jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۱۳۹۲   ۳۰ فروردين ۱۴۰۰  |  ۰۲:۰۸

فوق تخصص بیماری‌های عفونی هشدار داد:

اشتباه گرفتن ایدز با سرماخوردگی

یک پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: در بیماری ایدز بعد از اینکه یک تا 2 هفته از دوران بیماری افراد گذشت، بیماری وارد یک فاز نهفته ای می شود که ممکن است ۱۰ تا ۱۵ سال مریض هیچ علامتی نداشته باشد.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر سارا افضل‌زاده، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری با اشاره به علائم انواع عفونت های ویروسی اظهار داشت: بیماری HIV مراحل مختلفی دارد اما در مراحل اولیه بیمار هیچ علائمی که نشان دهد به بیماری ایدز مبتلا شده است، ندارد.

وی افزود: در بعضی از افراد مبتلا به بیماری HIV معمولا این بیماران علائمی مانند سرماخوردگی، گلودرد و حتی ایجاد قارچ های پوستی ممکن داشته باشند که البته این علائم در همه افراد مبتلا به این بیماری شایع نیست.

این پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی تصریح کرد: گاهی بیماری HIV ممکن است با یک گلود درد و سرماخوردگی بسیار ساده اشتباه گرفته شود.

دکتر افضل زاده گفت: در بیماری ایدز بعد از اینکه یک تا ۲ هفته از دوران بیماری افراد گذشت، بیماری وارد یک فاز نهفته ای می شود که ممکن است ۱۰ تا ۱۵ سال مریض هیچ علامتی نداشته باشد.

وی ادامه داد: زمانی که بیماری HIV دوران خود را طی کرد فرد می تواند هر گونه علائمی از بیماری داشته باشد.

این پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: فرد می تواند مبتلا به عفونت های فرصت‌طلب شود و یا دچار کاهش وزن شدید، لاغری، بیماری های پوستی و بیماری های مغزی شود.

دکتر افضل زاده بیان کرد: معمولا بیماری ایدز بسیاری از نقاط بدن را درگیر می کند. معمولا تا زمانی که بیماری کاملا بروز پیدا کند بین ۱۰ تا ۱۵ سال زمان طی می شود و در این مدت هم ممکن است فرد هیچ علامت خاصی نداشته باشد.

وی عنوان کرد: بیماری هپاتیت Bو C نیز مانند بیماری HIV علامت خاصی ندارند اما در مراحل آخر، بیماری علامت دار می شود و کبد فرد از بین می رود و حتی احتمال دارد که فرد مبتلا به سرطان شده باشد.

این پزشک فوق تخصص بیماری‌های عفونی گفت: اگر فرد مبتلا به سیروز کبد باشد ممکن است شکم وی آب بیاورد و شکم وی بزرگ شود. همچنین فرد می تواند دچار کاهش اشتها و یا تغییر رنگ پوست شود.

دکتر افضل زاده خاطرنشان کرد: ممکن است بیمار مدت ها مبتلا به بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت باشد اما علامتی خاصی نداشته باشد و زمانی بیماری علامت دار شود که بسیار دیر شده است.

منبع: طبنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر