بهترین ورزش ها در طول ماه مبارک رمضان، شنا، پیاده روی و ورزش های هوازی و بهترین زمان سه ساعت پس از صرف افطار است که البته این موضوع برای ورزشکاران تا حدودی متفاوت از سایرین است.
بهترین ورزش ها در طول ماه مبارک رمضان، شنا، پیاده روی و ورزش های هوازی و بهترین زمان سه ساعت پس از صرف افطار است که البته این موضوع برای ورزشکاران تا حدودی متفاوت از سایرین است.
کد خبر: ۱۳۱۲۰۸۳

به گزارش جام جم آنلاین، ورزش در ماه مبارک رمضان، از تجمع چربی در بدن جلوگیری و عمل سوخت و ساز را تسهیل می کند.

همچنین ورزش علاوه بر تاثیر مثبت بر توانایی های جسمانی، سهم زیادی در افزایش قدرت یادگیری و توانایی های ذهنی انسان دارد و از آنجا که در سال جاری ماه مبارک رمضان با بهار و شیوع ویروس کرونا همزمان شده است، روزه داران باید قدری بیشتر مراقب حفظ سلامت خود باشند، چراکه ممکن است علاوه بر روزه داری، گرمای هوا نیز انجام فعالیت های جسمی روزانه از جمله ورزش را با مشکل مواجه کند.

اگر شما به ورزشی منظم و مرتب عادت داشته اید، شاید نخواهید که یکباره تمام فعالیت های خود را متوقف کنید، اما چگونه باید در طول این ماه ورزش را ادامه داد؟ تداوم ورزش، راهی مناسب برای سلامت و لذت بردن بیشتر از این ماه است و اگر فرد اصول تغذیه‌ای صحیح را رعایت کند، می‌تواند در کنار روزه داری به ورزشی منظم و ملایم نیز بپردازد و این گونه سلامت جسمی خود را تامین کند، در ضمن این نکته مهم را در نظر داشته باشید که قطع تمامی فعالیت ها به مدت یک ماه، ممکن است قدرت و استقامت قلبی - عروقی شما را با مشکل مواجه سازد.

کاهش شدت ورزش کردن

بر اساس این مطلب که از سوی ابوالفضل هاشم پور، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: برای جلوگیری از ضعف قوای جسمانی در ماه رمضان باید از انجام حرکات سنگین ورزشی اجتناب کرد و فعالیت زیاد فرد روزه دار در ماه رمضان به صرف انرژی بیشتر و افزایش تعریق طی ساعات روز منجر می شود که می‌تواند موجب عطش فراوان و افت فشار خون فرد شود.

با کاهش شدت برنامه ورزشی، می‌توانید فعال بمانید و در عین حال انرژی خود را از دست ندهید؛ به عنوان مثال اگر همیشه می دویدید، آن را به پیاده روی سریع تبدیل کنید یا اگر همیشه به مدت یک ساعت ورزش می کردید، زمان آن را (بسته به قدرت جسمانی خود) به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه کاهش دهید.

تداوم در فعالیت های بدنی

نکته مهم آن است که در این ماه به ورزش ادامه دهید. ثبات و تداوم فعالیت بدنی، عنصری کلیدی برای حفظ سلامت و تناسب اندام است که نباید فراموش شود و با این که شاید در ماه مبارک رمضان، فرصت زیادی برای ورزش و انجام تمرینات بدنی نباشد، اما حداقل ۲۰-۳۰ دقیقه فعالیت هم کمک زیادی به حفظ سلامت و وزن مناسب می کند و این گونه پس از ماه رمضان برگشتن به برنامه ورزشی عادی، ساده تر خواهد بود.

لازم نیست که یک ساعت تمام و به همان شدت سابق ورزش کنید، فقط همان قدر که می توانید تلاش کنید تا در طول این ماه نیز تداوم برنامه ورزشی را حفظ کرده باشید.

بهترین زمان

به جای این که هر زمان راحت بودید ورزش کنید، زمانی را انتخاب کنید که بیشترین میزان انرژی را دارید و ورزش لطمه ای به روزه شما نمی زند. شاید راحت باشید اگر ۲۰ دقیقه زودتر از خواب بلند شوید و قبل از خوردن سحری ورزش کنید، گروهی نیز ممکن است ترجیح دهند پس از وعده افطار ورزش کنند، اما به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از مصرف غذا نباید ورزش کرد. در عین حال گروهی هم پیشنهاد می کنند بلافاصله قبل از افطار ورزش کنید تا بتوان بعد از فعالیت ورزشی آب و مواد غذایی کافی مصرف کرد.

پس به میزان انرژی خود در طول روز دقت کرده و زمان مناسب را پیدا کنید و هر زمان از شبانه روز که شما بتوانید بدون لطمه به روزه و احساس خستگی ورزش کنید، همان زمان مناسب خواهد بود.

بهترین ورزش

بهترین ورزش در طول ماه رمضان، شنا، پیاده روی و ورزش های هوازی، سه ساعت پس از صرف افطار است چرا که از گرفتگی‌ های هوازی عضلات پیشگیری می‌کند.

ورزش های تفریحی، ملایم و با نشاط (به ویژه تمرینات هوازی) موجب تسریع گردش خون می شوند، به این ترتیب خون و در نتیجه اکسیژن بیشتری به مغز می رسد و شادابی و نشاط را در ورزشکاران روزه دار به دنبال دارد و ذهن را برای یادگیری و تمرین، خلاق تر می کند، این امر تنها منحصر به نوجوانان و جوانان نمی شود، بلکه در بزرگسالان نیز صادق است.

گفتنی است به انواع ورزش هایی که به طور مستمر و طولانی مدت (بیش از 20 دقیقه) طول می کشند و ضربان قلب در هنگام تمرین کمتر از ۷۰ درصد حداکثر ضربان قلب است تمرینات هوازی گفته می شود؛ پیاده روی، دوی نرم، دوی استقامت، شنا و دوچرخه سواری، استفاده از تردمیل و دوچرخه ثابت جزء ورزش های هوازی به شمار می روند.

اهمیت مصرف مایعات و آب

استفاده به موقع و به اندازه از آب از دیگر نکاتی است که باید در طول این ماه به آن توجه کرد. در ماه مبارک رمضان کم آبی می تواند در برخی از موارد به خصوص هنگام ورزش کردن مشکل ساز شود، اما با تغییر زمانی در برنامه های ورزشی می توان با این مشکل مقابله کرد.

بهترین زمان برای ورزشِ ورزشکاران

ورزشکاران می توانند برنامه ورزشی صبح خود را به پیش از غروب آفتاب و یا سه ساعت بعد از افطار منتقل کنند و به این ترتیب احتمال وقوع مشکلات را به حداقل برسانند، به افرادی که امکان تغییر برنامه ورزشی خود را ندارند نیز توصیه می شود که در هنگام سحر و افطار مقدار بسیار زیادی آب بنوشند تا علاوه براینکه این نیاز بدن را مرتفع کرده باشند، مقداری آب در بدن ذخیره کنند تا در موقع نیاز و در زمان از دست رفتن آب بدن، از آن بهره جویند و به این ترتیب احتمال وقوع خطرات ناشی از کم آبی را به حداقل برسانند، راهکار دیگر هم این است که افراد از مصرف مواد غذایی که باعث از دست رفتن آب بدن از راه ادرار می شود، خودداری کنند؛ در این بین کافئین یکی از مهمترین این مواد است که در قهوه و چای فراوان وجود دارد.

خودداری از ورزش در محیط های گرم

شرایط محیطی در حین ورزش در طی ساعات روزه داری اهمیت زیادی دارد و اگر در چنین ساعاتی قصد ورزش کردن دارید با توجه به اینکه مجاز به مصرف مایعات نیستید، از ورزش در محیط گرم و مرطوب یا با لباس های گرم و چسبان خودداری کنید و سطح بدن خود را خنک نگه دارید تا دچار گرمازدگی و از دست دادن آب بدن نشوید.

بلافاصله بعد از صرف غذا به خصوص غذای جامد و پرچرب، ورزش نکنید و باید بدانید از زمان سحر تا افطار قند خون به تدریج کاهش می یابد، بنابراین اگر قصد دارید در ساعات روزه داری ورزش کنید، به ویژه در تمریناتی که مهارت های حرکتی زیادی می طلبد یا حافظه، توجه و تمرکز زیادی لازم دارد، بهتر است این تمرینات را صبح ها انجام دهید یا آن را به بعد از افطار موکول کنید. با این وجود برخی از ورزشکاران ترجیح می دهند جلسات تمرینی خود را نزدیک افطار انجام دهند و در این صورت بهتر است مدت یا شدت کاهش داده شود تا افت قند خون ایجاد نشود.

در صورت داشتن علائمی از قبیل سرگیجه و سیاهی رفتن چشم ها شدت تمرین خود را کاهش یا حتی جلسه تمرین را قطع کنید.

زمان مناسب دیگر برای ورزش کردن دو تا سه ساعت بعد از افطار است اما توجه کنید که محتوای افطار شما غذای چرب و پرحجم نباشد، بلکه زود هضم و سبک مصرف کنید. مصرف مایعات در طی ورزش اهمیت فراوانی دارد، اگر شما در طی ساعات روزه داری ورزش می کنید باید در اولین فرصت، کمبود مایعات بدن خود را جبران کنید. تشنگی معیار خوبی برای تشخیص کم آبی نیست و یک راهنمای خوب برای بررسی وضعیت آب بدن، رنگ و حجم ادرار است چراکه رنگ تیره و حجم کم ادرار نشان دهنده کم آبی بدن است.

خواب کافی

تغییر در ساعات خواب و بیداری در ماه رمضان ممکن است کارایی ورزشکاران را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین اگر نمی‌خواهید عملکرد شما کاهش یابد، سعی کنید ساعات استراحت و خواب شما مشابه روزهای عادی سال باشد. شما می توانید شب ها زودتر بخوابید و یک چرت میان روز هم داشته باشید تا ساعات کل خواب شما به دلیل بیدار شدن زود هنگام در سحر کاهش نیابد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها