jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۳۰۰۶   ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۱:۳۲

در زمان روزه‌ داری در نیمه اول سال، به‌علت طولانی‌بودن مدت روز تقریبا بعد از ساعت 9 صبح، سیستم هضم غذا و سپس حوالی ساعت 2 بعدازظهر، سیستم جذب غذا در دستگاه گوارش کاملا خاموش می‌شود، زیرا دیگر غذایی برای هضم و جذب باقی نمانده‌ است.

title

نزدیک به زمان افطار، بدن در کم‌آب‌ترین زمان ممکن قرار دارد. غلظت شیره‌های گوارشی بالاست و مقدار آن کم شده‌است.

جریان خون مویرگی در دستگاه گوارش کم شده و فشار خون و متابولیسم به‌حداقل ممکن رسیده‌است. از این‌رو دستگاه‌های بدن آمادگی هضم و جذب غذا را ندارند.

خوردن بدون برنامه و بی‌محابا می‌تواند اثر مخرب و غیرقابل جبرانی بر بدن ما داشته باشد. نفخ و ترش‌ کردن، التهاب معده و اثنی‌ عشر، زخم معده و اثنی‌عشر، کولیت و رفلاکس می‌تواند از اثرات افطار غیراصولی بر دستگاه گوارش باشد. همین‌طور بالارفتن فشار خون و بی‌حالی نیز از اثرات ثانویه افطار اشتباه است.

بهترین حالت افطار این‌گونه است که ابتدا افطار باید با یک نوشیدنی گرم مانند آب‌جوش نیمه‌داغ، چای یا شیر نیمه‌داغ همراه با کمی شیرینی طبیعی مانند خرما یا شیرینی‌های خانگی دیگر شروع شود.

به خوردن بسیار کمی از غذاهای سبک مانند نان و پنیر یا حلیم یا آش بسنده شود. بلافاصله از سر سفره برخیزید و به کارهای دیگر مشغول شوید.

در این فاصله از خوردن مقادیر متعادلی مایعات مانند چای کمرنگ، شربت آبلیموی کم‌شکر یا نوشیدنی‌های دیگر مشغول شوید.

در صورت امکان پیاده‌ روی مختصری انجام دهید و حداقل 45 دقیقه بعد از اذان دوباره به سفره رجوع و شام را بنا بر نیاز فردی خود میل کنید.

حداقل یک ساعت پس از شام و قبل از خواب بهترین زمان مصرف میوه است. بهتر است از خوردن میوه‌های ادرارآور مانند هندوانه و مصرف نوشیدنی‌های کاهش‌دهنده آب بدن مانند چای پررنگ و قهوه خودداری کنید.

مهرداد رحیم‌ زاده - كارشناس تغذیه و رژیم درمانی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

دو قطبی‌ های موهوم

دو قطبی‌ های موهوم

بداخلاقی در انتخابات‌ ها ریشه در رقابت‌های توهمی و خیال‌انگیز دارد. رقابت در فضای سیاسی ما برآمده از نزاعات دیو و دلبری است. در خیال و ذهن از یکی دیو می‌سازیم و از یکی دلبر.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر