jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۳۲۷۲   ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۲:۱۰

براساس تحقیقات جدید؛

راز حمله کرونا به مغز کشف شد

تحقیقات جدید نگاهی دقیق‌ تر به نحوه ورود ویروس کرونا به مغز و آسیب‌ های ناشی از آن را ارائه کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین، یک مطالعه جدید به توضیح گروه هشدار دهنده علائم عصبی که در برخی از بیماران «Covid-۱۹» گزارش شده است و همچنین این که چرا برخی از بیماران از اثرات عصبی شدید رنج می‌برند در حالی که برخی دیگر هیچ علامتی ندارند پرداخته است.

محققان شواهدی را منتشر کردند که نشان می‌دهد SARS-CoV-۲ می‌تواند سلول‌ های عصبی مغز و نخاع را اشغال کند. عصبی بودن در بیماران Covid-۱۹ که شامل از دست دادن حس بویایی و چشایی، گیجی، روان پریشی و سکته مغزی است.

ریکاردو کوستا، دانشجوی فوق دکترا در دانشگاه Shveveport، دانشگاه ایالتی لوئیزیانا (LSU) و اولین نویسنده این مطالعه، گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد که آستروسیت‌ها راهی هستند که از طریق آن Covid-۱۹ باعث آسیب عصبی می‌شود و این می‌تواند بسیاری از علائم را توضیح دهد.

گروهی از نورون‌ها (آبی) و دندریت‌های متصل کننده آن‌ها (به رنگ سبز) و نیز گیرنده ACE۲ (قرمز) در سلول‌های عصبی وجود دارد.

در سیستم تنفسی شناخته شده است که SARS-CoV-۲ سلول‌های فرد را با گرفتن پروتئین‌هایی در سطح سلول به نام گیرنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE۲) آلوده می‌کند. تاکنون مشخص نبود سلول‌ های مغزی این گیرنده را دارند یا خیر.

برای این مطالعه، کوستا و همکارانش، RNA و پروتئین‌ها را بررسی کردند تا مشخص کنند که آیا آستروسیت و نورون انسان بیانگر ACE۲ است یا خیر، آن‌ها سلول‌ها را در معرض نسخه‌ای از SARS-CoV-۲ قرار دادند که از نظر ایمنی تغییر کرد.

این مطالعات تأیید کرد که هم آستروسیت‌ ها و هم نورون ها، بیانگر گیرنده‌های ACE۲ هستند و هر دو نوع سلول می‌توانند به SARS-CoV-۲ آلوده شوند، اگرچه احتمال آستروسیت‌ها کمتر است.

 دروازه اصلی ورود به مغز هستند و وظیفه انتقال مواد مغذی از جریان خون به سلول‌های عصبی را دارند و در عین حال ذرات مضر را از بدن دور می‌کنند.

به گفته محققان، آستروسیت‌ها از طریق مقابله با عفونت، می‌توانند SARS-CoV-۲ را از مغز دور نگه دارند، اما پس از آلوده شدن، ویروس را به راحتی به بسیاری از سلول‌های عصبی منتقل می‌کنند.

کوستا گفت: در حالی که آستروسیت‌ها مقاومت بالاتری در برابر عفونت نشان می‌دهند، اما به نظر می‌رسد نورون‌ها بیشتر در معرض ابتلا هستند. این امر دلیلی که برخی بیماران هیچ علائم عصبی ندارند و در مقابل برخی دیگر علائم شدیدی دارند را توضیح می‌دهد.

این مطالعه توسط دیانا کروز توبیت، دانشیار زیست شناسی مولکولی و سلول در LSU Health Shreveport و همکارانش، دکتر اسکار گومز تورس و دکتر، اما بورگوس راموس، از دانشگاه کاستیا-لا منچا در اسپانیا انجام می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو