته‌های همه را مستجاب کند.

وی بیان کرد: ساکن تهران هستم؛ هرماه یک بار به حرم می‌روم و چهار کشیش بیست و چهار ساعته را خدمت می‌کنم؛ ۲۵ سال است خادم هستم. تا زمانی که زنده باشم این خدمت ادامه خواهد داشت.

خادم قدیمی امام رضا (ع) با اشاره به حدیث ثقلین تصریح کرد: خدمت تظاهر نمی‌خواهد هرکس به هر مقدار که بتواند به خلق خدا خدمت کند این مورد عنایت خدا است. در بین مخلوق‌های خدا عده‌ای خاص وجود دارند که پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) هستند. پیامبر (ص) زمانی که می‌خواستند از دنیا بروند درباره اهل بیتشان سفارش کردند. قرآن و اهل بیت (ع) نیز خدمت به مردم را سفارش می‌کنند. این موضوع خلاصه این است که اگر کسی توفیق خدمت به مردم را بیابد خیر دنیا و آخرت را خواهد داشت.

حائری درباره وضعیت افرادی که علاقه دارند خادم امام رضا (ع) باشند اظهار داشت: در هر محیطی شرایطی وجود دارد. کسانی که اسم نویسی کرده اند برای خادم شدن شاید ۲۰ هزار نفر باشند. در زمان تولیت آیت الله رئیسی برای سامان دادن و مشارکت دادن این تعداد زیاد متقاضیان، اعلام شد که هرکس برای خود در شهر خود برای حضرت رضا (ع) یک روز را به ایشان اختصاص دهد.

وی گفت: تقریبا ۳۰ سال است کار را ترک کردم. برای انقلاب فراوان انجام وظیفه کردم، اما بعد از انقلاب دیدم شرایطی حاکم است که اگر می‌خواستم به سراغ کار بروم با انقلاب در تضاد بود به همین دلیل به سمت کار‌های فرهنگی رفتم. ۷ سال دفتر نشر آثار فرهنگی انقلاب را اداره کردم. هر ماه حتی زمانی که خادم نبودم به مشهد می‌رفتم. بعد از آن در یکی از سفرهایم دو نفر از روحانیون مبارز را دیدم و گفتند بیا جارو بزن درصورتی که هیچ کس جز خادمان اجازه این کار را نداشت فلسفه این اجازه ندادن هم این بود که می‌گفتند اگر یک زائر بخواهد جارو بزند همه زائران این انتظار را خواهند داشت و بی نظمی ایجاد می‌شود. چند شب چند رواق را جارو کردم و نمی‌دانم چه تحولی در درونم رخ داد که این کار را پیگیری کردم و خادم شدم؛ به اندازه‌ای به این کار تعلق یافتم که منزلی در مشهد اختیار کردم.

خادم قدیمی امام رضا (ع) حدیثی را از پیامبر اکرم (ص) بازگو کرد و افزود: عظمت حضرت امیر (ع) به اندازه‌ای است که پیامبر (ص) فرمودند در کل زمین مکانی بالاتر از مکه نیست و در مکه مکانی بالاتر از مسجد الحرام نیست و در مسجد الحرام مکانی بالاتر از حطیم نیست که در آنجا دعا مستجاب است. اگر کسی ۷۰ سال در این مکان روز‌ها را روزه بدارد و شب‌ها را نماز بخواند و به اندازه کوه ابوقبیس طلا در راه خدا خرج کند، اما محبت تو را در دل نداشته باشد بوی بهشت به مشامش نخواهد رسید.

در دومین بخش از سیزدهمین برنامه «شب نشینی» سیاوش طهمورث بازیگر قدیمی و پیشکسوت ایرانی به عنوان دومین مهمان برنامه معرفی شد.
 

طهمورث درباره تزریق واکسن کرونا گفت: دز اول واکسن را زده ام، اما این واکسن فقط از مرگ جلوگیری می‌کند ممکن است دوباره مبتلا شویم.

وی فعالیت‌های هنری اخیرش را تشریح کرد و گفت: زخم کاری هم اکنون پخش می‌شود و موفق هم بوده است دو سه کار دیگر هم به من پیشنهاد شده است. یادم رفت کتابم را با خودم بیاورم. کتاب «از تو می‌گویم» را نوشته ام، اما امشب فراموش کردم آن را به همراه بیاورم. این کتاب شامل داستان‌های کوتاه است. یک کتاب دیگر هم دارم که زیر چاپ است. اصولا همیشه دست به قلم داشتم، اما نمیخواستم کتاب را چاپ کنم تا زمانی که دوستم گفت بیا تا کتاب را برایت چاپ کنم. آثار نمایشنامه و شعر هم دارم.

بازیگر قدیمی تلویزیون تصریح کرد: زیاد به طرف شعر نرفتم، چون در شعر سنتی نمی‌توان مشکلات و دغدغه‌های ذهنی خود را در مقالی کوچک بیان کرد. دوست دارم شعر را ادامه دهم، ولی زمانی که بتوانم به خوبی حرفی برای گفتن داشته باشم.

طهمورث در پاسخ به سوالی درباره زمان خوابیدنش عنوان کرد: شب‌ها بین ۱۱ و نیم تا ۱۲ و نیم می‌خوابم. به طور کلی هفت ساعت می‌خوابم اگر دیر بخوابم دیرتر بیدار می‌شوم. به سلامت جسمانی ام اهمیت می‌دهم، چون در عرصه بازیگری باید سلامت بدن و در ادامه آن سلامت ذهن همواره تامین باشد تا بتوان همیشه آماده بازی کردن بود.

وی ادامه داد: بازیگری ساده نیست و صرفا به استعداد داشتن نیست. شناخت جای صدا، پرورش ذهن، مطالعه فراوان، دانستن فلسفه، تاریخ، جغرافیا، روانشناسی، مطالعه رمان و تسلط داشتن بر بدن خود ارکان بسیار مهمی است که یک بازیگر باید آن‌ها را داشته باشد.

بازیگر معروف ایرانی در خصوص تفاوت هنرپیشه، بازیگر و هنرمند گفت: ما هنرپیشه زیاد داریم، اما تعداد بازیگران کم است؛ تعداد بازیگران انگشت شمار است و بین آن‌ها هنرمند خیلی کم است. هنرپیشه، چون از موقعیت خود لذت نمی‌برد و انرژی نمی‌گیرد ممکن است زود خسته شود؛ گویا یک شغل برای او محسوب می‌شود که پس از مدتی بازنشست می‌شود، اما بازیگر از کارش لذت می‌برد، انرژی می‌گیرد و خسته نمی‌شود. هنرمند از بازیگر هم فراتر است و محبوب مردم است.

طهمورث تصریح کرد: طرفدار بازی آلپاچینو هستم، چون او فوق العاده است. یکی از دلایل علاقه ام این است که در آثارش شما او را با گریم نمی‌بینید و همه جا خودش است، اما پس از گذشت چند دقیقه دیگر آلپاچینو را نمی‌بینید و صرفا با شخصیت ارتباط می‌گیرید، این هنر بازیگری است. در کنار او دنیرو هم هست، اما درباره این بازیگر عادت خندیدنش که همیشه یکسان است او را یک مرحله پایین‌تر از آلپاچینو قرار می‌دهد.

وی افزود: از بین هنرمندان زن اگر به نئورئالیسم‌های ایتالیا مراجعه کنیم میبینیم که بازیگران خانم کولاک کرده اند، چون بازی را فهمیده اند. بازی کردن صرفا بازی نیست بلکه زندگی کردن است یعنی فرد با شخصیت دیگری زندگی می‌کند. ما تمام اخلاق‌های روی کره زمین را در خود داریم، اما با برخی از آن‌ها رفتار می‌کنیم حالا وقتی می‌خواهیم شخصیت جدیدی را بازی کنیم باید اخلاق‌های منطبق با آن شخصیت را در خود زنده کنیم.
بازیگر قدیمی سینما بیان کرد: خیلی نقش‌ها هستند که هنوز بازی نکرده ام. به دلیل اینکه شخصیت‌ها برای من بالا و پایین نیستند و بازی کردن به جای همه آن‌ها جزو آرزو‌های من مطرح می‌شود، چون رسیدن به آن شخصیت‌ها برای من سخت است.

طهمورث درباره بزرگترین آرزویش گفت: آنقدر زندگی وسیع است که شاید آرزو داشته باشم ۵۰۰ سال دیگر زندگی کنم تا آدم‌ها و نقش‌های بیشتری را بازی کنم. آرزو دور است باید با حال زندگی کرد و از داشته‌ها استفاده کرد. از مصاحبت با آدم‌هایی که در لحظه زندگی می‌کنند لذت می‌برم. درست است در آینده مرگ هم هست، اما باید فعلا از طبیعت و هستی اطرافمان استفاده کنیم طبیعتی که مخلصانه همه چیز خود را در اختیار ما قرار می‌دهد و برای ما است.

وی تفاوت قوانین طبیعی و انسانی را اینطور تبیین کرد: چیز‌هایی که ساخته بشر است مصنوع است و حتی قوانینش محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند که انسان به آن تعلق ندارد، اما انسان به قوانین طبیعت تعلق دارد. طبیعت بخشنده است، اما انسان بخشنده نیست انسان همه چیز را برای خود می‌خواهد، اما طبیعت از همه چیز می‌گذرد. همه قوانین انسانی را ۳۴ می‌توان شکست، اما قوانین طبیعت را نمی‌توان شکست؛ درصورت شکستن این قوانین او از انسان انتقام نمیگیرد بلکه انسان به طرز اخلاقی و ذهنی از چرخه آن بیرون رانده می‌شود.

بازیگر معروف عنوان کرد: به نظر من بازیگر باید شبیه موم به هر شکلی در بیاید اگر کسی صرفا یک ژانر داشته باشد دیگر بازیگر نیست هنرپیشه است و برای اینکه بتواند شبیه موم باشد باید اختیار تمام اعضای بدن را با انجام برخی از تمرینات در دست داشته باشد. برای مثال کسی که این اختیار را دارد وقتی می‌خواهد نقشی را بازی کند که یک دست یا پایش قطع شده است به واقع بازیگر آن عضو خود را فراموش می‌کند.

طهمورث افزود: در بازیگری فقط برای اینکه لذت می‌برم مانده ام و از لذت بردن مخاطبم هم لذت می‌برم.
گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود. محمد سلوکی برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می‌کند و تهیه کننده این برنامه نیز کاوه امیری جاوید است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabnesini.irani بارگذاری می‌شود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها