jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۰۸۵۵   ۲۵ فروردين ۱۴۰۰  |  ۱۸:۰۲

با فرارسیدن ماه رمضان یکی از تصمیم‌هایی که ذهن همه را به خود مشغول می‌کند، امکان روزه‌ داری است. باید درنظر داشته باشیم روزه‌ داری نباید به شرایطی بینجامد که موجب تشدید بیماری جسمی و روان‌ شناختی و رفتار نامطلوب یا آسیب روانی شود.

خصوصا آن دسته از افرادی که مشکلات خلقی دارند لازم است توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

مشکلات خلقی می‌تواند تغییراتی در رفتار انسان ایجاد کند و توانایی فرد را در مواجهه و مقابله با فعالیت‌های معمول مثل محیط‌کار، زندگی شخصی و محیط تحصیلی و... را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد پس باید توجه داشت اگر مشکلات خلقی فرد در زمان طولانی ادامه پیدا کند و شدت یابد می‌تواند به اختلالات خلقی تبدیل شود.

افرادی که از لحاظ روان‌ شناختی خلق پایینی دارند و دچار افسردگی هستند یا افرادی که دچار خلق متغیرند و کسانی که کنترل خشم و هیجان ندارند، غالبا مداخلات دارویی در موردشان صورت می‌گیرد و با توجه به این‌که در برخی زمان‌ها مداخلات دارویی باید در زمان مشخص صورت بگیرد بنابراین این افراد امکان این که روزه بگیرند، ندارند ولی چنانچه بیماری‌های خفیف داشته باشند و مداخلات دارویی امکان تغییر زمان مصرف داشته باشد می‌توانند روزه بگیرند.

باید توجه داشت اگر فرد توهم و هذیان دارد، روزه‌داری تأثیری منفی بر سلامت جسم و روان او دارد و برای جلوگیری از شدت بیماری توصیه می‌شود روزه نگیرد.

همچنین در مورد افرادی که دچار بی‌خوابی و تحریک‌پذیری هستند و خشم کنترل‌نشده دارند نیز توصیه می‌شود از روزه‌داری خودداری کنند. این توصیه در مورد افرادی که دچار اختلالات دوقطبی هستند نیز
صدق می‌کند و با توجه به این‌که سلامت‌روان امر بسیار مهمی است بنابراین ابتدا لازم است برای روزه‌داری متناسب با نوع اختلال تصمیم‌گیری شود.

دکتر مهرنوش دارینی - روان شناس و مشاور / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بورس و دولت سیزدهم

بورس و دولت سیزدهم

بازار سهام، بازار هوشمندی است که می‌تواند اتفاقات سیاسی را قبل از به وقوع پیوستن پیش‌بینی و بر اساس احتمالات به رخدادهای آن نظیر انتخابات واکنش نشان دهد.

خلف وعده، نشانه نفاق است

خلف وعده، نشانه نفاق است

طبق متون دینی، وفای به عهد از علائم ایمان و خلف وعد از نشانه‌های نفاق است. در اسلام نسبت به راستگویی، ادای امانت و وفای به عهد تاکید فراوان شده است.

انتخابی هوشمندانه

انتخابی هوشمندانه

در شرایطی که چشم ناظران سیاسی به انتخابات ریاست جمهوری 1400 است ما با دو گروه از مخالفان مشارکت عمومی و گسترده مردم مواجهیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر